za
sec mcafee

Śmierć McAfee’ego: co się stało? Czy kontrowersyjny biznesmen został zamordowany?

Konferencja Kryptoraport

O tym, że John McAfee nie żyje, dowiedzieliśmy się w nocy z 23 na 24 czerwca czasu polskiego. W oficjalnym komunikacje hiszpańskich władz nie podano jednak jednoznacznej przyczyny zgonu. Przypomnijmy, że ciało kontrowersyjnego biznesmena znaleziono w więziennej celi, w której oczekiwał na ekstradycję do Stanów Zjednoczonych. Jak zawsze w takich przypadkach, śmierć tak znanej osoby, jaką był twórca popularnych programów antywirusowych i inwestor z rynku kryptowalut, powoduje powstawanie różnych teorii spiskowych. W tym tekście zastanowimy się, co mogło wydarzyć się celi biznesmena.

Informujemy, że portal Bitcoin.pl nie wspiera, ani nie neguje żadnych teorii spiskowych dot. śmierci Johna McAfee’ego. Poniższy tekst ma tylko i wyłącznie charakter publicystyczny.

Problemy McAfee’ego

McAfee w poprzednich latach był uwikłany wielokrotnie w różne konflikty z prawem. Po latach unikania płacenia podatków w USA musiał uciekać z ojczyzny na swoim jachcie. Do tego doszły problemy dot. jego zaangażowania w grupę, która miała ponoć manipulować rynkiem altcoinów w czasie hossy w 2017 r.

Ostatecznie kontrowersyjny biznesmen został aresztowany w październiku zeszłego roku i przebywał w hiszpańskim więzieniu, gdzie oczekiwał na rozprawę. Wiadomo, że sąd nakazał jego ekstradycję do USA. Tym samym proces dot. jego przewinień mógłby się wkrótce rozpocząć. Biorąc pod uwagę wiek oskarżonego jest zaś niemal pewne, że w sytuacji wyroku skazującego go na karę pozbawieni wolności, McAfee spędziłby resztę życia za kratami.

Co dokładnie się stało? Czy McAfee faktycznie popełnił samobójstwo?

Edward Snowden: życie Assange’a może zakończyć się podobnie

Sprawa jest dziś powszechnie komentowana. Były pracownik Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA), który uciekł z USA, Edward Snowden, skrytykował działania służb. Jego zdaniem globalny zasięg amerykańskich organów ścigania jest zagrożeniem. Dodał, że przedwczesna śmierć McAfee’ego powinna być dla nas ostrzeżeniem. Dodał, że „historia Juliana Assange’a może zakończyć się podobnie”.

Europa nie powinna dokonywać ekstradycji osób oskarżonych o przestępstwa bez użycia przemocy do systemu sądownictwa tak niesprawiedliwego – i systemu więziennictwa tak okrutnego – że rodowici oskarżeni woleliby umrzeć, niż zostać mu poddanym

– napisał na Twitterze.

Wspomniany Assange to australijski aktywista internetowy, dziennikarz oraz programista, a przede wszystkim rzecznik i redaktor naczelny serwisu WikiLeaks, za pomocą którego opublikowano tajne dokumenty rządu USA.

Powody samobójstwa są oczywiste

Z kolei założyciel Cardano, Charles Hoskinson, pochwalił wkład McAfee’ego w informatykę, opisując go jako „jednego z najbardziej enigmatycznych i interesujących ludzi w przestrzeni kryptowalut i historii informatyki”. Jak dodał, zastanawiając się nad przyczynami śmierci biznesmena, trzeba pamiętać o jego osobistych problemach, np. z nadużywaniem różnych substancji.

– Powód samobójstwa wydaje się oczywisty — McAfee miał 75 lat, a ekstradycja do USA została zatwierdzona, czekało go ponad 30 lat więzienia, gdyby został skazany, i prawdopodobnie […] zdecydował się zakończyć tam życie, w hiszpańskim więzieniu, a nie w amerykańskim – powiedział.

Influencer z rynku Bitcoina prowadzący regularnie poświęcone mu podcasty, Anthony Pompliano zapamiętał McAfee’ego jako „miłego, zabawnego i niesamowicie inteligentnego”, dzieląc się swoim zdjęciem z nim samym i żoną biznesmena, Janice Dyson. Oboje małżonków trzyma na zdjęciu karabin. Wszyscy stoją na łodzi, na której przebywało małżeństwo w czasie ucieczki przed amerykańskimi służbami.

 

Kim Dotcom, przedsiębiorca internetowy, podtrzymuje narrację twórcy Cardano. Także przypomniał, że McAfee miał duże problemy z nadużywaniem narkotyków.

– Pionier w kwestii bezpieczeństwie danych. Zawsze myślałem, że imprezuje za mocno, powinien był unikać narkotyków i skupić się na używaniu swojego genialnego umysłu. Kiedy miał trzeźwy umysł, chodziło mu o wolność – stwierdził.

śmierć mcafee'ego 2

QAnon i teorie spiskowe

Jak więc widać, środowisko kryptowalut patrzy na sprawę racjonalnie, sugerując, że MacAfee po prostu nie wytrzymał presji psychicznej i odebrał sobie życie.

Powyższe potwierdzili już np. prawnicy biznesmena, którzy byli w Hiszpanii. Poinformowali Reutersa, że ​​ich klient powiesił się, zamiast stawić czoła życiu w więzieniu. Mimo tego internet, jak można było to przewidzieć, zapłonął teoriami spiskowymi, które sugerują coś innego – McAfee zginął nie ze swojej ręki.

Płomienie zostały podsycone wkrótce po śmierci Johna, kiedy jego oficjalne konto na Instagramie udostępniło obraz litery „Q”, wzbudzając podekscytowanie wśród zwolenników teorii spiskowych z QAnon. Business Insider poinformował, że osoby z QAnon udostępniły na Telegramie posty, które sugerują, że McAfee nie zabił się sam – ktoś mu w tym pomógł.

Oliwy do ognia dolewają osoby, które przypominają tweety McAfee’ego. W jednym z nich pochodzącym z grudnia 2019 roku, twórca programów antywirusowych stwierdził, że rząd USA grozi mu śmiercią. Tyle że tweet promował jego własny token „WHACKD”, który odnosił się do samobójczej śmierci Jeffrey’a Epsteina, wokół której także powstało wiele teorii spiskowych. Post zawierał też link do strony, na której można było kupić wspomniany token. Możliwe więc, że McAfee nie chciał zakomunikować swoim fanom, że grozi mu śmierć, ale po prostu dość cynicznie promować swój projekt biznesowy.

Inni fani teorii spiskowych skupili się zaś na poście z czerwca 2019 r., w którym McAfee stwierdził, że ma „31-terabajtowy” zbiór danych, w którym przetrzymuje dowody na korupcję na poziomie władz USA. Ponoć miało być to jego zabezpieczenie na wypadek jego aresztowania. Finalnie McAfee został zatrzymany przez służby w październiku 2020 r. i mimo tego nie ujawniono żadnych tego typu dowodów, o których pisał.

Zdziwaczały 70-latek

Warto także pamiętać, że McAfee’emu nie było obce wygłaszanie śmiałych i dziwacznych twierdzeń. Można uznać, że był dość zdziwaczałym starszym panem. Wszyscy fani BTC pamiętają jego deklarację, w których obiecywał, że jeżeli tylko do końca 2020 r. 1 BTC nie będzie kosztowało 1 mln USD, odetnie sobie przyrodzenie i zje je na oczach telewidzów. Do tego doszły i inne dziwaczne historie, np. o tym, że… odbył stosunek seksualny z wielorybem. Kiedyś chwalił się też tym, że zsyntetyzował nowy związek narkotyczny. Miało to mieć miejsce w Belize.

Oczywiście za każdym razem potem tłumaczył swoje posty. W przypadku tego o BTC i pomyśle odcięcia sobie członka już w 2020 r. mówił, że chciał tym tylko cyniczne zwiększyć zainteresowanie kryptowalutami w mediach. Co zresztą – musimy to przyznać – udało mu się.

Potem, już po aresztowaniu, wiadomości, jakie docierały do mediów, dot. McAfee’ego były dość ponure. Ponoć w więzieniu w maju br.  rozmawiać miał z innym więźniem o swoim planowanym samobójstwie. Zwierzał im się się ponoć o tym, że czuje się „starym, zagubionym człowiekiem”. Przyznawał, że życie zaczęło go męczyć.

Hiszpański prawnik McAfee’ego, Javier Villalba, powiedział Reuterowi, że wierzy, iż McAfee po prostu nie mógł poradzić sobie z zamknięciem w więzieniu.

To wynik okrutnego systemu, który nie miał powodu, by trzymać tego człowieka tak długo w więzieniu – powiedział.

Samobójstwo czy morderstwo?

Na koniec musimy podsumować, co wiemy o śmierci McAfee’ego.

Zawsze, gdy w tak tragicznych okolicznościach umiera ktoś znany, powstają teorie spiskowe. Obecnie nie są znane dowody na to, że ktoś zabił biznesmena. Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest jednak samobójstwo. Zapewne kontrowersyjny sympatyk altcoinów nie wytrzymał presji psychicznej, z którą przyszło mu się mierzyć. Do tego wizja spędzenia reszty życia w zamknięciu sprawiła, że wolał odebrać sobie życie, niż męczyć się przez kolejne lata.

McAfee mimo pozorów zrobił dla Bitcoina wiele. Promował kryptowalutę w czasie hossy w 2017 r. Chciał także startować w wyborach prezydenckich, by w ten sposób promować idee blockchaina. Cieniem na jego wizerunku kładzie się jednocześnie fakt, że promował różne schematy typu pump and dump, które były popularne 4 lata temu.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności