za
nft ripple

Światowe Forum Ekonomiczne: XRP to coś idealnego dla banków centralnych

2020-09-28
Wiadomości
Binance Launchpool

Światowe Forum Ekonomiczne (WEF) wzięło pod lupę rodzimy token Ripple, czyli XRP. Okazuje się, że organizacja ta jest zdania, że to obecnie najbardziej odpowiedni blockchainowy projekt dla banków centralnych.

Światowe Forum Ekonomiczne i jej zdanie o XRP

Światowe Forum EkonomiczneW swoim raporcie WEF stwierdza, że ​​banki centralne i agencje rządowe analizują obecnie potencjał cyfrowych walut banków centralnych (CBDC) w kontekście rozwiązywania globalnych problemów finansowych. Chodzi np. o takie kwestie jak włączenie finansowe czy stabilność systemów płatniczych.

Warto odnotować, że w dokumencie międzynarodowa organizacja z siedzibą w Genewie dokonała wyraźnego rozróżnienia między CBDC a kryptowalutami.

„CBDC jest zdigitalizowaną wersją suwerennej waluty, stworzoną i wyemitowaną przez władze monetarne danego kraju oraz stanowiącą przedmiot zobowiązania. CBDC różni się od innych form walut cyfrowych lub wirtualnych, w tym kryptowalut, takich jak bitcoin i stablecoiny, które nie są emitowane przez banki centralne”

– czytamy w raporcie.

W dalszej części WEF – chociaż wyznacza wyraźną granicę między różnymi formami aktywów cyfrowych – wskazuje token XRP jako najbardziej odpowiednie narzędzie dla banków centralnych, które chcą projektować swoje CBDC. Token ma być przydatny zwłaszcza pod kątem płatności i rozliczeń wewnątrz lub międzybankowych.

O kryptowalutach i blockchainie w swojej książce “Czwarta rewolucja przemysłowa” napisał też organizator i twórca Forum Klaus Schwab.

XRP w dobie wojny handlowej

Temat przewijał się też niejako w pewnym poście na blogu Ripple. Firma zauważa bowiem, że dziś żyjemy w dobie wojen handlowych. Jej sieć może zaś na tym skorzystać, a to dlatego, że XRP i cała platforma Ripple mogą być przydatne pod kątem systemów finansowych:

„Usługa płynności na żądanie RippleNet umożliwia instytucjom finansowym dokonywanie transakcji w czasie rzeczywistym na wielu rynkach globalnych przy użyciu zasobu cyfrowego XRP, a takie rozwiązanie może również wspierać bezpośrednią wymianę CBDC. XRP jest szybszy, tańszy i bardziej skalowalny niż jakikolwiek inny zasób cyfrowy, co czyni go idealnym instrumentem do szybkiego i wydajnego łączenia dwóch różnych walut.”

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności