terra luna

Terra oficjalnie zatrzymała swój blockchain!

Blockchain
bitbay zonda

Walidatorzy Terry podjęli decyzję o wstrzymaniu działania blockchaina z powodu spadającego kursu LUNA. Według zespołu, przy tak niskich kosztach, grupa wielorybów mogłaby z łatwością dokonać ataku na sieć.


Łańcuch został oficjalnie zamrożony przy bloku 7 603 700. Oznacza to, że obecnie nie jest możliwe dokonywanie żadnych transakcji na blockchainie.

Terra (LUNA), której cena spadła o ponad 99% w ciągu ostatniego tygodnia jest również governance tokenem protokołu. Tego typu tokeny pozwalają posiadaczom zgłaszać i głosować nad propozycjami dotyczącymi zarządzania projektu.

Jeśli jednak ktoś uzyska kontrolę nad ponad połową podaży, może teoretycznie zmienić protokół w szkodliwy sposób. Protokół Fortress został dotknięty takim atakiem w zeszłym tygodniu. Hakerowi udało się wówczas wykupić zarządzanie projektem za mniej niż 20 000 USD.

Obecnie podaż LUNA w obiegu wynosi około 3,45 miliarda. Przy obecnym kursie wynoszącym zaledwie jednego centa, połowa tych tokenów kosztowałaby tylko kilkaset milionów dolarów. Gruba wielorybów mogłaby więc bez zbyt dużego problemu przeprowadzić atak 51%.

Dlaczego ekosystem Terra upadł?

Upadek Terra jest w dużej mierze spowodowany utratą powiązania UST z dolarem. Sytuacja ta doprowadziła do masowej konwersji UST na LUNA. Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej szczegółów dotyczących upadku ekosystemu Terra, zapraszamy do zapoznania się z naszym obszernym artykułem na ten temat. Znajdziesz go pod tym linkiem.

Cena monety jest obecnie niższa niż w czasie ICO, co oznacza, że tracą nawet pierwsi inwestorzy, jeśli utrzymali swoje pozycje.

Pośród paniki związanej z stablecoinami, nawet Tether zaczął dziś tracić swoje powiązanie, choć nie w takim stopniu jak UST. Paolo Ardoino, CTO firm Tether i Bitfinex, stwierdził, że zmienność ta była wynikiem “czystej dynamiki rynku”.

Na Bitfinex powiązanie Tether jest dużo większe niż 1 USD, podczas gdy na Kraken jest nieco niższe niż 1 USD. Spowodowało to, że arbitrażyści kupowali USDT tanio na Kraken i sprzedawali je na Bitfinex z zyskiem. Inni animatorzy rynku kupowali USDT za mniej niż 1 USD na Krakenie i bezpośrednio odkupywali je za 1 USD, nadal ciesząc się zyskiem. Ale to wszystko jest czystą dynamiką rynku i nie ma absolutnie nic wspólnego z wartością Tether, która nadal utrzymuje swoje powiązanie.

Tagi
Blockchain kryptowaluty Luna Terra

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.