za

Senator Elizabeth Warren uważa, że kryptowaluty niszczą gospodarkę

Konferencja Kryptoraport

Senator USA Elizabeth Warren jest zdania, że kryptowaluty zrujnują gospodarkę USA.

Elizabeth Warren straszy kryptowalutami

Upadek giełdy FTX sprawił, że kryptowaluty ponownie wróciły na czołówki gazet. Sprawą zajęła się senator Stanów Zjednoczonych Elizabeth Warren. Napisała w swoim artykule, że branża blockchaina znajduje się na „wytartej ścieżce innowacji finansowych”, która zaczyna się od nagród, ale kończy  „wyniszczającymi stratami”. Porównała wszystko do rynku kredytów hipotecznych subprime z 2008 roku.

Twierdzi, że to, co stało się z FTX, powinno być „dzwonkiem alarmowym” dla organów regulacyjnych.

CZ: tam, gdzie jest rozwój, są i porażki

Na temat stanu branży wypowiedział się też współzałożyciel i dyrektor generalny Binance, Changpeng „CZ” Zhao. Stwierdził, że tam, gdzie jest postęp, zawsze może być też porażka.

Niektórzy (w tym ja) twierdzą, że „cofnie to [tj. upadek FTX] branżę o kilka lat”. Ale jak się nad tym zastanowić, to jest naturalne. Wraz z postępem będą porażki. Stało się to na regulowanym [rynku] TradFi w 2008 roku, po ponad 70 latach rozwoju. Branża szybko się odbuduje i stanie się silniejsza

– stwierdził.

Politycy chcą regulacji

Upadek FTX sprowokował wielu polityków do apelowania o uregulowanie rynku.

Sama Warren i senator Richard Durbin wysłali też list do byłego i obecnego dyrektora generalnego FTX — Sama Bankmana-Frieda i Johna Jaya Raya III. Pismo zawierało 13 próśb dot. różnych dokumentów.

Warren jest znana z tego, że jest jedną z głównych krytyków branży kryptowalut. Wcześniej określała zdecentralizowane finanse (DeFi) jako „niebezpieczne”.

Po drugiej stronie barykady stoi m.in. Andrew Yang, czyli były kandydat na prezydenta USA i lider ugrupowania Forward Party.

– Zawsze byłem w obozie, [który zakładał,] że jakaś rozsądna regulacja to dobra rzecz. Myślę, że pomogłoby to branży dojrzeć i uczynić ją bardziej mainstreamową – powiedział. – Z powodu [upadku] FTX i innych problemów, nagłówków gazet i ludzi, którzy ucierpieli [w wyniku bankructwa FTX], pojawi się apetyt na regulacje, które moim zdaniem mogą nie trafić w sedno – dodał.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności