za
taproot-bitcoin-1

Aktualizacja Taproot już niedługo. Jak wpłynie na fundamenty i cenę bitcoina?

Konferencja Kryptoraport

Aktualizacja sieci Bitcoina o nazwie Taproot zbliża się wielkimi krokami. Aby lepiej zrozumieć wagę tego wydarzenia, w dzisiejszym artykule wyjaśnimy czym ona jest, jakie zmiany wprowadza oraz jaki może mieć potencjalny wpływ na fundamenty oraz kurs pierwotnej kryptowaluty.

Co to jest Taproot?

Taproot to nowe rozszerzenie sieci Bitcoina, które ma zostać aktywowane w bloku 709 632, prawdopodobnie 17 listopada 2021 roku. Zapewnia ono nowy typ wyjścia, który zawsze przyjmuje formę pojedynczego klucza podpisującego. W przeciwieństwie do istniejących typów wyjść, w których użytkownicy mają do wyboru dostarczenie albo klucza, albo skryptu, podczas tworzenia wyjść Taproot wszystkie mają taką samą formę. Dzięki temu poprawia się prywatność i wydajność systemu.

Taproot będzie aktywowany po dwutygodniowych epokach pełnej sygnalizacji w nagłówkach bloków. Zaktualizowane węzły po raz pierwszy rozpoczną sygnalizację dla epoki rozpoczynającej się od bloku 1 562 400 (czyli około 5 listopada). Oznacza to, że najwcześniej Taproot może aktywować się dwa tygodnie później – ok. 19 listopada.

Innowacyjność Taproot polega na wbudowaniu w sam klucz możliwości skryptowych, które wcześniej musiały być wyraźnie włączone przez oprogramowanie portfela (na przykład, aby wspierać płatności escrow, Lightning HTLC lub politykę wielopodpisową). Zazwyczaj istnienie tego skryptu nie jest w ogóle ujawniane. Ma ono miejsce dopiero wtedy, gdy jest on potrzebny. Dzięki zastosowaniu podpisów Schnorra, a nie ECDSA, skrypt jest potrzebny w znacznie mniejszej liczbie sytuacji niż dotychczas.

Taproot będzie pierwszym zaimplementowanym soft forkiem od czasu aktualizacji Segwit z 2017 roku. Przez te kilka lat, deweloperzy definiowali oraz wdrażali aktualizację, jednocześnie poddając ją procesom wzajemnej weryfikacji i zapewniania jakości.

Na przykład, Bitcoin Optech zorganizował serię warsztatów, w których wzięło udział ponad stu uczestników z całej branży. Ich celem była praca nad technicznymi szczegółami Taproot oraz nad tym, jak opracować kod portfela, który będzie z nim współpracował. Oznacza to, że mimo iż Taproot jest technicznie znacznie prostszy niż Segwit, proces wdrażania był znacznie trudniejszy.

bitcoin taproot aktywacja

Jak wpłynie Taproot na fundamenty bitcoina?

Aktualizacja Taproot oferuje wiele korzyści dla użytkowników bitcoina. Zarówno dla tych, którzy ją zaadoptują, jak i tych, którzy tego nie zrobią. Wprowadzenie podpisów Schnorra zwiększy prywatność i bezpieczeństwo, ale nie tylko.

Oszczędność miejsca

Większość wyjść Taproot (P2TR) zużywa mniej miejsca na blockchainie niż normalne wyjścia P2PKH. Są jednak nieco droższe. Wynika to głównie z faktu, że wyjścia P2TR blokują bitcoin bezpośrednio na kluczu publicznym, a nie na hashu klucza publicznego. To sprawia, że wysyłanie do wyjść Taproot jest nieco droższe. Jednakże, wydawanie danych wyjściowych Taproot jest znacznie tańsze, ponieważ klucz publiczny jest zawarty w ScriptPubKey, a zatem nie musi być uwzględniony w Script Witness.

Taproot zdefiniował również schemat kodowania dla kluczy publicznych i podpisów Schnorra, czyniąc je krótszymi niż ich odpowiedniki ECDSA. Dzięki temu udało się uzyskać dodatkowe oszczędności na opłatach.

Korzyści dla prywatności

Implikacje Taproot związane z prywatnością są prawdopodobnie najważniejszą częścią tego uaktualnienia. Poprzez wprowadzenie podpisów Schnorra i agregacji kluczy, kontrakty wielopodpisowe nie różnią się już od kontraktów z pojedynczym podpisem. To zapewnia prywatność wszystkim użytkownikom Taproot.

Taproot wprowadza również znaczące korzyści dla prywatności poprzez integrację z MAST. Jak już wspomnieliśmy, Taproot pozwala na zablokowanie bitcoinów w wielu skryptach jednocześnie. Jednakże, wydając bitcoin z wyjścia Taproot, użytkownik nie musi ujawniać każdego możliwego skryptu, a jedynie ten, którego faktycznie użył.

Aktualizacje zabezpieczeń

Z technicznego punktu widzenia, podpisy Schnorra są uważane za bezpieczniejsze niż podpisy ECDSA. Używają bowiem mniejszej liczby założeń. Jak wszystkie schematy kryptografii krzywej eliptycznej, zarówno ECDSA jak i Schnorr opierają się na założeniu, że “Dyskretny Problem Logarytmiczny” jest trudny. Jednakże, ECDSA korzysta też z dodatkowych założeń. Niemniej jednak, podczas istnienia sieci Bitcoina nie doszło do żadnych przypadków naruszenia ECDSA.

Wpływ aktualizacji na cenę BTC

Patrząc z perspektywy historii, Taproot może przynieść spore wzrosty cenowe. Aktualizacja z 2017 roku, która wprowadziła SegWit, poprawiła skalowalność Bitcoina poprzez “segregowanie” określonych danych z poszczególnych transakcji, skutecznie je zmniejszając. Ten krok pozwolił na przetwarzanie większej liczby transakcji bez zwiększania rozmiaru poszczególnych bloków.

Inną kluczową cechą aktualizacji z 2017 roku było włączenie sieci Lightning Network, drugorzędnej warstwy zbudowanej na szczycie sieci Bitcoin, która umożliwia niemal natychmiastowe, bezpłatne i bardziej prywatne transakcje.

SegWit został zatwierdzony 23 lipca. Miesiąc później cena bitcoina wzrosła o 50%, do poziomu 4 247 dolarów. Jednakże teraz, gdy bitcoin handluje powyżej 60 000 USD, niektórzy uważają, że sytuacja może być zupełnie inna. Przykładowo, Daniel Cawrey, COO w Cypherpunk Holdings Inc stwierdził:

Może istnieć granica tego, ile jeszcze można naprawdę uzyskać wzrostów z bitcoina. Jeśli jesteś inwestorem instytucjonalnym, to już wygląda na to, że przegapiłeś szansę

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności