Tether i BitFinex stały za ostatnią bańką?

Kurs Bitcoin

Bańka na kryptowalutach z 2017 r. na pewno przejdzie do historii ekonomii, zaś specjaliści będą wnikliwie analizowali jej genezę i […]

Bańka na kryptowalutach z 2017 r. na pewno przejdzie do historii ekonomii, zaś specjaliści będą wnikliwie analizowali jej genezę i przebieg po sam dramatyczny koniec. Teraz poznajemy nowe fakty jej dotyczące. Okazuje się bowiem, że nowojorska kancelaria prawna Roche Freedman LLP wytacza proces sądowy, w ramach którego oskarża BitFinex i Tether o wykorzystywanie kryptowalut do “oszukiwania inwestorów, manipulowania rynkami i ukrywania nielegalnych dochodów”.

Geneza bańki

kobiety bitcoin tetherTakie oskarżenia na rynku nie są czymś nowym. Kto zna kryptowaluty dostatecznie długo, pamięta zapewne aferę związaną z botem Willy’m, który miał napędzić hossę na BTC na Mt. Gox. Co warte zaznaczenia, nie oznaczało to jednak, że cały wolumen na giełdach był fałszowany i cała bańka była fikcją!

Spójrzmy jednak na nową skargę zbiorową wniesioną do Sądu Okręgowego Stanów Zjednoczonych w Południowym Dystrykcie Nowego Jorku. Wspomniana kancelaria prawna uważa, że BitFinex i Tether “wymieszały swoje tożsamości korporacyjne i fundusze klientów, ukrywając jednocześnie swoją szeroką współpracę w sposób, który umożliwił im manipulowanie rynkiem kryptowalutowym z niespotykaną dotąd skutecznością”.

Tether obrywa za to, że firma twierdziła, że “liczba tokenów [USDT] w obiegu zawsze będzie równa liczbie dolarów na jego koncie bankowym”, a okazało się to kłamstwem. Tether miał ponoć emitować masę „pustych” tokenów, które służyły tylko temu, by pompować kurs BTC. Prawnicy dodają, że giełda i emitent stablecoina czerpali znaczne korzyści z wygenerowanego w ten sposób mechanizmu “boom-and-bust”.

Tether i największa bańka w dziejach świata

BitFinex i Tether wygenerowały więc – ponownie wierząc pozwowi – “największą bańkę” w dziejach ludzkości. Ta – jak to bańki miewają w zwyczaju – pękła pochłaniając aż “450 miliardów dolarów”. Prawnicy dodają, że “odpowiedzialność firm wobec klasy [inwestorów] prawdopodobnie przekracza 1,4 bln USD”.

Na oskarżenia zareagował na razie BitFinex (z Tether stanowi praktycznie jedną całość). Giełda uważa, że to kłamstwo i jest gotowa do batalii sądowej. Inna sprawa, że przebieg tej drugiej – można być tego pewnym – będzie prawdziwym czynnikiem do manipulowania cenami kryptowalut w najbliższych miesiącach…

Tagi
bitcoin bitcoin bańka bitfinex bańka na btc Tether tether bańka tether bańka na btc tether i bitfinex

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.