za

Jaki portfel kryptowalut wybrać? Porównanie popularnych rozwiązań.

1,5% dla maluszka

Terminy “portfel Bitcoin” lub “portfel kryptowalut” dla początkujących użytkowników czasem wydają się enigmatyczne. Jednocześnie, to m.in. od wyboru odpowiedniego rozwiązania, zależy bezpieczeństwo naszych środków. Właśnie dlatego, w tym artykule przybliżamy i porównujemy najpopularniejsze portfele do przechowywania cyfrowych aktywów.

Wszystkie transakcje w zdecentralizowanej sieci blockchain są zapisywane w łańcuchu bloków, dzięki czemu nie można ich zmienić, ani usunąć. Ma to na celu zapewnienie bezpieczeństwa i transparentości sieci. Portfel kryptowalut umożliwia dostęp do blockchaina, a dokładniej – do klucza prywatnego. Używając porównania do naszego konta e-mail: dzięki hasłu (kluczowi prywatnemu) możemy się zalogować do naszego konta (klucz publiczny). Portfel kryptowalut przechowuje właśnie klucz prywatny. Należy pamiętać, że nigdy nie powinniśmy dawać dostępu do swojego klucza prywatnego osobom postronnym. W przeciwnym razie nasze środki mogą szybko zmienić właściciela.

Rodzaje portfeli dla Bitcoina i innych kryptowalut

Obecnie wyróżniamy cztery kategorie portfeli do przechowywania kryptowalut. Wybór zależy od tego na jaki poziom bezpieczeństwa i wygody korzystania z portfela się zdecydujemy. Przez cały czas bolączką świata kryptowalut jest problem związany z przechowywaniem, bezpieczeństwem i obsługą portfeli. Coraz to nowsze rozwiązania, mają za zadanie ułatwić wszystkim obsługę swoich cyfrowych środków.

Giełdy kryptowalut i dedykowane platformy

Swoje kryptowaluty możemy przechowywać w dedykowanych temu serwisach lub giełdach kryptowalut. Nie polecamy jednak takiego rozwiązania, ponieważ najczęściej wiąże się z przekazaniem klucza prywatnego do osób trzecich. Polecamy wziąć do serca powiedzenie – “nie twoje klucze – nie twoje pieniądze”. Niektóre platformy oferują silne zabezpieczenia, a nawet obiecują, że w razie wpadki pokryją straty swoimi środkami. Nadal w tym przypadku istnieje ryzyko utraty środków, o czym boleśnie przekonało się tysiące użytkowników upadłej giełdy Bitmarket.

Jeżeli już musimy, trzymajmy środki na giełdach tylko na czas handlu. Alternatywą są giełdy zdecentralizowane, w których cały czas mamy dostęp do swoich środków. Nie są one jednak aż tak wydajne jak zwykłe scentralizowane podmioty. Dodatkowo powstają giełdy tzw. “non-custodial”, które łączą to co jest najlepsze w obu tych rodzajach giełd. Są one zdecydowanie bezpieczniejsze niż zwykłe platformy, na których możemy handlować swoimi kryptowalutami.

Portfele programowe

Kryptowaluty możemy także przechowywać na różnego rodzaju aplikacjach, jak np. Exodus czy Electrum, które instalujemy na swoim komputerze lub telefonie. Plusem takich programów jest fakt, że gdy mamy pod ręką swoje urządzenie, to w każdej chwili możemy zarządzać swoimi środkami. Minusem natomiast jest ryzyko awarii lub utraty komputera lub smartfonu. Naturalnie istnieje możliwość zrobienia kopii zapasowej i przeniesienia kluczy prywatnych na nowe urządzenie jednak często bywa to problematyczne.

Porftel kryptowalut na kartce papieru

Co ciekawe, porfel kryptowalut można stworzyć nawet “offline” – na zwykłej kartce papieru.
Stworzenie portfela papierowego polega na wydrukowaniu pary kluczy, umożliwiających dostęp do naszych środków. Cała akcja tworzenia portfela powinna być starannie zaplanowana. Należy to zrobić na komputerze, który nie jest podłączony do internetu i na którym na pewno nie ma wirusów. Jeśli wszystko robimy poprawnie i mamy kontrolę nad naszym wydrukiem, jest to prawdopodobnie najbezpieczniejsza, długoterminowa metoda przechowywania większej ilości Bitcoinów. Należy także pamiętać, że każdy wydruk powinien być jednorazowy.

Portfele sprzętowe

Portfele sprzętowe to fizyczne urządzenia służące do przechowywania kryptowalut. Zazwyczaj podłączamy je do komputera lub telefonu za pomocą USB. Portfele te przechowują i zabezpieczają Twoje klucze prywatne. Są znacznie bezpieczniejsze niż portfele online lub aplikacje, które instaluje się na komputerze lub smartfonie.

Na rynku jest już wiele dostępnych urządzeń tego typu. Najbardziej znane są jednak dwie marki: Trezor i Ledger. Portfele te składają się między innymi ze specjalnego, wewnętrznego chipa. Dzięki niemu, gdy podłączymy takie urządzenie do komputera i wyślemy swoją walutę, nie musimy nigdzie wprowadzać klucza prywatnego. Autoryzacja zazwyczaj polega na wprowadzeniu PINu do samego portfela lub przy pomocy urządzenia. Takie zabezpieczenie pozwala nam zminimalizować ryzyko utraty środków, np. w przypadku zawirusowania komputera. Należy jednak pamiętać, że niektóre wirusy potrafią podmienić adres portfela, dlatego zalecamy kilkukrotne sprawdzenie adresu przy finalizowaniu transakcji.

W przypadku, gdy nasz fizyczny portfel zostanie zgubiony lub skradziony na pomoc przychodzi nam wygenerowany ciąg słów, z którym zapoznajemy się przy pierwszym uruchomieniu. Kopia zapasowa tych słów powinna być przez nas zapisana na papierze, ponieważ jest to jedyna “ostateczna” metoda przywrócenia portfela i odzyskania naszych środków.

Jeżeli nasze środki posiadane w kryptowalutach są niewielkie, to prawdopodobnie zakup portfela sprzętowego może być drogim rozwiązaniem. Jeżeli jednak traktujesz swoje środki jako inwestycję długoterminową i istnieje szansa, że w przyszłości zwiększysz ich posiadanie, zdecydowanie warto kupić takie urządzenie. Są one także bramką, dzięki którym będziesz mógł połączyć się z innymi portfelami takim jaki jest popularny MyEtherWallet, służący do zarządzania Ethereum i wszystkimi tokenami ERC-20.

Portfel sprzętowy Trezor

Trezor był pierwszym portfelem sprzętowym. Pojawił się na rynku w 2013 roku. SatoshiLabs – firma, która go stworzyła, została założona w Czechach. Jeszcze kilka lat temu, branża kryptowalut miała bardzo duży problem z wygodnym i bezpiecznym przechowywaniem środków. Z odpowiedzią na te bolączki przyszedł właśnie Trezor.

trezor one vs trezor tObecnie firma oferuje dwa modele sprzętu – starszy ale nadal dobry Trezor One, a także jego nowsza wersja – Trezor Model T. Oba urządzenia działają na kodzie open source, dzięki czemu społeczeństwo ma zaufanie do tych produktów. Dodatkowo posiadają one menedżer haseł, pozwalający użytkownikowi przechowywać i łatwo zarządzać danymi logowania do ulubionych aplikacji i usług. Oba mogą być również używane jako token uwierzytelniania U2F, który umożliwia łatwe i bezpieczne logowanie do serwisów takich jak Google, Github czy Twitter.

Trezor One zyskał uznanie na całym świecie. Zapewnia niezrównane bezpieczeństwo kryptowalut, zarządzanie hasłami, przy jednoczesnym zachowaniu łatwości użytkowania. Niezależnie, czy ktoś jest ekspertem od bezpieczeństwa, czy nowym użytkownikiem Bitcoina i innych kryptowalut.

Trezor Model T to portfel sprzętowy nowej generacji. Został zaprojektowany z myślą o doświadczeniu oryginalnego Trezora, w połączeniu z nowoczesnym i intuicyjnym interfejsem zapewniającym lepszą użyteczność i większe bezpieczeństwo.

Podczas gdy Trezor One ma dwa fizyczne przyciski i niewielki ekran, Trezor Model T oferuje ekran dotykowy, szybszy procesor, zaawansowaną obsługę kryptowalut, a także wszystkie funkcje Trezora One. Oba urządzenia są kompatybilne zarówno z komputerem, jak i smartfonem. Obsługiwane systemy operacyjne to Windows (w wesji 7 lub wyższej), macOS od wersji 10.11 lub nowszej, Linux oraz Android.

Oba portfele obsługują większość popularnych walut jednak na nowszym, Trezorze Model T, możesz między innymi trzymać takie kryptowaluty jak Ripple, Cardno, Moneo, Tezos – czego nie można powiedzieć o starszym modelu. Pełną tabelę udostępniamy na końcu tego tekstu.

Portfel sprzętowy Ledger

Firma Ledger została uruchomiona w 2014 roku w Paryżu. Wówczas pracowało wtedy dla niej osiem osób. Obecnie zatrudnia ona ponad 130 pracowników w kilku biurach (Paryż, Vierzon, San Francisco).

ledger nano x ledger nano sW porównaniu do urządzeń Trezora, które są wykonane z plastiku, Ledger postawił na lepszy materiał. Oba urządzenia – starszy Ledger Nano S i najnowszy Ledger Nano X, wykonane są ze stali nierdzewnej, dzięki czemu są znacznie odporniejsze na uszkodzenia. Nowszy model jest nieco większy, posiada nowsze wejście USB-C. Dodatkowo ma wbudowaną baterię, która przydaje się przy komunikacji urządzenia przez Bluetooth.

Ledger Nano S kosztuje 59 euro w standardowej cenie. Nowszy Ledger Nano X to inwestycja na poziomie 119 euro.

Firma oferuje dodatkowo portfel klasy premium. Jest nim Ledger Blue z dużym dotykowym ekranem bardziej przypominający telefon lub niewielki tablet lub czytnik e-booków. Urządzenie to można traktować jako ciekawostkę. Ze względu na stosunkowo wysoką cenę (279€) i o wiele większą konstrukcję, ciężko traktować go jako podręczny portfel sprzętowy.

Jakie są zalety i wady portfeli sprzętowych?

Plusy:

  • obecnie jedna z najbezpieczniejszych metod przechowywania kryptowalut
  • sprawdza się jako portfel na duże ilości kryptowalut
  • wysoka odporność na wirusy i malware
  • w przypadku zgubienia łatwo odzyskać środki (o ile posiadamy nasz zapisany ‘seed’)

Minusy:

  • stosunkowo wysoka cena dla początkujących użytkowników
  • może zostać skradziony / zniszczony / zgubiony
  • w przypadku chęci użycia – trzeba go ze sobą nosić

Interfejs Trezora vs Interfejs Ledgera

Trezor Ledger interfejs

Jak widzimy, interfejsy na pierwszy rzut oka są bardzo zbliżone. Jest tylko kwestią przyzwyczajenia i subiektywnej opinii w kwestii tego, który jest lepszy.

Jakie kryptowaluty obsługuje Trezor, a jakie Ledger?

Poniżej zapoznacie się z tabelą informującą o tym jakie dokładnie kryptowaluty obsługuje dany model. Wszystkie modele, oprócz tradycyjnych kryptowalut, obsługują najpopularniejszy typ tokenów – ERC-20. Najwięcej monet i tokenów obsługuje Ledger Nano X, a najmniej – Trezor One.

Portfele sprzetowe obslugiwane kryptowaluty

Trezor czy Ledger – co wybrać?

Zarówno Trezor, jak i Ledger to światowej klasy urządzenia do bezpiecznego przechowywania kryptowalut. Portfele obu firm mogą być używane również do transferu środków, monitorowania transakcji i innych, związanych z tym zadań. Cena starszych modeli Trezora i Ledgera jest taka sama, więc wybór sprowadza się do tego, które urządzenie nas osobiście przekonuje bardziej – w kwestii użyteczności, wyglądu i obsługi interfejsu. Na plus dla Ledgera działa fakt, że obsługuje więcej kryptowalut, których nie ma w swoim portfolio Trezor.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności