tether

Tether zniknie z rynku Unii Europejskiej? Wszystko przez MiCA

Czy emitent największego dziś stablecoina na rynku, tethera, zniknie z rynku Unii Europejskiej? To możliwe, a to dlatego, że nie spełnia wymogów MiCA. Wiele wskazuje na to, że jego problemy może wykorzystać konkurencja. I nie mówię tu tylko o USDC.

MiCA uderzy w Tethera?

O tym, że MiCA może być problemem dla emitentów stablecoinów, wiadomo od dawna. Już początkiem kwietnia tego roku Paweł Kuskowski, CEO Gatenox, wskazał w poście w social mediach, że zagrożone są np. dolarowe staleblecoiny, m.in. USDT i USDC. Na tamten moment wiele wskazywało więc, że tether zniknie z polskich giełd.

Chyba że będzie zgodny z przepisami MiCA

- dodawał Kuskowski.

Jak jest dziś? Na ten temat rozmawiałem z firmą Ari10. Współpracujący z nią prawnik Mateusz Szabelski jest zdania, że dziś nie wiadomo, jaka przyszłość czeka USDT w Unii Europejskiej. Możliwe więc, że topowy stablecoin zniknie z tej części globu.

Trudno jednoznacznie wypowiadać się na temat przyszłych planów Tethera, ponieważ istnieje szansa, że [eksperci firmy] pracują nad tym, aby dostosować się do nadchodzących regulacji. Nie mniej jednak na dzień dzisiejszy Tether nie spełnia wymogów określonych w Rozporządzeniu MiCA

- odpowiada wprost na moje pytanie.

Co to jednak oznacza w praktyce? I o jakie zapisy regulacji MiCA dokładnie chodzi?

tether

Zgodnie z przepisami UE, podmioty, które chcą emitować tokeny e-money muszą posiadać zezwolenie na prowadzenie działalności jako instytucja kredytowa lub instytucja pieniądza elektronicznego (tzw. e-money license). Dodatkowo, wskazane podmioty są zobowiązane zgłosić dokument informacyjny (whitepaper) właściwemu organowi, spełniając przy tym szereg wymogów związanych z jego treścią i formą oraz opublikować go na swojej stronie, aby był on dostępny dla każdego

- wylicza wymogi Szabelski.

Do tego, jak wskazuje na stronie PIT.pl Karol Sobkow, prawnik w kancelarii Graś i Wspólnicy, emitenci stablecoinów muszą przez cały czas posiadać fundusze własne w kwocie co najmniej równej najwyższej z następujących kwot:

  • 350 000 EUR,
  • 2% średniej kwoty rezerwy aktywów,
  • jednej czwartej stałych kosztów pośrednich z poprzedniego roku.

Warto jednak nie spisywać USDT całkowicie na straty: by przygotować się do zmian Tether ma jeszcze czas, choć już tylko do 30 grudnia 2024 roku. Czasu zostało więc bardzo mało. Co jeśli nie zdąży lub po prostu nic nie zrobi w tym temacie? Prawnik Ari10 nie ma wątpliwości: giełdy będą zmuszone wycofać pary z USDT ze swoich platform, "co sprawi, że obród tetherem w Europie przestanie być możliwy".

Ma to wielkie znaczenie. Przecież wiele inwestorów kryptowalut w Polsce, by nie "przechodzić" na fiaty zamienia cyklicznie bitcoiny i altcoiny właśnie na USDT. Jeżeli Tether nie zostanie na europejskich platformach, wymiana potem tokenów na cokolwiek innego nie będzie prosta. Wcześniej konieczna będzie zamiana USDT na inne stablecoiny, które będą spełniać wymogi płynące z Brukseli.

Z tego względu warto jest uważnie obserwować rynek i jeżeli w najbliższym czasie żadne istotne zmiany nie będą pojawiać się ze strony Tethera, Europejczycy będą musieli rozważyć przeniesienie swoich środków trzymanych w Tetherze na inne tokeny e-money, które spełniają przepisy narzucone przez MiCA

- dodaje ekspert Ari10.

Ratunkiem jest USDC?

Kołem ratunkowym dla inwestorów będzie USDC. A właściwie już jest i pytanie, czy nie warto trzymać kryptowalutowych zaskórniaków w nim, a nie w USDT. Powodem jest to, że emitent tego pierwszego, firma Circle, już dziś spełnia wymogi MiCA.

Ważną informacją dla użytkowników omawianych tokenów jest fakt, że bezpośrednia konkurencja Tethera - firma Circle, emitująca m.in. USDC - już teraz spełnia wymogi rozporządzenia MiCA, co może znacznie wpłynąć na wzrost jej popularności

- tłumaczy prawnik z Ari10.

Podobnie na sprawę patrzy giełda zondacrypto. Jej CEO, Przemysław Kral, nie kryje, że firma analizuje to, co ma miejsce i też dostrzega potencjał USDC:

Obserwujemy obecnie niepewną sytuację wokół USDT (...) i jako platforma zondacrypto już kilka miesięcy temu informowaliśmy naszych użytkowników o potencjalnych wyzwaniach związanych z dostosowaniem się emitenta USDT do nadchodzących wymogów regulacji MiCA.

Jak widać, w kontekście tego, co dzieje się w UE, USDC wydaje się być lepiej przygotowane do spełnienia nowych standardów. Biorąc pod uwagę obecne trendy i rozwój sytuacji regulacyjnej, istnieje duże prawdopodobieństwo, że to właśnie USDC może zyskać dominującą pozycję na rynku stablecoinów w niedalekiej przyszłości.

Potencjalne problemy Tethera chce też wykorzystać Algorand i, jak wiadomo już od pewnego czasu, wprowadza na rynek stablecoiny zgodne z MiCA: EURD i USDCa. Nie można wykluczyć, że wkrótce na rynku pojawią się i inne MiCA-stablecoiny. Rynek nie lubi próżni.

Podsumowanie: los USDT nie jest pewny, ale wyrok jeszcze nie zapadł

Nie chciałbym, by ten tekst wybrzmiał jednoznacznie pesymistycznie. Jak wspomniałem, los tethera nie jest przesądzony, emitent ma jeszcze nieco ponad dwa miesiące do przygotowania się do zmian. Jego stablecoin to zbyt duży projekt, by można było odpuścić tak ważny rynek, jakim nadal jest Europa. Tym bardziej, że UE, wraz z wprowadzeniem MiCA, może stać się tą częścią świata, gdzie kryptowalutowe firmy będą chciały wkrótce działać ze względu na jasne otoczenie regulacyjne. Stąd Tether będzie zapewne walczył o licencję na działania w Europie.

Jednocześnie pamiętaj: jeżeli posiadasz USDT, śledź decyzje giełd dot. tego stablecoina. Jeżeli okaże się, że będą wycofywały go z obiegu, dobrym pomysłem byłaby zamiana go na np. USDC.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności