za
ubój świń kryptowaluty

FBI ostrzega przed nową metodą oszustów na tak zwany ubój świń

Władze USA ostrzegają przed rosnącą skalą scamu na rynku kryptowalut, potocznie znanego jako „ubój świń”.

Ubój świń a kryptowaluty

Federalne Biuro Śledcze (FBI) wyjaśniło pochodzenie potocznej nazwy. Chodzi o sposób, “w jaki oszuści karmią swoje ofiary obietnicami bogactwa, zanim zabiorą im wszystkie pieniądze”.

Jak obrazowo dodał urzędnik ds. Informacji Publicznej Policji w Lakewood, John Romero, termin “w zasadzie nawiązuje do rolnika tuczącego świnię przed ubojem”.

Funkcjonariusz policji wyjaśnił, że wszystko zaczyna się w mediach społecznościowych lub serwisach randkowych. Przestępcy korzystają głównie z Linkedina i Tindera. Tam znajdują i przekonują swoją ofiarę do przekazania im pewnych funduszy. Następnie umieszczają środki na kryptowalutowym portfelu. Pokazują też ofierze, że cyfrowe waluty zyskują na wartości, przez co ta chce wpłacić na konto więcej pieniędzy. Następnie oszust znika z dużą ilością kryptowalut.

Według jednej z osób, które padły ofiarą przestępców, początkowo była ona w stanie bez problemu dokonać kilku wypłat ze wspomnianego kryptowalutowego portfela. Wszystko wyglądało więc legalnie. Nagle jednak otrzymała wiadomość z informacją, że musi wpłacić ponad 204 000 USD depozytu, aby móc uzyskać dostęp do środków.

Kiedy [ofiary] zobaczą, jak łatwo jest inwestować, widzą wzrost [wartości] ich konta, inwestują całe oszczędności swojego życia w ciągu kilku dni – tłumaczy news.bitcoin.com amerykański agent specjalny Shawn Bradstreet. – Wykorzystywane [w tym procederze] podrabiane strony mogą wyglądać na legalne, ale pieniądze trafiają prosto do przestępców – dodaje.

ubój świń kryptowaluty

Global Anti-Scam Organization

Global Anti-Scam Organization z siedzibą w Singapurze to organizacja non-profit, której personel 24 godziny na dobę pomaga ofiarom “uboju świń”.

Obserwujemy napływ ofiar z Bay Area… Oszustwo staje się coraz bardziej zaawansowane, tworzone są fałszywe platformy podszywające się pod legalne strony do handlu kryptowalutami – mówi Grace Yuen, rzeczniczka organizacji z siedzibą w Massachusetts.

Giełda kryptowalut Coinbase ostrzegła w zeszłym tygodniu przed tego typu oszustwami inwestycyjnymi.

Coinbase odnotowało niepokojący wzrost liczby nieuczciwych platform inwestycyjnych kryptowalut, które pozyskują ofiary za pomocą działań w aplikacjach randkowych i mediach społecznościowych. Zachęcamy naszych użytkowników do czujności wobec tego rodzaju oszustw socjotechnicznych

napisała giełda.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.