za
santander

Społeczność może zmusić Ripple do spalenia całej podaży XRP

2020-12-05
Kryptowaluty

Dyrektor ds. technologii w Ripple – David Schwartz przyznał, że walidatorzy mogą zmusić firmę do spalenia 48 miliardów tokenów XRP, niezależnie od tego, czy zgadza się ona z tą decyzją, czy nie.

Obecnie firma posiada połowę całkowitej podaży XRP. W przeszłości była krytykowana przez społeczność za sprzedaż tych tokenów, jednak zdecydowanie odrzuciła wszelkie twierdzenia o manipulacji cenami. W ostatnim czasie zaprzestała także stosowania takiej praktyki.

W wątku na Twitterze, Schwartz oznajmił, że społeczność może zagłosować za spaleniem całkowitej podaży XRP. Wg niego blockchain ten jest jest “bardzo demokratyczny”.

Ripple nie byłoby w stanie nic zrobić, by to powstrzymać.

– stwierdził Schwartz

Takie zmiany wymagają 80-procentowego zatwierdzenia przez walidatorów i zostają aktywowane, jeśli pozostają powyżej tego progu przez dwa tygodnie. W czerwcu walidatorzy XRPL zagłosowali za przyjęciem nowej poprawki, nazwanej “the Checks Amendment”, bez wsparcia ze strony Ripple’a. Poprawka ta wprowadza możliwość wystawiania czeków przez użytkowników na z góry określoną ilość XRP, które mogą zostać zrealizowane w późniejszym okresie.

Ripple vs Stellar

Komentarze Schwartza są czymś w rodzaju postscriptum do incydentu z listopada ubiegłego roku. Ujawniono wtedy, że Ripple mógł również jednostronnie zdecydować się na spalenie miliardów. W tym czasie Stellar zmniejszył swoją całkowitą podaż 105 miliardów tokenów XLM do 50 miliardów.

Schwartz skrytykował Stellar Development Fund za spalenie ponad 50% całkowitej podaży XLM:

Szkoda, że XRP jest zdecentralizowany, albo ktoś mógłby spalić połowę podaży i podnieść cenę do 29 centów.

Współzałożyciel Stellar Jed McCaleb skontrował odpowiedź twierdząc, że Ripple z taką samą łatwością może spalić taką samą ilość tokenów.

Schwartz przyznał, że jest to możliwe, jednak trzeba to zrobić nietradycyjną metodą, na przykład używając tokenów jako opłaty lub wysyłając je na konto, do którego nigdy nie można było uzyskać dostępu. Ripple od dawna był przedmiotem krytyki za rutynową sprzedaż tokenów. Według raportu XRPArcade z początku 2020 r., od grudnia 2017 r. firma sprzedawała średnio 196 mln XRP miesięcznie. Do kwietnia sprzedano w sumie 5,5 miliarda XRP, czyli na dzień dzisiejszy 3,45 miliarda dolarów.

W drugim i trzecim kwartale tego roku Ripple przestał sprzedawać XRP i zaczął wykupywać tokeny aby utrzymać ich cenę. W trzecim kwartale firma kupiła XRP za 45,5 mln dolarów.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
68 668,45 USD3,62%
Ethereum logo
EthereumETH
3146,68 USD2,25%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD-0,05%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
578,54 USD0,57%
Solana logo
SolanaSOL
179,93 USD6,09%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD-0,12%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
3145,77 USD2,24%
XRP logo
XRPXRP
0,52 USD2,94%
Toncoin logo
ToncoinTON
6,51 USD2,70%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,15 USD2,64%