S&P wypuszcza indeksy Bitcoin (BTC) i Ethereum (ETH)

Bitcoin Ethereum

S&P Dow Jones Indices uruchomił trzy nowe kryptowalutowe indeksy. S&P Bitcoin Index, S&P Ethereum Index oraz S&P Crypto Mega Cap […]

S&P Dow Jones Indices uruchomił trzy nowe kryptowalutowe indeksy. S&P Bitcoin Index, S&P Ethereum Index oraz S&P Crypto Mega Cap Index (połączenie Bitcoin i Ethereum) pozwolą inwestorom detalicznym łatwo zdobyć ekspozycję na te dwie potężne kryptowaluty.

Długo oczekiwany ruch

Ludzie od dawna czekali na tradycyjny produkt finansowy, który śledziłby ceny kryptowalut. S&P ogłosiło w zeszłym roku, że w 2021 roku stworzy indeks kryptowalutowy i spełniło to przyrzeczenie dzięki najnowszej premierze.

Nowe indeksy mogą być wykorzystywane jako narzędzia do śledzenia i porównywania w dotychczasowym świecie finansów. Bardziej wiarygodne ceny z autorytatywnego źródła zapobiegną konieczności łączenia się inwestorów z potencjalnie podejrzanymi interfejsami API. Niekoniecznie zapewniają one bowiem prawidłowe dane cenowe. S&P ma nadzieję, że ten ruch ułatwi inwestorom dostęp do nowej klasy krypto aktywów i twierdzi, że zmniejszy to niektóre z zagrożeń związanych z ich spekulacyjną i zmienną naturą.

Nadal nie istnieje globalny produkt, który inwestorzy detaliczni mogliby bezpośrednio nabyć, aby uzyskać ekspozycję na rzeczywiste ceny kryptowalut np. ETF. Najbliżej tego jest GBTC, który jednak nie zawsze jest dokładnym środkiem ekspozycji, ponieważ jego premia ulega silnym wahaniom. Aczkolwiek ruch S&P służy dalszej legitymizacji i ugruntowaniu pozycji branży kryptowalut w świecie akcji i ETFów. Cały ten przemysł bowiem dopiero rozgrzewa się do adopcji kryptowalut.

Metodologia indeksów

Indeksy używają danych z Lukka, który jest dostawcą danych o kryptowalutach. Proces Lukka sprawdza różne giełdy na podstawie przejrzystości, integralności danych i innych czynników, aby określić ich włączenie do ostatecznej wagi cenowej.

Są one dostępne w większości głównych katalogów indeksów pod tickerami odpowiednio SPBTC, SPETH i SPCMC. Szczególnie interesujący jest SPCMC. Jest on bowiem ważony kapitalizacją rynkową, dlatego też co kwartał będzie przeprowadzany rebalans. Jego celem jest zmiana proporcji bazowych kryptowalut (w tym przypadku BTC i ETH). Zapewni to, że inwestorzy nie pozostaną nadmiernie wyeksponowani lub niedoeksponowani na jedną z nich w przypadku poważnego ruchu cenowego, który gwałtownie zmieni stosunek koszyka indeksu.

Tagi
bitcoin btc ETF ETH Ethereum gbtc Grayscale Indeksy Lukka S&P

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.