Świat wita LibraCoin – kryptowalutę Facebooka

Kryptowaluty

Gigant mediów społecznościowych, Facebook, opublikował dziś White Paper swojej kryptowaluty – LibraCoin. O projekcie spekulowano od dawna. Dziś wiemy w […]

Gigant mediów społecznościowych, Facebook, opublikował dziś White Paper swojej kryptowaluty – LibraCoin.

O projekcie spekulowano od dawna. Dziś wiemy w końcu konkretne informacje. Kryptowaluta będzie emitowana pod szyldem LibraCoin (czyli jednak nie GlobalCoin!), ponadto będzie działała w oparciu o własny blockchain i koszyk aktywów „zaprojektowany tak, aby nadać jej wartość wewnętrzną” i zniwelować wahania kursu.

Zuckerberg o LibraCoin

Sam Mark Zuckerberg napisał na Facebooku o projekcie:

„Misją Libry jest stworzenie prostej globalnej infrastruktury finansowej dla ludzi z całego świata. [Projekt] napędza technologia blockchain, a jego uruchomienie zaplanowano na 2020 rok.

Możliwość korzystania z mobilnych płatności może mieć istotny, pozytywny wpływ na życie ludzi, ponieważ nie musisz zawsze mieć przy sobie gotówki (…). Jest to szczególnie ważne dla osób, które nie mają dostępu do tradycyjnych banków lub usług finansowych. Obecnie jest około miliarda ludzi, którzy nie mają konta bankowego, jednak posiadają telefon komórkowy. Dążymy do tego, aby każdy mógł łatwo wysyłać i odbierać pieniądze, tak jak używasz naszych aplikacji do natychmiastowego udostępniania wiadomości i zdjęć.”

Stowarzyszenie Libra

Nowa kryptowaluta będzie zarządzana przez Stowarzyszenie Libra, w którego skład wchodzą m.in. Mastercard, PayPal, Visa, Stripe, eBay, Coinbase, Andreessen Horowitz i Uber. W planach  jest rozszerzenie tej grupy do 100 podmiotów.

Facebook powoła też spółkę zależną, „aby zapewnić rozdzielenie danych społecznych i finansowych”.

Stowarzyszenie Libra jest zarządzane przez Radę Stowarzyszenia Libra.

Praktyczne działanie

„Libra to nowa globalna waluta wspierana technologią blockchain, dla której portfel dostępny będzie w Messengerze, WhatsAppie oraz osobnej aplikacji”

-oficjalnie pisze Facebook.

Ponadto firma dodaje:

„Dla wielu ludzi na świecie nawet podstawowe usługi finansowe są nadal niedostępne: prawie połowa dorosłych na świecie nie ma aktywnego konta bankowego, liczby te rosną w krajach rozwijających się i kiedy dotyczą kobiet. Koszt tego wykluczenia jest wysoki – około 70% małych firm w krajach rozwijających się nie ma dostępu do kredytów, a migranci co roku tracą 25 miliardów dolarów przez opłaty.”

Ważnym elementem systemu będzie aplikacja Calibra. Ma ona umożliwić przekazywanie LibraCoin za pomocą smartfona za darmo i w tak prosty sposób, w jaki wysyła się SMS.

Facebook zauważa ponadto, że oprogramowanie Libra jest oprogramowaniem otwartym.

Słowa kluczowe
Blockchain Calibra Facebook libracoin

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.

bitbay rejestracja na gieldzie bitbay rejestracja na gieldzie bitbay rejestracja na gieldzie
bitbay rejestracja na gieldzie bitbay rejestracja na gieldzie bitbay rejestracja na gieldzie

Redakcja Bitcoin.pl ostrzega:
Uważaj na oszustów. Dbaj o bezpieczeństwo.