za
szwecja

Szwecja rozważa stworzenie e-korony

2020-12-13
Wiadomości
1,5% dla maluszka

Szwecja, najbardziej bezgotówkowe społeczeństwo na świecie, na poważnie rozważa wejście w świat cyfrowych walut.

Badania nad e-koroną

Według raportu Bloomberga, szwedzki minister ds. rynków finansowych Per Bolund ogłosił prace nad badaniem perspektyw kraju wykorzystującego walutę cyfrową. Prawdopodobnie zakończą się one w listopadzie 2022 roku. Bolund podkreślił kluczowe cechy, które chciałby widzieć w cyfrowej walucie Szwecji.

Istotne jest, aby rynek płatności cyfrowych funkcjonował bezpiecznie i był dostępny dla wszystkich. W zależności od tego, jak zostanie zaprojektowana cyfrowa waluta i jakie technologie zostaną zastosowane, może to mieć duże konsekwencje dla całego systemu finansowego.

Badania są prowadzone przez bank centralny kraju, Riksbank.

Tendencja do cyfrowych płatności

Szwedzka inicjatywa na rzecz waluty cyfrowej pojawia się wraz z przyspieszeniem tendencji do dokonywania płatności cyfrowych. W październiku Riksbank poinformował, że mniej niż jedna dziesiąta wszystkich płatności w kraju była dokonywana w gotówce – jest to najniższy poziom w historii Szwecji. Wg Banku Centralnego, bezgotówkowa tendencja nasiliła się jeszcze bardziej ze względu na pandemię COVID-19.

W odpowiedzi na zapotrzebowanie społeczeństwa na płatności bezgotówkowe, Riksbank wszedł we współprace z firmą Accenture. Wspólnie stworzyły one projekt pilotażowy, którego celem jest opracowanie elektronicznej korony szwedzkiej opartej na technologii DLT. Taka e-korona miałaby stanowić uzupełnienie dla gotówki. Oczekuje się, że projekt pilotażowy zakończy się w lutym 2021 roku.

W październiku 2019 r. prezes Riksbanku – Stefan Ingves, przedstawił swoją wizję szwedzkiej e-krony, mówiąc, że jest to całkowicie możliwe, aby stała się ona prawnym środkiem płatniczym.

Wizję tego, jak będzie wyglądał szwedzki system płatniczy w przyszłości, którą mam, można opisać w następujący sposób. Powinna istnieć prawna definicja tego, co stanowi prawny środek płatniczy, a e-krona, wydana przez państwo za pośrednictwem Riksbanku, powinna być takim prawnym środkiem płatniczym. Powinna również istnieć możliwość dokonywania płatności w czasie rzeczywistym w systemie e-korona w trybie 24/7/365, a ponadto dokonywania co najmniej mniejszych transakcji między walutami.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności