Toshihide Endo

Toshihide Endo: cyfrowy juan wpłynie na cały świat

CBDC

Toshihide Endo, były komisarz największego japońskiego regulatora finansowego i kryptowalutowego, Agencji Usług Finansowych (FSA), stwierdził, że powstający właśnie cyfrowy juan będzie miał „ogromny wpływ” na szybkość, z jaką „rozwinięte gospodarki” zaczną tworzyć swoje własne waluty cyfrowe banku centralnego (CBDC).

Toshihide Endo mówi o cyfrowym juanie

Endo, który dołączył do japońskiej giełdy kryptowalutowej DeCurret jako specjalny doradca w marcu tego roku, powiedział Reutersowi, że Chiny „będą uzbrojone w ogromną infrastrukturę społecznościową”, gdy zadebiutują na rynku CBDC.

Pekin zamierza rozpocząć pełną emisję cyfrowego juana przed Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi, które odbędą się w Pekinie w lutym przyszłego roku. Warto jednak zauważyć, że waluta – w wersji testowej – jest już na rynku Chin.

Endo, będący również doradcą w firmie Sony, powiedział teraz:

Byłoby to posunięcie trudne do zignorowania dla innych narodów. Japonia i inne zaawansowane narody staną przed trudnym pytaniem, jak szybko powinny podążać [za Chinami].

Warto zauważyć, że szefowie Centralnego Banku Japonii, podobnie jak ich odpowiednicy w Unii Europejskiej, Rosji i Korei Południowej, wciąż jeszcze nie uruchomili własnych programów pilotażowych dot. CBDC i unikają jasnych deklaracji związanych z emisją cyfrowych walut. Logiczne jednak jest to, że wiele krajów na świecie obawia się, że postęp Pekinu w sektorze CBDC sprawi, że będą one na tym polu opóźnione.

Toshihide Endo

Testy w Chinach

Chińskie testy dot. cyfrowego juana obejmują obecnie znaczną część kraju i wszystkie największe banki w kraju, a także wielu graczy z sektora prywatnego. Co najmniej cztery banki opracowały cyfrowe portfele na e-juany. Inne badają rozwiązania offline, co oznacza, że z “nowego” juana będzie można korzystać także bez  użycia smartfonów.

Tymczasem bank centralny Singapuru i główny regulator finansowy tego kraju wprowadził na rynek nowatorskie podejście do zaangażowania firm z sektora prywatnego w detaliczne rozwiązania CBDC. Organ napisał w oficjalnym komunikacie dot. konkursu, jaki rozpisał, że około 15 finalistów – firm fintech – „otrzyma mentoring od ekspertów branżowych” i uzyska dostęp do APIX Digital Currency Sandbox w celu „szybkiego prototypowania cyfrowych rozwiązań walutowych”. Trzech zwycięzców otrzyma również nagrody pieniężne o wartości ponad 37 000 USD.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie Zonda.

Tagi
cbdc Chiny Japonia juan Toshihide Endo
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.