za
Jak legalnie kopać kryptowaluty w Polsce

Jak legalnie kopać kryptowaluty w Polsce

Konferencja Kryptoraport

Początkujący górnicy kryptowalut często wysyłają do nas zapytania, czy w Polsce mining cyfrowych aktywów jest aby na pewno legalny. Jeśli terminy ”podatek od kryptowalut” czy ”dochód, PIT-38” wywołują u Ciebie niepokój i kompletnie nie wiesz jak ugryźć ten temat, ten artykuł jest dla Ciebie. Wspólnie z firmą Unlimited, która specjalizuje się w miningu, przygotowaliśmy dla Was taki poradnik będący zapowiedzią serii poświęconej kopaniu kryptowalut. Zapraszamy do lektury, po której będziecie wiedzieć co, jak, gdzie i kiedy.

Zacznijmy od wyjaśnienia od razu najważniejszej kwestii. Tak, w Polsce kopanie i wymienianie kryptowalut jest legalne! Trzeba jednak spełnić kilka obowiązków wobec państwa, dlatego polecamy doczytać do końca artykułu.

Jak legalnie kopać kryptowaluty w Polsce

Kryptowaluty a podatki

Wysokość podatku obliczana jest od dochodu inwestora uzyskanego z tytułu transakcji kryptowalutami. Stawka, którą oddajecie w rozliczeniu, to 19% od podstawy opodatkowania.

Kiedy nie muszę płacić podatków od kryptowalut?

Dobra wiadomość jest taka, że samo kopanie kryptowalut nie powoduje powstania żadnego obowiązku podatkowego. Możemy kopać do woli! Co więcej, nie płacimy podatku w sytuacji gdy wymieniamy daną kryptowalutę na inną cyfrowe aktywo, niezależnie, czy zachodzi to na giełdzie czy też jednostkowo.

Idealnym rozwiązaniem jest zatem zamiana na tzw. stablecoiny, czyli kryptowaluty, których wartość jest uzależniona 1:1 od kursu waluty fiducjarnej, czyli np. USD, PLN, UE.

W trakcie roku nie trzeba płacić podatku od kryptowalut. Płacimy tylko roczny podatek od całości i rozliczamy je dopiero na koniec roku w rocznej deklaracji.

Kiedy muszę zapłacić podatek od kryptowalut?

Przychód powstaje, kiedy podatnik (czyli Ty) wymienia kryptowaluty na prawny środek płatniczy (po prostu zwykłe pieniądze), towar, usługę lub prawo majątkowe inne niż waluta wirtualna na giełdzie (o czym mówi art. 17 ust. 1f ustawy o PIT), w kantorze lub na wolnym rynku. Oprócz tego, przychód powstaje też, kiedy zapłacimy wirtualną walutą za towary lub usługi. Wtedy powstaje obowiązek podatkowy.

PIT-38 za kryptowaluty musisz złożyć nawet jeśli nie uzyskałeś żadnych przychodów. Natomiast gdy w danym roku sprzedawaliście i kupowaliście kryptowaluty, a kwota kupna jest wyższa niż przychody ze sprzedaży, różnica przechodzi na kolejne lata – ale i tak trzeba się z niej rozliczyć.

W tym roku rozliczenie PIT-38 za 2021 ze sprzedaży kryptowalut trzeba było złożyć do 2 maja. Warto sprawdzać, kiedy zrobić to w terminie, a nawet ustawić sobie przypomnienie na przyszły rok (zróbcie to teraz, warto). W 2023 zeznanie rozliczamy również do 2 maja.

PIT-38 możecie złożyć w wersji elektronicznej lub papierowej, w urzędzie skarbowym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania.

W związku z tym, że chyba nikt nie lubi stać w kolejkach do okienka w urzędzie, poniżej opisujemy jak wypełnić wersję elektroniczną.

Najpierw trzeba zalogować się pod tym adresem. Żeby rozliczyć się z obrotu kryptowalutami, w sekcji “Inne przychody, w tym uzyskane za granicą oraz odpłatne zbycie walut wirtualnych art. 30B ust. 1A ustawy” klikamy przycisk ‘Dodaj przychód’. Potem wypełniamy pola 34-38. Wartość wpisana w pole 36 zmniejszy wysokość podatku, który musimy zapłacić.

Co z kosztami uzyskania przychodów?

W przypadku wydobywania kryptowalut za koszt uzyskania przychodów niestety nie można uznać kupienia przeznaczonego do tego sprzętu elektronicznego (np. koparki) czy kosztów zużycia energii. Kosztem również nie są wydatki, które powstały ze względu na wymianę jednej waluty wirtualnej na inną.

Jeśli jesteście zainteresowani miningiem kryptowalut, szukacie informacji o koparkach, chcecie takową zakupić lub oddać do serwisu, to zapraszamy serdecznie do odwiedzenia oficjalnej strony internetowej firmy Unlimited.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności