za

Ryan Salame, były współdyrektor generalny FTX, usłyszał wyrok

Binance Launchpool

Zapadł kolejny wyrok w sprawie upadłej giełdy FTX. Ryan Salame, były współdyrektor generalny FTX Digital Markets, został skazany na 7,5 roku więzienia. Przyznał się do dwóch zarzutów o popełnienie przestępstwa.

Ryan Salame skazany

28 maja na rozprawie przed Sądem Okręgowym Stanów Zjednoczonych dla Południowego Okręgu Nowego Jorku, sędzia Lewis Kaplan skazał Salame na wyrok 7,5 roku więzienia. Powód? Jak wykazano w czasie rozprawy, biznesmen stał za spiskiem mającym na celu prowadzenie nielegalnej (w tym rozumieniu: nie posiadającej stosownej licencji) firmy zajmującej się transferowaniem pieniędzy. Do tego doszedł udział w oszustwach finansowych związanych z kampaniami wyborczymi. We wrześniu 2023 roku były dyrektor FTX przyznał się do postawionych mu zarzutów i czekał już tylko na wyrok.

Ryan Salame zgodził się wspierać interesy FTX, Alameda Research i swoich współpracowników poprzez bezprawną kampanię wpływania na polityków oraz prowadzenie nielicencjonowanej działalności w zakresie transferów pieniędzy, co pomogło FTX szybciej się rozwijać

– stwierdził prokurator Damian Williams. Wskazał też na szkodliwość społeczną czynu biznesmena.

Zaangażowanie Salame’a w dwa poważne przestępstwa federalne podważyło zaufanie społeczne do amerykańskich wyborów i integralności systemu finansowego. Dzisiejszy wyrok podkreśla istotne konsekwencje takich przestępstw

– dodał.

Wyrok 7,5 roku pozbawienia wolności wypada blado na tle tego, na co skazano Sama Bankmana-Frieda. Założyciel FTX został w marcu skazany na aż 25 lat więzienia.

Co z innymi?

Co zaś z pozostałymi bohaterami dramatu? Była dyrektor generalna Alameda, Caroline Ellison, były dyrektor techniczny FTX, Nishad Singh, i współzałożyciel FTX, Gary Wang, przyznali się do stawianych im zarzutów i złożyli zeznania w procesie karnym Bankmana-Frieda. Obecnie nie wiadomo jednak, jaka kara ich czeka.

Wiadomo, że wierzyciele FTX odzyskają swoje środki, jakie “zamrożono” im na platformie. Przedtem osoby stojące za firmą chętnie wydawały nieswoje pieniądze. Spółka płaciła za najem nieruchomości, podróże swoich pracowników i inne luksusowe przyjemności.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności