za
strefa euro kryptowaluty

Blisko 10% gospodarstw domowych w wybranych krajach strefy euro posiada kryptowaluty

Badanie przeprowadzone przez Europejski Bank Centralny (EBC) wykazało, że aż ok. 10% gospodarstw domowych w wybranych krajach w strefie euro posiada kryptowaluty.

Holenderskie gospodarstwa domowe wiodą prym na rynku kryptowalut

Badanie zachowań inwestycyjnych konsumentów przeprowadzone przez EBC wykazało, że około 10% gospodarstw domowych w sześciu europejskich krajach (Belgia, Francja, Niemcy, Włochy, Hiszpania i Holandia) posiada kryptowaluty. 37% z tej grupy przyznało, że zainwestowało w bitcoiny i/lub altcoiny około 1065 USD. 29% wydało na inwestycję od 1065 do 5350 USD, a 13% przeznaczyło do 10700 USD.

Mieszkańcy Holandii wydają się być najbardziej zaintrygowani nową klasą aktywów, ponieważ 14% lokalnych gospodarstw domowych ma ekspozycję na kryptowaluty. Francja jest na samym dole rankingu z zaledwie 6%.

EBC oszacował, że największą grupę inwestorów na rynku kryptowalut stanowią młodzi mężczyźni, dobrze wykształcone osoby i ludzie o dużej wiedzy finansowej:

Przeciętnie to młodzi, dorośli mężczyźni i dobrze wykształceni respondenci byli bardziej skłonni do inwestowania w kryptowaluty (…).

Z drugiej strony EBC ostrzegł przy okazji publikacji wyników badania, że kryptowaluty nie są odpowiednim narzędziem inwestycyjnym dla każdego inwestora. W związku z tym wezwał urzędników UE do pilnego przygotowania przepisów, które uregulują rynek.

strefa euro kryptowaluty

Co powstrzymuje ludzi przed inwestowaniem w kryptowaluty?

Inne badanie – przeprowadzone przez internetową platformę CouponFollow – może pomóc wyjaśnić, dlaczego wiele osób wciąż stoi z boku i boi się kupować kryptowaluty.

42% z 1100 osób niebędących posiadaczami cyfrowych walut stwierdziło, że nie rozumie, skąd bierze się wartość kryptowalut. Aż 39% boi się inwestować w aktywa, które cechują się dużą zmiennością ceny.

Ponad jedna trzecia (35%) jest zdania, że kryptowaluty „wydają się być oszustwem”. 31% przyznało, że nie zainwestowało w BTC i altcoiny ze względu na obawy związane z bezpieczeństwem, a 24% nie wie, jak w ogóle kupuje się tego typu cyfrowe aktywa.

Niemniej jednak prawie co piąta osoba ma już aplikację mobilną do wymiany i trzymania kryptowalut. Tyle że w tej grupie nie ma nikogo, kto kupiłby już swoje pierwsze coiny i tokeny. Te osoby dodają, że nie inwestują z powodu „niedostatecznej wiedzy”, “wahań cen” i „troski o bezpieczeństwo”.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności