za
Ted Cruz składa projekt ustawy przeciwko wprowadzeniu CBDC

Ted Cruz składa projekt ustawy przeciwko wprowadzeniu CBDC

zondacrypto bitcoin giveaway

Wprowadzenie cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC) przez władze Stanów Zjednoczonych budzi liczne kontrowersje i obawy wśród obywateli oraz polityków. Wiele osób otwarcie sprzeciwia się wprowadzeniu tego typu aktywa. Głównie ze względu na to, że będzie ono bezpośrednio kontrolowane przez Rezerwę Federalną USA. To natomiast daje władzom kontrolę ruchów obywateli, ich wydatków oraz prowadzenia względem nich inwigilacji. Wśród senatorów, którzy nie kryją swojej krytyki wobec tego pomysłu jest przedstawiciel Republikanów – Ted Cruz.

Ted Cruz chce powstrzymać Fed przed wprowadzeniem CBDC 

W dniu 21 marca senator Ted Cruz złożył projekt ustawy. Ma ona na celu zablokowanie wprowadzenia cyfrowej waluty banku centralnego przez Fed. Polityk argumentuje swoje działania obawą o to, że amerykański bank centralny może wykorzystać bezpośredni nadzór na cyfrowym dolarem do inwigilacji obywateli.

Jak zauważa senator, obecnie „ważniejsze niż kiedykolwiek” jest zrobienie wszystkiego, by polityka USA dotycząca walut cyfrowych miała na celu ochronę „prywatności finansowej , utrzymanie dominacji dolara oraz pielęgnowanie innowacji”. Jak przekazał Cruz o opublikowanym oświadczeniu:

CBDC, które nie przestrzegają tych trzech podstawowych zasad, mogą umożliwić podmiotowi takiemu jak Rezerwa Federalna zmobilizowanie się do banku detalicznego, gromadzenie danych osobowych użytkowników i śledzenie ich transakcji w nieskończoność

Reprezentant Republikanów twierdzi również, że rząd federalny „nie posiada uprawnień do jednostronnego ustanowienia” CBDC.

Powinniśmy wzmacniać pozycję przedsiębiorców, umożliwiać innowacje i zwiększać wolność jednostki, a nie ją tłumić

– podkreśla.

Ted Cruz

Projekt ustawy spotkał się z poparciem republikańskich kolegów Cruza. Senatorowie Mike Braun ze stanu Indiaa oraz Chuck Grassley z Iowy również przeciwstawiają się wprowadzeniu CBDC przez Rezerwę Federalną. Obydwaj oświadczyli, że są głęboko przekonani o tym, że cyfrowy dolar stanie się narzędziem inwigilacji obywateli. W przypadku przegłosowania tej ustawy, władze straciłyby możliwość głębszego wnikania w kwestie finansowe Amerykanów. Jak zauważa senator Grassley:

Amerykanie powinni móc wydawać swoje pieniądze tak, jak chcą, bez możliwości śledzenia każdej transakcji przez rząd.

Projekt ustawy mającej na celu zablokowanie wdrożenia CBDC w Stanach stanowi już drugie podejście Cruza, Brauna i Grassleya w tej sprawie. Otóż rok temu, dokładnie w dniu 30 marca, panowie przedstawili analogiczny projekt. Wówczas mówił on o zakazie emitowania CBDC bezpośrednio osobom fizycznym. Jednak po upływie prawie 12 miesięcy ustawa nie poruszyła się do przodu.

Coraz więcej polityków jest przeciwnych CBDC

O tym, że skala problemu dot. CBDC w Stanach Zjednoczonych jest naprawdę duża, może świadczyć coraz szybciej rosnąca liczba polityków, którzy stoją w tej kwestii w opozycji do Rezerwy Federalnej. Otóż Cruz, Braun i Grassley nie są jedynymi osobami powiązanymi z senatem, które domagają się blokady tego procesu.

Niedawno gubernator stanu Floryda – Ron DeSantis – zwrócił się do ustawodawców działających na szczeblach stanowych. Domaga się on, by ustanowiono zakaz cyfrowego dolara, który obowiązywałby na całym terenie Florydy. W swoim manifeście porównał amerykańskie CBDC do chińskiego cyfrowego juana. Pokusił się nawet o stwierdzenie, że e-CNY jest stosowany przez władze Chin do „monitorowania zachowań obywateli”. Jak ostrzega polityk:

W jakikolwiek sposób mogą dostać się do społeczeństwa, aby realizować swój program, zrobią to. Tak więc, o co chodzi w cyfrowej walucie banku centralnego, to inwigilacja Amerykanów i kontrolowanie zachowań Amerykanów.

Do zagorzałych przeciwników CBDC w Stanach zdecydowanie można zaliczyć również Toma Emmera. Ten kongresmen także przedstawił w zeszłym miesiącu swój autorski projekt ustawy, która miałaby zakazać stosowania cyfrowego dolara.

Emmer powoływał się na takie zagrożenia, jak możliwość wykorzystania CBDC przez rząd jako broni lub narzędzia szpiegowskiego do „dławienia politycznie niepopularnej działalności”.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
cbdc FED inwigilzacja Ron DeSantis ted cruz Tom Emmer
Autor

Jestem redaktorem i dziennikarzem skupionym na sektorach kryptowalut, blockchain oraz web3. Dla Bitcoin.pl piszę od 2021 roku. Prowadzę program ''Web'3'n'more'' - cykl wywiadów poświęconych polskim projektom z tej branży. W wolnym czasie zajmuję się muzyką, jestem wokalistą zespołów Lords of the Deep Forest oraz Brütal Melon.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.