za
Libra Facebooka

Szwajcaria chce międzynarodowej debaty nt. LibraCoin?

2019-09-12
Kryptowaluty
1,5% dla maluszka

Szwajcarski organ nadzoru finansowego – Urząd Nadzoru Rynku Finansowego (FINMA) – oświadczył, że jest otwarty na współpracę międzynarodową w kwestii ustalenia tego, jak regulować walutę LibraCoin Facebooka.

W wywiadzie z dziennikarzem Neue Zürcher Zeitung (NZZ) z dn. 12 września dyrektor FINMA Mark Branson powiedział, że iluzją jest twierdzenie, że jeden kraj może samodzielnie regulować projekt o zasięgu LibraCoin.

LibraCoin a Szwajcaria

kurs bitcoina a libraBranson argumentował, że ambicje Szwajcarii, aby przekształcić się w główne centrum finansowe na świecie, niekoniecznie mają się wiązać z ryzykiem utraty reputacji, co niesie za sobą samodzielne regulowanie Libry. Powiedział jednak, że kraj ma solidne ramy regulacyjne i nadzorcze.

Branson dodał, że FINMA nie potrzebuje zagranicznej presji, aby rozpoznać główne wyzwania, jakie stawia przed władzami projekt skali waluty Facebooka. Uważa, że wszelkie kontrowersje można rozwiązać jedynie poprzez międzynarodową koordynację i konsultacje.

„Szwajcaria […] nie reguluje wszystkich form instytucji i produktów aż do ostatniego szczegółu […] Właśnie opublikowaliśmy przewodnik, w jaki sposób klasyfikować monety typu stablecoin zgodnie z prawem szwajcarskim. I pokazujemy: nie potrzebuje nowych przepisów. Ryzyka są dobrze znane, na przykład w zakresie prania pieniędzy, ochrony klientów, stabilności systemu. Istnieją już regulacje dotyczące wszystkich z nich”

– mówił.

Szwajcaria? To nie był przypadek!

Branson również starał się podkreślić, że wybór Szwajcarii jako siedziby Stowarzyszenia Libra nie był przypadkiem:

„Taki „konkurs piękności” nie istniał. Nasz pierwszy kontakt z inicjatorami miał miejsce po podjęciu decyzji o Szwajcarii. To jest pozytywne.”

Wczoraj media informowały, że Facebook zwrócił się do FINMA z wnioskiem o ocenę LibraCoin, przygotowując się do złożenia wniosku o wydanie szwajcarskiej licencji na system płatności.

Dziś Reuters z kolei informuje, że procedura może nie być taka prosta, jak sądzili pracownicy Facebooka.

„Sama FINMA również znajduje się pod presją” – powiedział Reutersowi Ronald Kogens, prawnik, który specjalizuje się w kryptowalutach w kancelarii Froriep w Zurychu. „Wszyscy poza Szwajcarią chcą, aby projekt był dobrze regulowany w Szwajcarii”, dodaje. Jego zdaniem emisja Libry mocno się przez to opóźni.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności