Tezos (XTZ) – co wydarzyło się w projekcie na przestrzeni ostatniego roku?
Wraz z intensywnym rozwojem sieci Ethereum, pojawiło się wiele podobnych, konkurencyjnych systemów umożliwiających wdrażanie smart kontraktów. Wiele z nich promowało się jako “zabójcy Ethereum”. Niektóre jednak działały w ciszy i skupiały się na rozwoju, a nie przechwałkach.
Tak właśnie było w przypadku Tezos – zdecentralizowanego blockchaina open-source realizującego transakcje peer-to-peer, który ujrzał światło dzienne prawie cztery lata temu. W ostatnim czasie zespół projektu nie składał żadnych obietnic. Wciąż jednak po cichu prowadził prace nad swoim oprogramowaniem, przyciągał nowych użytkowników, czy podpisywał nowe partnerstwa.
Aktualizacje blockchaina Tezor
Od momentu uruchomienia, sieć Liquid Proof-of-Stake (LPOS) przeszła siedem aktualizacji. Dokonano ich poprzez głosowanie on-chain możliwe dzięki mechanizmowi autopoprawek. Głosowanie on-chain zostało zaprojektowane specjalnie w celu uniknięcia potencjalnego ryzyka związanego z hard forkiem, który miał już miejsce w przypadku wielu innych blockchainów.
Najnowsza z nich została ogłoszona we wrześniu 2021 roku i nazwana Hangzhou. Jej obietnicą jest wprowadzenie sieci w “nową erę”.
Aktualizacja Hangzhou pomoże ustawić scenę dla oczekiwanej w 2022 roku aktualizacji konsensusu, Tenderbake, i wprowadzi szereg nowych narzędzi technicznych i poprawek.
Aktualizacja ta będzie zawierała kilka nowych funkcji. Jedna z nich pozwoli smart kontraktom na odczytywanie pamięci masowej innych smart kontraktów. Inna zapewni środki zaradcze przeciwko Block Producer Extractable Value. Z kolei context flattening umożliwi przyszłe optymalizacje w celu przyspieszenia przetwarzania bloków.
Tezos przejmuje udział w rynku DeFi
Zdolność do umożliwienia deweloperom wdrażania smart kontraktów na swoim blockchainie sprawiła, że Tezos znalazł się wśród rosnącej liczby platform, które mocno angażują się w przestrzeń zdecentralizowanych finansów.
DeFi stało się gorącym trendem w lecie 2020 roku, kiedy całkowita wartość zablokowana we wszystkich projektach wyniosła około 1 miliarda dolarów. W kolejnych miesiącach TVL nie spowolnił wzrostu i obecnie wynosi niecałe 200 miliardów dolarów – i to po ostatnich spadkach.
Pomimo stosunkowo niedawnego wejścia w przestrzeń DeFi, Tezos już zaczął przyciągać całą rzeszę graczy do swojego ekosystemu. Liczba zablokowanych tokenów XTZ jest bowiem bliska ATH z końca 2021 roku.
Według ostatniego raportu Tokeninsight, na Tezos zbudowano już ponad 100 dAppów skupiających się na DeFi i NFT. Celem projektu jest również stanie się centrum dla protokołów GameFi i Metaverse.
Aktywność sieci Tezos
Inny raport od Coinmetrics nakreślił wzrost sieci Tezos pod względem aktywności i liczby transakcji. Poniższy wykres pokazuje wzrost zwykłych transakcji (na zielono) oraz tych z udziałem smart kontraktów (na czerwono).
Najbardziej znaczący wzrost nastąpił latem 2021 roku, kiedy to Tezos wypuścił aktualizację sieci. O połowę skrócone zostały wówczas średnie czasy bloków. Transakcje z udziałem smart kontraktów odnotowały wzrost, ze względu na coraz większą adopcję protokołów NFT – np. FX Hash.
Liczba hodlerów tokenów XTZ rośnie proporcjonalnie do wyżej wymienionych wskaźników. Portfele zawierające co najmniej jedną monetę prawie potroiły się w ciągu roku i obecnie jest ich ponad 300 000.
Partnerstwa Tezos część pierwsza: Banki
Projekt w ciągu ostatniego roku zawarł również wiele interesujących partnerstw. Szczególnie aktywnie nawiązywał jednak współpracę z globalnymi bankami. Pierwsza z nich miała miejsce w kwietniu ubiegłego roku, kiedy to trzecia co do wielkości francuska organizacja bankowa – Societe Generale – wykorzystała blockchain Tezos do emisji strukturyzowanego produktu w formie security tokena.
Francuska instytucja ujawniła również plany rozpoczęcia w tym roku oferowania profesjonalnym klientom usług w zakresie strukturyzacji, emisji, wymiany i przechowywania kryptowalut.
Kolejne partnerstwo z firmą bankową – tym razem z Arab Bank Switzerland – pozwoliło klientom instytucjonalnym na przechowywanie, stakowanie i handel natywną kryptowalutą Tezos – XTZ. 60-letni podmiot powiedział również, że wybrał projekt blockchain, aby opracować nowy zestaw “innowacyjnych i zgodnych” cyfrowych produktów finansowych on-chain.
Wkrótce potem bank kryptowalutowy SEBA udostępnił swoim klientom usługę yield farmingu. Szwajcarska instytucja pozwoliła im na stakowanie i zarabianie nagród w kilku aktywach cyfrowych, z których jednym był XTZ.
Współpraca z bankiem cyfrowym EQIFI, z drugiej strony, umożliwiła Tezos uruchomienie szeregu produktów pożyczkowych.
Część druga: Sport, odzież, NFT
Partnerstwa z bankami to jednak nie wszystko. Tezos wszedł również we współpracę z drużynami sportowymi, firmami i klubami.
Drużyna e-sportowa Vitality wybrała blockchain Tezos, aby uruchomić trzyletni program zaangażowania fanów. W ten sposób chciała wzmocnić więź między gwiazdami e-sportu a ich kibicami.
FloSports, subskrypcyjny serwis streamingu wideo również podpisał wieloletnią umowę z projektem. W jej ramach, Tezos stanie się głównym sponsorem obsługiwanych przez FloSports wydarzeń grapplingowych i innych serii wyścigów sportów motorowych.
Do największego partnerstwa doszło w tym miesiącu. Tezos nawiązał współpracę z brytyjską drużyną piłkarską Manchester United. Dzięki umowie o wartości 27 milionów dolarów, klub umieści swoje logo na odzieży treningowej brytyjskiego klubu.
Z kolei współpraca z zespołem Formuły 1 McLaren Racing doprowadziła do stworzenia platformy niewymiennych tokenów (NFT) na Tezos. Duża amerykańska marka odzieżowa Gap uruchomiła na niej cyfrową kolekcję z udziałem Brandona Sinesa.
Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.
Newsletter Bitcoin.pl
Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.
Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności