Bitcoin w mediach

Tomasz Wróblewski: cyfrowe waluty to potencjalny fundament nowego ładu

Tomasz Wróblewski z Warsaw Enterprise Institute (ex-Newsweek) był ostatnio gościem w podcaście Moniki Jaruzelskiej. Wśród pytań od widzów otrzymał też [...]

Data publikacji: 29 listopada 2020

bitbay

Tomasz Wróblewski z Warsaw Enterprise Institute (ex-Newsweek) był ostatnio gościem w podcaście Moniki Jaruzelskiej. Wśród pytań od widzów otrzymał też to dot. kryptowalut.

Wróblewski o kryptowalutach

wróblewskiWróblewski jest znanym polskim dziennikarzem i publicystą, który promuje idee wolnego rynku. Był redaktorem naczelnym tygodnika „Newsweek Polska” (2001–2004, 2005–2006), magazynu „Profit”, „Dziennika Gazety Prawnej” (2010–2011), dziennika „Rzeczpospolita” (2011–2012); od marca 2015 do sierpnia 2016 roku stał na czele redakcji „Wprost”. Dziś prowadzi swój program na YouTube – Wolność w remoncie. Teraz był też gościem Moniki Jaruzelskiej. Wśród tematów pojawiła się też kwestia kryptowalut.

Dziennikarz stwierdził, że cyfrowe waluty są pewnym fenomenem i efektem poprzedniego kryzysu gospodarczego z 2008 r.

O przyszłości[kryptowalut] ciężko mówić. Na pewno jest to pewien fenomen, który wynika nie z tyle z kryptowalut, tylko z kryzysu systemu monetarnego – powiedział.

Dalej wyjaśnił, że obecny system powstał pod koniec II wojny światowej, gdy obie walczące siły nie były jeszcze w pełni pewne, kiedy i jak konflikt zostanie zakończony. Jego zdaniem projekt z Bretton Woods działał przez dekady dobrze. Potem jednak – na początku lat 70. – upadł i został zastąpiony czymś, co miało działać tymczasowo. Niestety funkcjonuje do teraz.

CBDC

Zdaniem Wróblewskiego obecny system przejdzie najpewniej przeobrażenie. Nie wszedł na temat Bitcoina czy Ethereum, ale zauważył, że banki centralne zaczną tworzyć swoje cyfrowe waluty (CBDC).

Uważa on, że dolar przestanie być za jakiś czas walutą rezerwową w takiej formie, jaką jest obecnie. W to miejsce może powstać cyfrowy eurodolar, czyli waluta, której podstawą będzie koszyk euro i dolarów. Będzie miała wersje zdigitalizowaną.

– Takie rozmowy trwają. (…) Eurodolar zastąpiłby dolara – dodał.

I faktycznie, na świecie widać trend, w ramach którego państwa pracują już nad swoimi cyfrowymi walutami. Liderem w tym wyścigu są Chiny, które mogą wyemitować e-juana w 2021 r. Do tego już w styczniu 2021 r. na rynku ma pojawić się Libra, cyfrowa waluta Facebooka.

Całość znajdziecie tutaj.

geco-one-bitcoin-trading

rozliczanie kryptowalut rozlicz kryptowaluty

Satsback bitcoin cashback

Black Friday Promotion