za
Protokół Solend ogłasza przejęcie portfela pewnego wieloryba. Czy jest to zgodne z ideą decentralizacji?

Protokół Solend ogłasza przejęcie portfela pewnego wieloryba. Czy jest to zgodne z ideą decentralizacji?

Nexo Earn Aplikacja

Sektor zdecentralizowanych finansów ma obecnie do czynienia z niecodziennym zjawiskiem. Otóż Solend, autonomiczny protokół stworzony do oprocentowywania pożyczek na blockchainie Solana, ogłosił działania mające na celu włamanie się do portfela pewnego wieloryba.

Złagodzić ryzyko związane z wielorybem

W dniu wczorajszym sektor zdecentralizowanych finansów (DeFi) znalazł się na językach wielu osób po tym, jak jeden z protokołów – Solend – przygotował i przedstawił tamtejszej społeczności propozycję zarządzania odnośnie portfela jednego wieloryba zagrożonego likwidacją.

Propozycja, która otrzymała nazwę „SLND1: Złagodzić ryzyko związane z wielorybem”, została ogłoszona w niedzielę bez wcześniejszych zapowiedzi i żadnych sygnałów świadczących o wystąpieniu takowej sytuacji. Co więcej, głosowanie zakończyło się 97% poparciem. Detale przestawionego pomysłu obejmują adres portfela wieloryba oraz szczegółową argumentację, dlaczego to właśnie konto powodowało problemy dla Solend. Częścią głównego problemu jest to, że duże konto stoi w obliczu likwidacji, co prowadzi do sporego obciążenia dla Solend i jego użytkowników.

Protokół Solend ogłasza przejęcie portfela pewnego wieloryba. Czy jest to zgodne z ideą decentralizacji?

Propozycja została przedstawiona oficjalnie w dniu wczorajszym, 19 czerwca 2022 r. o godz. 08:33, i w wyniku głosowania została przyjęte o godz. 15:45. Wieloryb, wokół którego toczyło się głosowanie, miał tylko siedem godzin na obejrzenie, przeczytanie jego celu i oddanie swojego głosu.

Solend jednakże zaznacza, że podejmowano wielokrotnie próby kontaktu z właścicielem portfela w ciągu ostatnich kilku dni. Platforma DeFi opublikowała wiadomość na Twitterze, a także wysłała transakcję łańcuchową z notatką o treści :

Utrzymanie środków użytkowników jest najwyższym priorytetem Solend. Zmniejsz swoją pozycję tak, aby próg likwidacji był niższy niż 18,50 USD w ciągu najbliższych 24 godzin, w przeciwnym razie będziemy musieli zbadać inne opcje. Skontaktuj się z nami pod adresem security@solend.fi.

Potencjalne skutki dla rynku

Portfel wieloryba stanowi bowiem 95% puli depozytów SOL oraz 88% pożyczek USDC. To czyni go na obecny moment najbardziej znaczącym kontem z sporym marginesem. Biorąc pod uwagę ostatnio wzmożoną zmienność na rynku, Solend obawia się, że „jeśli SOL spadnie do 22,30 USD, konto wieloryba stanie się zbywalne do 20% ich pożyczek (~21 mln USD)”.

Solend przewiduje również, że sprzedaż tej pozycji na rynku DEX spowoduje dalsze zakłócenia oraz:

Może wywołać chaos, obciążając sieć Solana. Likwidatorzy byliby szczególnie aktywni i spamowali funkcję likwidacji, która była znana jako czynnik powodujący upadek Solany w przeszłości

Biorąc pod uwagę takie czynniki, jak niespodziewane zmienności, wyprzedaże na rynku czy impulsywnie przeprowadzane zmiany w DAO wyłącznie pokazują, że ta kryptowaluta nie jest tak „zdecentralizowana”, jak mogli sądzić jej użytkownicy.

Celem propozycji jest przejęcie przecież kontroli nad portfelem tego użytkownika i przeprowadzenie jego likwidacji poprzez transakcję pozagiełdową (OTC).

Sam pomysł spotkał się z natychmiastowym odzewem w mediach, m.in. na Twitterze. Zdania, jak często bywa w takich sytuacjach, są mocno podzielone. Argumenty przeciw przewidują szkody, jakie ten ruch może spowodować dla ogólnego wizerunku DeFi. Przejęcie kontroli nad jednym z portfeli Solend jest świadectwem tego, że ​​podstawowe zasady DeFi i ich przestrzeganie pozostawia duże wątpliwości. Co więcej, ta sytuacja ukazuje również pewne deficyty w możliwościach Solend, przede wszystkim ich zdolność do zarządzania swoim długiem.

Jak zauważył Emin Gün Sirer, założyciel i CEO Ava Labs, dodatkowe konsekwencje decyzji o przejęciu portfela mogą obejmować kaskadowe likwidacje w księdze zdecentralizowanej giełdy (DEX), jeśli kurs Solany (SOL) spadnie poniżej pewnego poziomu.

Wiele wskazuje na to, że wiele istniejących niedociągnięć w ekosystemie kryptowalut zaczyna ostatnio ”wypływać” poprzez wymuszone i zmanipulowane decyzje podejmowane w pośpiechu . Zwolnienia i włamania do portfeli DeFi są bowiem dalekie od fundamentalnych założeń, na których opiera się kultura decentralizacji kryptowalut. Takie posunięcia prawdopodobnie przyniosą dalszą krytykę i ośmieszenie tego sektora .

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności