Square publikuje whitepaper swojego DEXa

Bitcoin Giełdy kryptowalut square giełda

Firma Jacka Dorsey’a – Square – opublikowała niedawno whitepaper dotyczący propozycji zdecentralizowanej giełdy BTC. Luka między FIATami a BTC Według […]

bitbay zonda

Firma Jacka Dorsey’a – Square – opublikowała niedawno whitepaper dotyczący propozycji zdecentralizowanej giełdy BTC.

Luka między FIATami a BTC

Według oficjalnego oświadczenia opublikowanego przez jednego z deweloperów, celem projektu zdecentralizowanej giełdy (DEX), nazwanej tbDEX jest wypełnienie luki między walutami fiat a bitcoinem.

Pomimo ogromnego rozwoju branży cyfrowych aktywów, większy odsetek ludzi nadal otrzymuje swoje wypłaty, płaci za towary i usługi, podatki i wiele innych rzeczy za pomocą walut fiducjarnych.

Celem tbDEX jest zaoferowanie użytkownikom bezpośredniego sposobu na łatwą konwersję ich szybko deprecjonujących się walut fiat na bitcoin na wolnym rynku. Wszystko to bez konieczności korzystania z wielu platform. W dokumencie czytamy:

Protokół tbDEX ma na celu stworzenie wszechobecnych i dostępnych on-ramp i off-ramp, które pozwalają przeciętnej osobie korzystać z innowacji kryptowalutowych.

Niektóre zdecentralizowane platformy już oferują co prawda bezpośrednie przejście z fiatów na bitcoiny. Jednak złożoność związana z konwersją często odstrasza nowych uczestników. To właśnie jest problem, który zamierza rozwiązać tbDEX.

square giełda

Brak governance tokena

W białej księdze napisano również, że tbDEX nie będzie działać jak większość zdecentralizowanych giełd dostępnych obecnie na rynku.

Platforma nie będzie miała bowiem swojego natywnego governance tokena. Co więcej, zostanie zaprojektowana tak, aby wzbudzać zaufanie wśród użytkowników, nie polegając przy tym na centralnej jednostce kontrolującej dostęp. W dalszej części dokumentu możemy przeczytać:

Proponujemy rozwiązanie, które nie opiera się na federacji, aby kontrolować pozwolenie lub dostęp do sieci. Nie dyktujemy też poziomu zaufania wymaganego między kontrahentami. Nie ma tu również tokena zarządzania. Zamiast tego, protokół tbDEX pozwala uczestnikom negocjować zaufanie bezpośrednio ze sobą – lub wzajemnie i dobrowolnie polegać na zaufanych stronach trzecich, aby ręczyć za kontrahenta.

Dodatkowo, opłaty transakcyjne na platformie będą ustalane przez wolny rynek. Będą one zależeć od zakresu informacji, które uczestnik sieci jest skłonny ujawnić.

Aby zachęcić do wkładu ze strony społeczności, whitepaper tbDEX został również opublikowany na Githubie.

Tagi
bitcoin btc DEX jack dorsey Square tbDEX

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.