Bezpieczeństwo

SCAM Alert! Oszuści wykorzystują YouTube by ukraść Twoje kryptowaluty. Na celowniku portfel Exodus!

Przez ostatnie kilka dni na YouTube trwa transmisja na żywo z konta podszywającego się pod oficjalny kanał portfela kryptowalutowego Exodus. […]

Data publikacji: 15 lutego 2020

bitbay

Przez ostatnie kilka dni na YouTube trwa transmisja na żywo z konta podszywającego się pod oficjalny kanał portfela kryptowalutowego Exodus. Tak na prawdę transmisja nie jest prowadzona na żywo ale jest to fragment rozmowy z członkiem zespołu Exodusa, odtwarzany na skradzionym przez hakerów koncie.

Ze względu na dużą popularność tego portfela wśród polskich kryptomaniaków, publikujemy ten materiał ku przestrodze. Pamiętajcie: nikt, nigdy nie rozdaje kryptowaluty za darmo!

Na czym polega cały szwindel?

Jak zwykle oszuści obiecują nam darmowe kryptowaluty. W tym przypadku ilość Bitcoinów jaką możemy zdobyć sięga nawet 2000 BTC! Głównym tematem tej wymyślnej próby wyłudzenia Twoich kluczy prywatnych do portfela Exodus jest fejkowa wiadomość o rzekomym uruchomieniu przez firmę nowego portfela działającego z poziomu przeglądarki internetowej. Obecnie Exodus dostępny jest tylko na PC oraz smartfony.

Widać, że oszuści dopracowali cały proceder do perfekcji. Konto, z którego nadawana jest transmisja na pierwszy rzut oka praktycznie niczym nie różni się od oficjalnego konta Exodusa na YouTube.

Przyjrzeliśmy się bliżej i w momencie gdy wchodzimy w zakładki na kanale, widzimy że znajduje się w nich tylko jeden film. Oczywiście ten nadawany jako rzekoma transmisja na żywo. Najprawdopodobniej, hakerzy po przejęciu tego konta, usunęli z niego wszystkie oryginalne filmy i spreparowali je tak aby z wyglądu jak najbardziej przypominało oficjalne konto Exodusa.

Bonus (oczywiście nigdy go nie dostaniemy) ma być przyznany osobą, które w swoim portfelu zgromadziły kryptowaluty o minimalnej wartości 500$. Każda osoba spełniająca ten warunek, kwalifikuje się do otrzymania 0.04 BTC o aktualnej wartości ok. 1600 PLN!

A teraz najlepsza część oszustwa, na którą od razu zapala się czerwona lampka. Aby dostać bonus, hakerzy każą nam przejść na stronę nowego przeglądarkowego portfela (nie podajemy adresu strony z wiadomych przyczyn) i rozpocząć proces parowania portfeli. Aby to zrobić należy podać 12/24 słów z „revovery phrase” (nigdy tego nie róbcie!) i poczekać na aktywację. Bonusowe 0.04 BTC w ciągu 5 minut ma być dodane do waszego salda.

Jeśli podacie oszustom 12 słów z Exodusa, możecie na zawsze pożegnać się ze swoimi kryptowalutami.

Plaga oszustów na YouTube

W ostatnich miesiącach, notujemy znaczny wzrost aktywności oszustów na platformie YouTube. Schemat działania jest bardzo podobny do tego, który podaliśmy powyżej. Najpierw kradną oni stażowe kanały z dużą ilością wyświetleń, usuwają wszystkie filmy a następnie zaczynają nadawać transmisję na żywo.

YouTube stara się walczyć z oszustami usuwając takie kanały, niestety na miejsce usuniętych powstają nowe.

Podobne oszustwa dotyczą portfela sprzętowego Ledger, popularnej giełdy kryptowalut Coinbase czy platformy Ethereum.

Powtórzymy jeszcze raz: NIGDY, NIKOMU NIE PODAWAJCIE KLUCZY PRYWATNYCH, HASEŁ ITP.

Jeśli widzicie podejrzaną stronę internetową, kanał YouTube i nie jesteście pewni co do autentyczności tych miejsc, napiszcie nam o tym, abyśmy mogli ku przestrodze innych nagłośnić temat.

geco-one-bitcoin-trading

rozliczanie kryptowalut rozlicz kryptowaluty

Satsback bitcoin cashback

Black Friday Promotion