za
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy uderzyła w nielegalny rynek kryptowalut w kraju

2021-08-16
Bitcoin
Konferencja Kryptoraport

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zamknęła właśnie nielegalne platformy aktywów cyfrowych. Te były związane z operacjami prania pieniędzy i innymi niezgodnymi z prawem działaniami.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy uderza w nielegalne platformy z kryptowalutami

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zamknęła właśnie kilka nielegalnych giełd aktywów cyfrowych, które były zlokalizowane w stolicy kraju. Wszystkie pobierały podejrzanie wysokie opłaty transakcyjnie w wysokości od 5 do 10% wartości całej transakcji. Pikanterii dodaje to, że ponoć niektórzy z klientów tych firm byli współorganizatorami masowych protestów w kraju. Podobno wykorzystywali strony do finansowania prowokacyjnych manifestacji w Dniu Niepodległości Ukrainy. Cała sieć platform generowała miesięczny obrót w wysokości ok. 1,1 miliona dolarów.

Platformy miały łącznie około 1000 klientów. Niektórzy z nich byli przestępcami, osobami zajmującymi się praniem brudnych pieniędzy, internetowymi oszustami i właśnie wspomnianymi organizatorami masowych protestów. SBU wyjaśniła, że wspomniane giełdy działały od początku 2021 roku i zapewniały klientom anonimowość. Dlatego wiele osób wybrało je do prowadzenia swoich nielegalnych działań.

W ramach śledztwa lokalna policja przeszukała biura giełd i skonfiskowała komputery, telefony komórkowe, dokumenty oraz gotówkę w obcej walucie.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

Podobny przypadek w Meksyku

Podobnie jak SBU, także służby Meksyku zidentyfikowały kilka nielegalnych lokalnych giełd kryptowalut. Parę tygodni temu władze kraju otrzymały informacje o 12 platformach prowadzących swoją przestępczą działalność w regionie Jalisco.

Nieto Castillo – szef Financial Intelligence Unit of Mexico (FIU) – zapewnił, że policja dołoży wszelkich starań, aby rozwiązać ten problem.

– Istnieje 12 platform, które nie są zarejestrowane [w kraju] i wiemy, że obecnie działają nielegalnie. Badamy sprawę, aby Prokuratura Generalna mogła działać w tym zakresie – wyjaśnił.

Castillo przyznał też, że ma podejrzenia, że ​​wspomniane giełdy mogą być powiązane z przestępcami, którzy wykorzystują wirtualne aktywa w operacjach prania pieniędzy. Ponadto nie wykluczył, że platformy mogą mieć jakiś związek z kartelem narkotykowym Jalisco Nueva Generación.

– Podstawową kwestią będzie analiza kryptowalut i ich relacji z grupami przestępczymi. Uderza mnie fakt, że wiele platform kryptowalut jest zainstalowanych w kilku gminach w stanie Jalisco – powiedział.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności