za
rosja

Twórca kryptowalutowej piramidy zatrzymany w Rosji

2019-05-29
Kryptowaluty
1,5% dla maluszka

Policja w Rosji aresztowała rzekomego twórcę kryptowalutowej piramidy z Kazachstanu. Był on poszukiwany na mocy nakazu wydanego przez rosyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych (MOI) oficjalnie opublikowanego dn. 28 maja.

Nieznany mediom z imienia i nazwiska zatrzymany jest podobno oskarżony o oszukanie inwestorów za pomocą programu, który opierał się na cyfrowym tokenie. Ponoć obiecywał wysokie zyski z inwestycji. Wokół projektu była zorganizowana grupa przestępcza

MOI zarejestrowało co najmniej 300 przypadków oszustw rzekomo związanych z działaniami piramidy. Jeden z inwestorów poniósł ponoć stratę o wartości ok. 36 700 USD.

Według medialnych doniesień, oszust uciekł z Kazachstanu na początku 2019 r. i od tego czasu był poszukiwany przez Interpol. Po aresztowaniu przez rosyjską policję rzekomy przestępca przyznał się też, że nielegalnie przekroczył granicę z Rosją.

Obecnie władze obu państw rozwiązują kwestię dot. ekstradycji kryminalnej do Kazachstanu, poinformowało MOI.

Oszustwa na dużą skalę

Niedawno media donosiły, że amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd wszczęła postępowanie sądowe przeciwko rezydentowi w Kalifornii za rzekome prowadzenie wielomilionowego programu piramidy kryptowalutowej.

Z kolei w maju brazylijska policja aresztowała dziesięć osób podejrzanych o prowadzenie piramidy kryptowalutowej o wartości 210 milionów dolarów.

Najgłośniejszym przypadkiem tego typu domniemanego oszustwa jest OneCoin, którego założycieli niedawno aresztowano na terenie USA. OneCoin miał swoją oficjalną siedzibę w Sofii. W praktyce funkcjonował jako sieć marketingowa typu MLM. Członkowie tej sieci otrzymywali prowizje za przyciąganie nowych inwestorów. Ci, by przystąpić do OneCoina, byli zmuszeni kupować specjalne pakiety tokenów. Ponoć udało się w ten sposób zdobyć aż trzy miliony uczestników programu na całym świecie.

W Polsce przed OneCoinem ostrzegało w 2016 r. Polskie Stowarzyszenie Bitcoin, które wysłało oficjalne pismo do Ministra Zbigniewa Ziobry. W podobnym okresie interpelację na ten temat napisał poseł Mirosław Suchoń (Nowoczesna).

Kontrowersje wzbudza do dziś DasCoin, w sprawie którego sprawę do prokuratury zgłosiła fundacja Trading Jam Session, zrzeszająca giełdowych traderów w Polsce. Dziś Centralne Biuro Śledcze (CBŚ) jest na etapie przesłuchiwania świadków w tej sprawie. Przed projektem ostrzegało też Polskie Stowarzyszenie Bitcoin. Interpelację poselską, w której pytano władze o działania w tej kwestii, przygotowała także posłanka Mirosława Nykiel z Platformy Obywatelskiej.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności