Właściciel giełdy RG Coins prał pieniądze za pomocą Bitcoinów

Wiadomości kryptowaluty jako zabezpieczenie

Właściciel bułgarskiej giełdy kryptowalut RG Coins został skazany za pranie pieniędzy przy pomocy Bitcoinów. Okazało się, że współpracował z grupą […]

bitbay zonda

Właściciel bułgarskiej giełdy kryptowalut RG Coins został skazany za pranie pieniędzy przy pomocy Bitcoinów. Okazało się, że współpracował z grupą hakerów z Europy Wschodniej.

RG Coins platformą do prania pieniędzy?

RG Coins Chodzi o Rossena Iossifova, 53-letniego obywatela Bułgarii i właściciel giełdy kryptowalut RG Coins, który został teraz uznany winnego za pranie pieniędzy. Współdziałał z międzynarodową grupą oszustów internetowych, którzy okradali ludzi za pomocą systemu fałszywych aukcji w Interncie.

Iossifov został uznany za winnego przez federalną ławę przysięgłych we Frankfurcie w stanie Kentucky.

Śledczy odkryli, że w wyniku działalności całej grupy ok. 900 obywateli USA zostało oszukanych. Na czym dokładnie polegał scam? Wspólnicy Iossifova z Rumunii ogłaszali się na popularnych platformach aukcyjnych, takich jak eBay i Craigslist. Twierdzili, że mają do sprzedania towarów o wysokiej wartości. Chodziło głównie o drogie samochody. Oczywiście te ostatnie nie istniały, a aukcje były formą wyłudzania środków od naiwnych nabywców.

Zgodnie z komunikatem Departamentu Sprawiedliwości oszuści dostarczali nawet swoim ofiarom fałszywe dokumenty i faktury ze znakami towarowymi renomowanych firm. Wszystko miało jeden cel: stworzyć pozory legalności i autentyczności produktów. Zatrudniali nawet personel centrum telefonicznego i „personel pomocniczy”, aby zmniejszyć obawy kupujących i zwiększyć wiarogodność.

Pranie pieniędzy

Gdy dochodziło do zakupu środki trzeba było wyprać. Po otrzymaniu płatności Iossifov zamieniał więc fundusze na kryptowaluty i przekazywał je zagranicznym podmiotom zajmującym się praniem brudnych pieniędzy. Robił to w pełni świadomie od września 2015 r. do grudnia 2018 r. Ponoć łącznie przeprał środki o wartości ponad 4,9 miliona USD, które trafiły do jego wspólników.

Aresztowania całej grupy zostały przeprowadzone przez władze stanowe i federalne Stanów Zjednoczonych przy pomocy rumuńskiej policji krajowej i Rumuńskiej Agencji Ścigania Przestępczości Zorganizowanej.

Iossifov jest jednak tylko jednym z kilkunastu oskarżonych. Trzech innych przestępców jest obecnie na wolności. Z Rumunii dokonano też ekstradycji kilkunastu członków gangu.

Firma RG Coins została założona w kwietniu 2014 roku. Oficjalnie sprzedaje portfele sprzętowe i umożliwia wymianę kryptowalut w regionie Europy Wschodniej.

Tagi
giełda RG Coins scam

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.