za
Trend Micro

Trend Micro ostrzega przed zagrożeniami płynącymi z rozwoju Metaverse

2022-08-09
MetaverseNFT
Konferencja Kryptoraport

Firma Trend Micro, która zajmuje się cyberbezpieczeństwem, opublikowała nowy raport. Dowiadujemy się z niego, że ​​Metaverse posiada spore luki w zabezpieczeniach, które mogą dać przykre efekty już w ciągu najbliższych trzech do pięciu lat.

Trend Micro ostrzega przed Metaverse

Jak przekazało Trend Micro, zagrożenia dla sektora Metaverse obejmują: kwestie bezpieczeństwa NFT, rozwój czegoś na kształt nowego darkwebu, oszustwa finansowe, obawy dotyczące prywatności, rozszerzoną rzeczywistość, różne socjotechniki i ataki na tradycyjne technologie informatyczne.

W odniesieniu do transakcji NFT firma napisała:

Własność NFT jest weryfikowana za pomocą łańcuchów bloków, dzięki czemu są one podatne na ataki przejęcia takich blockchainów. NFT, które opierają się na mniejszych łańcuchach bloków, mogą być podatne na atak Sybil [to rodzaj ataku na usługę sieci komputerowej, w którym osoba atakująca podważa system reputacji usługi, tworząc dużą liczbę pseudonimowych tożsamości i wykorzystuje je w celu uzyskania nieproporcjonalnie dużego wpływu – przyp. bitcoin.pl]. Atakujący uzyskuje wtedy kontrolę nad ponad 50% węzłów równorzędnych, które weryfikują transakcje, a tym samym może manipulować weryfikacją własności NFT. Wreszcie, przestrzeń Metaverse może nie honorować własności stwierdzonej w NFT, ponieważ nie ma ku temu podstawy prawnej.

Firma uważa również, że grupy przestępcze mogą zostać przyciągnięte do świata Metaverse ze względu na ogromną liczbę transakcji e-commerce:

W Metaverse prawdopodobnie zobaczymy więcej działań typu „pump and dump”. Przestępcy zwiększą wartość zasobów cyfrowych poprzez fałszywe rekomendacje i inwestycje, a potem sprzedadzą [z zyskiem] te aktywa.

Dodajmy, że teoretycznie wycena wirtualnej ziemi w Metaverse jest silnie uzależniona od percepcji i może być podatna na manipulacje.

Trend Micro

Lata bezkarności

Wreszcie firma Trend Micro stwierdza, że ​​organy ścigania mogą mieć problemy w ciągu pierwszych kilku lat rozwoju Metaverse, a to ze względu na wysokie koszty niwelowania skutków przestępstw w cyfrowym świecie i nieskuteczne łapanie cyberprzestępców. Do tego, jak dodano, trudno jest ustalić jurysdykcję hakerów. Czas potrzebny służbom do zbudowania wiedzy nt. Metaverse oznacza również, że przestępcy w cyberświecie będą przez parę lat bezkarni.

Jeśli użytkownik zostanie oszukany lub obrabowany, uzyskanie pomocy, złożenie skargi lub wszczęcie postępowania prawnego będzie bardzo trudne. Użytkownik będzie również korzystał ze zdecentralizowanych walut cyfrowych, co dodatkowo komplikuje sytuację

– dodano.

Eksperci w raporcie wzywają więc do opracowania odpowiednich modeli bezpieczeństwa w oczekiwaniu na duży napływ inwestycji do branży Metaverse.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności