za
edward snowden

Snowden: Bitcoin mnie zawiódł

1,5% dla maluszka

Były konsultant komputerowy Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA), Edward Snowden, wypowiedział się podczas Ethereal Virtual Summit 2021 o Bitcoinie i decentralizacji oraz jej związku z wolnością.

Snowden: Bitcoin zawiódł

Snowden powiedział, że Bitcoin zawiódł w kwestii zapewnienia użytkownikom prywatności, a nowa aktualizacja sieci, Taproot, może nawet pogorszyć sytuację.

Alex Gladstein, dyrektor ds. Strategii (CSO) Fundacji Praw Człowieka i Oslo Freedom Forum, twierdzi, że Snowden jest w błędzie.

Taproot to aktywowana obecnie aktualizacja dot. prywatności, która kładzie podwaliny pod znacznie potężniejsze funkcje prywatności, takie jak SigAgg. Wszystko zaprojektowane zostało przez deweloperów – stwierdził. Dodał również, że Taproot jest prawdziwym ulepszeniem sfery prywatności Bitcoina z możliwością „zaciemnienia” analizy łańcucha. – Ale aby zbudować solidny cyfrowy system gotówki ze zdecentralizowaną mennicą, która ma służyć całemu światu przez setki lat, nie możesz skupić się tylko na prywatności. Musisz także zapewnić decentralizację, skalowalność, audytowalność i zachęty ekonomiczne – powiedział.

Snowden odpowiedział Gladsteinowi na Twitterze. Określił jego wypowiedź jako „wprowadzającą w błąd”.

Przy okazji pochwalił niektóre projekty, które są skoncentrowane na prywatności, takie jak Zcash i Monero. Twierdził, że BTC jest jednak jedyną kryptowalutą, która jest już teraz wystarczająco duża, by stawić czoła potencjalnym regulacjom, których celem jest stłamszenie zdecentralizowanych projektów.

snowden bitcoin

Snowden: budowane jest państwo policyjne

Uciekinier z USA od dawna twierdzi, że władze chcą zbudować globalne państwo policyjne.

Już rok temu, na początku pandemii COVID-19, Snowden sugerował, że takie okoliczności jak wspomniana pandemia, mogą zostać cynicznie wykorzystane przez polityków na całym świecie, by budować systemy szpiegowskie i wykorzystywać już wprowadzane nowe przepisy ograniczające wolności do zwiększonej inwigilacji społeczeństwa.

Z kolei w 2019 r. mówił, że “brak prywatności jest egzystencjalnym zagrożeniem dla Bitcoina. Jest to jedyna ochrona użytkowników przed zmianami politycznymi”. Dodał też wtedy, że sam jest zwolennikiem kryptowalut i płaci nimi, kiedy tylko jest w stanie.

Wtedy twierdził też, że same rządy – bez regulacji – nie są w stanie ponoć śledzić przepływów kryptowalut.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności