Tether traci swoją dominację na rzecz USDC

Pozostałe

W ekosystemie stablecoinów zachodzą poważne zmiany. USD Coin (USDC) od firmy Circle szybko odbiera dominację liderowi sektora – Tetherowi. USDC […]

W ekosystemie stablecoinów zachodzą poważne zmiany. USD Coin (USDC) od firmy Circle szybko odbiera dominację liderowi sektora – Tetherowi.

USDC wysysa dominację USDT

Zgodnie z raportem Glassnode z 1 lutego, ilość USDC na giełdach zwiększyła się o ponad 112% w samym styczniu, rosnąc z 431 milionów dolarów do ponad 915 milionów dolarów.

Od początku roku wyemitowano już około 1 mld nowych USDC, z czego ponad 90% trafiło na scentralizowane giełdy.

USDC o wartości prawie pół mld USD trafiło na giełdy w ciągu jednego miesiąca. Glassnode spekuluje, że traderzy akumulują tokeny, aby robić zakupy przy nadchodzących spadkach.

Ta wysoka liczba powinna zwiększyć zaufanie inwestorów do tego, że wszelkie spadki zostaną szybko wykupione. To jest byczy sygnał.

Styczniowy wzrost USDC mógł zostać spowodowany przez Circle, które wprowadziło „the most stablecoin-to-fiat„. W ten sposób firma chciała umożliwić łatwe transfery z USDC do USD.

Od początku 2020 roku podaż stablecoina Circle wzrosła o ponad 900% – z nieco ponad 500 milionów do 5,1 miliarda. Dla porównania, w tym samym okresie ilość USDT zwiększyła się o około 500%. Ostatni wzrost kapitalizacji Tethera stanowi ponad czterokrotność wartości wzrostu USDC w ciągu ostatnich 13 miesięcy.

Trzecim co do wielkości stablecoinem pod względem kapitalizacji jest Dai od MakerDAO. Jego kapitalizacja wzrosła o 3800% – z zaledwie 40 milionów dolarów w styczniu 2020 r. do ponad 1,6 miliarda dolarów w styczniu 2021. Stablecoin Binance – BUSD, również odnotował ogromny, 600% wzrost podaży i aktualnie może pochwalić się kapitalzacją rynkową na poziomie 1,4 mld USD.

Według Coinmetrics dominacja USDT w sektorze stablecoinów spadła poniżej 75% po raz pierwszy w historii.

Kłopoty Tethera

Spadek dominacji Tethera może być w pewnym stopniu przypisany bieżącym kłopotom prawnym firmy. Być może to skłania traderów do poszukiwania alternatywnych stabilnych tokenów. Tether w niedawnej historii kilkukrotnie tracił swoje powiązanie z dolarem. W dniu 5 stycznia 2021 r. oraz w październiku 2018 r jego cena spadła do poziomu 0,96 USD.

Tether może znaleźć się pod dodatkową presją, jeśli amerykańscy ustawodawcy uchwalą nową ustawę „Stable Act”. Nowe przepisy wymagałyby od emitentów stablecoinów uzyskania licencji bankowej. Dodatkowo spółki muszą poddać się audytom Systemu Rezerwy Federalnej, ubezpieczać się i przechowywać aktywa w Systemie Rezerwy Federalnej.

Tagi
Circle stablecoin Tether usdc USDT

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.