Nie, SEC nie uznała koparek kryptowalut za papiery wartościowe. Dementujemy fake newsa!

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) USA nie ustaje w swoich działaniach. Agencja pozwała firmę Green United. Stało się to w marcu ubiegłego roku. Sprawa wywołała teraz... dziwne obawy społeczności.

SEC vs. Green United

SEC zarzuciła Green United zorganizowanie oszustwa na skalę 18 milionów USD. Firma ta zajmowała się sprzedażą "platform do kopania" tokenów. Sędzia Sądu Okręgowego, Ann Marie McLff Allen, uznała, że spółka mogła złamać prawo.

Po kolei jednak. O co dokładnie chodzi w sprawie? W social mediach (i niektórych dość nierzetelnych mediach tradycyjnych) pojawiła się wiadomość o tym, że władze USA stwierdziły właśnie, że ​​koparki do kopania kryptowalut są... papierami wartościowymi. Od razu uspokajam: tak nie jest. Warto jednak pojąć istotę sprawy.

Green United w ramach świadczonych usług oferowała swoje "green boxy". Były to pakiety, które miały dawać dostęp do "usługi hostingowej", która dotyczyła właśnie kopania tokenów projektu. Sama agencja rządowa, SEC, twierdziła, że ​​firma „wprowadziła inwestorów w błąd, mówiąc im, że te produkty były powiązane z "cyfrowym tokenem, który nazwano GREEN, [działającym] na rzekomym „Green Blockchainie”.

Nie, za pomocą "boxów" nikt nie kopał żadnych tokenów GREEN. Ponadto urzędnicy twierdzili, że spółka wprowadziła inwestorów w błąd, wmawiając im, że GREEN może zyskać na wartości.

Cipher Mining kupuje nowe koparki.

Twórcy projektu dostali od inwestorów 18 mln USD. Całość działała jednak jak nieudolny MLM. Inwestorzy nigdy nie otrzymali ani sprzętu do kopania, ani dostępu do hostingu. Założyciel Green United, Will Thurston miał rzekomo wykorzystać pieniądze od osób, które mu zaufały, na zakup koparek S9 Antminer, których użył do kopania bitcoinów. Oczywiście nie dla inwestorów, ale dla siebie samego. Ci pierwsi dostawali bezwartościowe GREEN, tokeny stworzone na blockchainie Ethereum.

Prawnicy Green United próbowali oddalić sprawę, ale sędzia Sądu Rejonowego USA orzekła, że ​​SEC ma rację.

Jak na razie wszystko jest jasne. Komisja wzięła pod lupę działalność potencjalnego scamu. Skąd jednak informacja, że USA uznały koparki za papiery wartościowe?

Ktoś tu źle zrozumiał słowo pisane?

SEC nie twierdzi, że urządzenia do kopania kryptowalut to papiery wartościowe. Nie wynika to ani z dokumentów SEC, ani sądowych. I właściwie nie do końca wiadomo, skąd wzięła się plotka.

To nieprawda. Zachowajcie spokój. To nie ma żadnego związku z kopaniem kryptowalut. Chodziło o zwykłe oszustwo [działające] w chmurze

- odpowiedział na szokujące plotki Neeraj Agrawal, dyrektor ds. komunikacji w grupie lobbingowej Coin Center.

Poniedziałkowe orzeczenie sędzi nie zawiera zdania o koparkach S9 Antminer.

Post o tym, że SEC uważa, że koparki za papiery wartościowe opublikowano na profilu WatcherGuru. Obecnie wpis jest już pusty - został usunięty.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności