Szef KNF: „Kryptowaluty cieszą się atencją, na jaką nie zasługują”

2019-10-09 Kryptowaluty

Polska Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) nie jest optymistycznie nastawiona do Bitcoina i kryptowalut. To wiemy od dawna. Teraz jednak jej […]

Polska Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) nie jest optymistycznie nastawiona do Bitcoina i kryptowalut. To wiemy od dawna. Teraz jednak jej szef Jacek Jastrzębski przyznał, że cyfrowe waluty nie zasługują na uwagę opinii publicznej. A przynajmniej w tej skali, jaką dziś widzimy.

KNFkomunikat1W trakcie debaty w ramach Kongresu 590 pojawił się także temat kryptowalut. Przewodniczący KNF po raz kolejny pokazał, że instytucja nie jest optymistycznie nastawiona do Bitcoina. Powiedział m.in., że innowacja sama w sobie jest bezsensowna, jeśli nie powstaje w jej wyniku wartości dodanej. Przez to urząd nie zamierza traktować kryptowalut jako „reprezentacji innowacji opartej na technologii blockchain”. Po raz kolejny stara się więc oddzielić samą technologię od jej najstarszego i najbardziej dojrzałego owocu.

Szef KNF o kryptowalutach

Jastrzębski ponoć kibicuje blockchainowym projektom, ale tylko tym, które mają w sobie wartość dodaną, czyli takim, które redukują koszty i zwiększają bezpieczeństwo.

„Nie ukrywam, że nasze podejście do kryptowalut jest dość sceptyczne. Uważam, że kryptowaluty cieszą się atencją, na jaką nie zasługują. Dążymy obecnie do sfinalizowania analiz dotyczących tego, czy w przypadku kryptowalut są obszary, gdzie jest ta wartość dodana. Jeśli te analizy doprowadzą nas do wniosku, że jest jakiś obszar, gdzie jest pewna wartość fundamentalna, której służy i którą tworzy rozwój kryptoaktywów, to w tym zakresie będziemy się starali ten obszar wspierać i promować. Zaś jeśli dojdziemy do wniosku, że tam tej fundamentalnej wartości nie ma, wtedy nie. Jednym z naszych wyzwań w najbliższym czasie jest wypracowanie stanowiska, jeśli chodzi o kryptoaktywa oraz ich sklasyfikowanie

– mówił przewodniczący KNF.

Blockchain w strukturze urzędu

“Technologia blockchain pozwala tworzyć zaufane struktury danych, a jej zastosowanie w usługach cyfrowych to szansa na wzrost poziomu satysfakcji i bezpieczeństwa klientów. Również w regulacjach technologia blockchain może przyczynić się do zapewnienia przejrzystości oraz dobrej jakości danych, między innymi sprawozdawczych, przy jednoczesnym zapewnieniu ich niezaprzeczalności”

tak z kolei Jastrzębski mówił o blockchainie przy okazji podpisywania porozumienia przez KNF i Krajową Izbę Rozliczeniową (KIR) dot. tworzenia innowacyjnych projektów na rynku.

Tagi
Jacek Jastrzębski o kryptowalutach knf blockchain kryptowaluty knf szef knf o bitcoinie

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.

bitbay rejestracja na gieldzie bitbay rejestracja na gieldzie
bitbay rejestracja na gieldzie bitbay rejestracja na gieldzie

Redakcja Bitcoin.pl ostrzega:
Uważaj na oszustów. Dbaj o bezpieczeństwo.