Hakerzy, którzy włamali się na Twittera, zarobili na tym 100 tys. USD.

Wiadomości

Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych oskarżył jak na razie trzy osoby w związku z największym włamaniem w historii Twittera. Teraz poznajemy […]

Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych oskarżył jak na razie trzy osoby w związku z największym włamaniem w historii Twittera. Teraz poznajemy więcej faktów dot. tego wydarzenia.

Twitter, hakerzy i 100 000 USD w BTC

twitter hakerzyŚledczy twierdzą, że mózgiem hakerskiej operacji był 17-letni Graham Clark z Tampa na Florydzie (pisaliśmy o nim szerzej tutaj). Był jednak wspomagany przez 22-letniego Nima „Rolexa” Fazeli’ego z Orlando na Florydzie i Masona „Chaewona” Shepparda z Bognor Regis w Wielkiej Brytanii.

Cała trójka, z Clarkiem na czele, rzekomo włamała się na konta kilku VIP-ów (np. kandydata na prezydenta USA Joe Bidena, Elona Muska czy Billa Gatesa) na Twitterze i wykorzystała je do oszukania setek niczego nie podejrzewających ofiar. Na profilach tych znanych osób młodzi hakerzy opublikowali posty promujące pewien scam. Ten ostatni rozdawał ponoć BTC. Warunkiem otrzymania nagrody było wysłanie na adres projektu kryptowalut, które w odpowiedzi miały zostać pomnożone.

W dokumencie prokuratora USA stwierdza się, że:

„Hakerzy rzekomo stworzyli scamowe konto [w sieci] Bitcoina, włamali się na konta VIP-ów na Twitterze, wysyłali prośby z tych kont VIP na Twitterze z fałszywą obietnicą podwojenia wszelkich depozytów Bitcoinów dokonanych na koncie scamu,, a następnie kradli Bitcoiny, które ofiary zdeponowały na koncie. Jak stwierdzono,  na konto scamu dokonano ponad 400 przelewów o łącznej wartości ponad 100 000 USD.”

Jak doszło do ataku?

Twitter twierdzi, że napastnicy wykorzystali swój program phishingowy, który był wymierzony w niewielką liczbę pracowników firmy.

IRS dodaje, że jego agenci służb „przeanalizowali blockchaina i zdezanonimizowali transakcje w Bitcoinie, umożliwiając identyfikację dwóch różnych hakerów”. Władze twierdzą, że dość szybko były w stanie ustalić, kto był odpowiedzialny za atak.

Sam Clark został oskarżony o 30 przestępstw, w tym zorganizowanie scamu, „oszustwa komunikacyjne”, kradzież tożsamości i włamania na konta ofiar. Jego rzekomy współpracownik, Fazeli, został oskarżony tylko o włamanie do systemu komputerowego, podczas gdy Sheppard jest oskarżany o włamanie hakerskie, organizację scamu i przygotowania do prania brudnych pieniędzy.

Tagi
atak hakerski hakerzy twitter hakerzy

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.