Notowania złota

Russ Koesterich (BlackRock): złoto przestaje nas chronić przed inflacją

Russ Koesterich, główny strateg inwestycyjny BlackRock, jest zdania, że złoto zawodzi dziś jako zabezpieczenie przed inflacją. Czy to szansa dla kryptowalut?

Russ Koesterich: złoto nie jest już bezpieczną przystanią

Skuteczność złota jako zabezpieczenia spada twierdzi Koesterich.

Dodał, że pewien wizerunek złota, jako aktywa, które chroni inwestorów przed inflacją, „był nieco przesadzony”. Zaczął wręcz sugerować, że metal szlachetny to już trochę relikt przeszłości. Jak zauważył, złoto było przez stulecia „rozsądnym środkiem gromadzenia wartości”, ale teraz jest „mniej wiarygodne w większości horyzontów inwestycyjnych”.

Podkreślił, że rola metalu szlachetnego obecnie się zmieniła.

– Z tego powodu złoto powinno być prawdopodobnie nadal traktowane jako zabezpieczenie dolara. Gdybym nie miał zdecydowanego poglądu na spadek wartości dolara, posiadałbym mniej złota – powiedział.

Już rok temu stosunek Koestericha do złota był sceptyczny.

To niedoskonałe zabezpieczenie, ale nadal można je kupić – stwierdził latem 2020 r. Spodziewał się, że kurs złota wzrośnie w związku z okresem niepewności na rynkach. Do tego hossę miały napędzić ujemne stopy procentowe. Powiedział wtedy również, że uważa, że ​​złoto jest tylko długoterminowym zabezpieczeniem przed tracącym na wartości dolarem.

Russ KoesterichCzy to Bitcoin jest odpowiedzią?

Warto dodać, że Koesterich nie wspomniał o Bitcoinie (BTC), którego często reklamuje się jako cyfrowe złoto. Tyle że robi to BlackRock, które wykazuje na rosnące zainteresowanie tą rodzącą się klasą aktywów.

Rick Rieder, dyrektor inwestycyjny BlackRock Global, powiedział w listopadzie 2020 r., że BTC „może w dużym stopniu zastąpić złoto”. Miesiąc później dyrektor generalny Laurence D. Fink powiedział, że BTC może zmienić rynek globalny, dzięki czemu dolar będzie mniej istotny.

Debata nt. tego, czy to złoto jest optymalnym aktywem na czas kryzysy trwa. Zwolenników metalu szlachetnego może smucić fakt, że jak na razie to BTC lepiej chroni wartość oszczędności inwestorów. Nawet w skali ostatniego tygodnia kryptowaluta zdrożała o aż 20 proc., a druga pod kątem kapitalizacji rynkowej cyfrowa waluta, Ether, o ponad 21 proc.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie Zonda.

Tagi
bezpieczna przystać btc inflacja kryzys Russ Koesterich złoto
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.