za
blockchain MIT eksperci

Czym są tokeny NTF i jakie mają zastosowanie?

2020-08-03
Dla wnikliwych
European Halving Party 2024

Wprowadzenie

W czasach ciągłych sporów o bitcoina i inne kryptowaluty, kolejny rodzaj aktywów cyfrowch powoli pnie się w górę i zyskuje na atrakcyjności. Mowa o tokenach NFT, które zdaniem ekspertów będą miały duży wpływ na zrewolucjonizowanie niektórych branży takich jak sztuka, gry video a nawet nieruchomości.

Niezamienne tokeny NFT charakteryzują się tym, że każdy z nich jest unikalny oraz ograniczony ilościowo. Są one kluczowym elementem gospodarki cyfrowej opartej na technologii blockchain. Wykorzystuje się je przy tworzeniu gier, tożsamości cyfrowych, licencji, certyfikatów, a nawet w sztuce. Pozwalają one również na udziałową własność przedmiotów o dużej wartości.

Z uwagi na to, że NFT są coraz łatwiejsze do stworzenia, Każdego dnia powstaje ich coraz więcej. W tym artykule skupimy się na tym czym są NFT, do czego mogą być wykorzystywane oraz jak gra o nazwie CryptoKitties wpłynęła na blockchain Ethereum pod koniec 2017 roku.

Co to jest niezamienny token NFT?

Token niezamienny NFT jest rodzajem tokena kryptograficznego opartego o technologię blockchain, jego atutem jest unikalność. Mogą to być albo cyfrowe aktywa, albo tokenowe wersje aktywów rzeczywistych. Ponieważ NFT nie są wymienne 1:1 (w odróżnieniu np. do bitcoina, gdzie 1 BTC = 1 BTC) mogą one funkcjonować jako dowód autentyczności i własności w ramach sfery cyfrowej.

Czym jest zamienność?

Zamienność oznacza, że poszczególne jednostki aktywów są wymienne i w zasadzie nie można ich od siebie odróżnić. Przykładem mogą być pieniądze fiducjarne, każda jednostka jest zamienna z każdą inną równoważną jednostką. Za to, że weksel dziesięciodolarowy jest zamienny z każdym innym oryginalnym wekslem dziesięciodolarowym. Jest to konieczne w przypadku aktywów, które służą jako środek płatniczy.

W kontekście waluty jest to zjawisko pozytywne, ponieważ umożliwia łatwą wymianę. Nie jest to jednak korzystna cecha dla przedmiotów kolekcjonerskich. W przypadku, gdybyśmy mogli stworzyć cyfrowe aktywa podobne do Bitcoina, dodając do każdej z tych jednostek unikalny identyfikator, sprawilibyśmy, że byłyby one od siebie różne. Zasadniczo, tym właśnie jest NFT.

Jak działają NFT?

Istnieją różne ramy dla tworzenia i wydawania NFT. Najważniejszym z nich jest ERC-721, standard emisji i obrotu aktywami nieczytelnymi w łańcuchu blokowym Ethereum.

Tokeny ERC-721 zdobyły sławę dzięki aplikacji CryptoKitties, która zyskała popularność pod koniec 2017 r. To właśnie one, że umożliwiają deweloperom łatwe tworzenie tokenów NFT.

Nowszą wersją standardu jest ERC-1155. Za jego pomocą można zawrzeć w jednej umowie zarówno zamiennego, jak i niezamiennego tokena, otwierając tym samym zupełnie nowy zakres możliwości. Standaryzacja wydawania NFT pozwala na wyższy stopień interoperacyjności, co ostatecznie przynosi korzyści dla użytkowników. Zasadniczo oznacza to, że unikalne aktywa mogą być stosunkowo łatwo przenoszone pomiędzy różnymi aplikacjami.

Jeśli chcesz przechowywać tokeny NFT, możesz to zrobić w Trust Wallet. Podobnie do innych tokenów opartych o blockchain, Twój NFT będzie istniał pod tym samym adresem. Warto również wiedzieć, że NFT nie mogą być replikowanie lub przenoszone bez zgody właściciela – nawet przez producenta NFT.

NFT mogą być przedmiotem obrotu na otwartych rynkach, takich jak OpenSea. Wartość każdego z nich jest unikalna, a rynki te łączą nabywców ze sprzedającymi. oczywiste jest, że NFT podlegają zmianom cen w odpowiedzi na podaż i popyt na rynku.

W głowach wielu osób pojawia się zapewne pytanie, jak takie rzeczy mogą mieć wartość? Tak jak w przypadku każdego innego cennego przedmiotu, wartość ta nie dotyczy samego przedmiotu, lecz jest raczej przypisywana przez ludzi, którzy uważają go za wartościowy. W rezultacie wartość jest wspólnym przekonaniem. Nie ma znaczenia, czy jest to pieniądz fiducjarny, metale szlachetne, czy pojazd. Te rzeczy mają wartość, ponieważ ludzie wierzą, że tak jest. W ten sposób każdy cenny przedmiot staje się cenny, więc dlaczego nie aktywa cyfrowe?

Do czego można używać NFT?

NFT mogą być używane przez zdecentralizowane aplikacje do wydawania unikalnych cyfrowych przedmiotów. Tokeny te mogą być albo przedmiotami kolekcjonerskimi, produktami inwestycyjnymi, albo czymś innym.
Prężnie rozwijający się rynek gier dziś nie jest dla nikogo zaskoczeniem. Z uwagi na to, wykorzystanie blockchaina 2112222do tokenizacji aktywów w grach to tylko kolejny krok do rozwoju tego sektora. Pojawiają się również głosy o tym, że NFT mogą załagodzić lub zneutralizować powszechny problem inflacji.

Podczas gdy rynek gier video rozwija się w najlepsze i ma się dobrze, kolejnym ciekawym zastosowaniem NFT jest tokenizacja aktywów w świecie rzeczywistym. NFT mogą reprezentować ułamki rzeczywistych aktywów, które mogą być przechowywane i sprzedawane jako tokeny w blockchain. To ma pozytywny wpływ na rozwój takich branży jak sztuka, kolekcjonerstwo oraz nieruchomości.

Tożsamość cyfrowa jest także sektorem, który może czerpać z właściwości NFT. Przechowywanie danych identyfikacyjnych w blockchain zwiększyłoby integralność wielu ludzi na całym świecie. Szybkie przesyłanie danych mogłyby przyspieszyć wiele procesów globalnej gospodarki.

Historia CryptoKitties i Ethereum

O NFT zrobiło się głośno, gdy światło dzienne ujrzała gra CryptoKitties. Gra zbudowana na bazie Ethereum pozwalała graczom na zbieranie, powielanie i wymianę wirtualnych kotów. Każdy Cryptokitty ma soje własne unikalne właściwości takie jak wiek, rasa czy kolor, a jego wartość może rosnąc lub maleć w oparciu o rynek. CryptoKitties nie mogą być replikowanie i nie mogą być przenoszone bez zgody użytkownika nawet przez twórców gry. Użytkownicy mogą wchodzić w interakcję z ich CryptoKitties, mając możliwość ich kupowania oraz sprzedawania.

Choć jest to temat kontrowersyjny, CryptoKitties jest wczesnym przykładem wykorzystania rzeczy, która nie jest walutą, ale czymś, co służy do relaksu i zabawy. Łącznie, te wirtualne koty przeniosły miliony dolarów, a niektóre z rzadkich jednostek zostały sprzedane za setki tysięcy dolarów każda.

Popularne projekty wykorzystujące NFT

Projektów wykorzystujących NFT jest o wiele więcej,przeanalizujmy niektóre z najpopularniejszych:

Decentraland

Decentraland to zdecentralizowany, wirtualny świat. Gracze mogą kupować i wymieniać się kawałkami wirtualnej ziemi i innymi elementami NFT w grze. Podobną grą działająca na NFT jest Cryptovoxels.

Gods Unchained

To cyfrowa kolekcjonerska gra karciana, w której karty są wydawane jako NFT oparte na blockchain. Ponieważ każda karta cyfrowa jest unikalna, gracze mogą je zachowywać lub handlować nimi, jak gdyby były to karty fizyczne.

My Crypto Heroes

Multiplayer na zasadach role-playing game (RPG), w której gracze mogą zdobywać poziomy historycznych bohaterów poprzez wykonywanie zadań i bitwy. Bohaterowie i przedmioty w grze są wydawane jako tokeny.

Podsumowanie

Cyfrowe kolekcje poszerzają horyzonty technologii blockchain. Przenosząc aktywa materialne do świata cyfrowego. NFT mają potencjał by wyjść poza sferę blockchain i odcisnąć piętno na szeroko pojętej gospodarce.możliwości zastosowania są ogromne i jest całkiem prawdopodobne, że wielu programistów wymyśli nowe i ekscytujące innowacje dla tej obiecującej technologii.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności