za
Bank Centralny RPA uzna kryptowaluty za aktywa finansowe

Bank centralny RPA uzna kryptowaluty za aktywa finansowe

Konferencja Kryptoraport

Od jakiegoś czasu jesteśmy świadkami coraz bardziej postępującej adopcji kryptowalut w Afryce. W kwietniu tego roku Republika Środkowoafrykańska stała się pierwszym krajem na tym kontynencie, a drugim na świecie, który uznał bitcoina za środek płatniczy. Teraz otrzymujemy informacje, że bank centralny w RPA zmienił swój stosunek do kryptowalut i uzna je za aktywa finansowe. Wiceprezes Południowoafrykańskiego Banku Rezerw (SARB) oświadczył niedawno, że instytucja zmieniła swoje stanowisko wobec cyfrowych aktywów. Już niebawem kryptowaluty w tym państwie będą uznawane za aktywa finansowe i powinny podlegać jako takim regulacjom. SARB przewiduje wprowadzenie ram regulacyjnych dla tego sektora do końca 2023 roku.

Regulacja kryptowalut w RPA

Wiceprezes SARB, Kuben Naidoo, oświadczył, że bank centralny Republiki Południowej Afryki zrewidował swoje stanowisko wobec kryptowalut. W związku z tym instytucja planuje prowadzić ramy regulujące transakcje kryptowalutowe. Naidoo, będący również członkiem komitetu polityki pieniężnej SARB, zapowiedział, że tego typu regulacje będą gwarancją bezpiecznego ekosystemu kryptowalut.

Bank Centralny RPA uzna kryptowaluty za aktywa finansowe

Jak możemy przeczytać w opublikowanym raporcie, w momencie wejścia w życie systemu regulacyjnego inwestorzy kryptowalutowi z RPA będą chronieni przez prawo. SARB planuje wprowadzić taki system regulacyjny w terminie od 12 do 18 miesięcy.

Co więcej, Naidoo przemawiając podczas PSG Konsult wskazał jeden z kluczowych powodów, przez który bank centralny RPA zmienił swoje stanowisko wobec kryptowalut. Powiedział wtedy:

Nasz pogląd się zmienił i teraz traktujemy [kryptowalutę] jako aktywa finansowe i mamy nadzieję, że uregulujemy w ten właśnie sposób. Napłynęło w ostatnim czasie dużo pieniędzy i trzeba je uregulować oraz wprowadzić do głównego nurtu.

Wykorzystać cenną lekcję

Wiceprezes banku centralnego podkreśla, że intencją instytucji nie jest wybieranie zwycięzców lub przegranych, a zapewnienie „inwestorom odpowiedniego ostrzeżenia zdrowotnego i ochrony inwestorów”. Naidoo jest zdania, że wykorzystanie kryptowalut w praniu pieniędzy oraz do innych nielegalnych działaniach jest źródłem obaw, które należy rozwiązać. Jest to jeden z czynników zmiany nastawienia SARB.

W kwestii giełd kryptowalut Naidoo powiedział:

Będą musiały przestrzegać przepisów dotyczących kontroli wymiany, takich jak przepisy dotyczące przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Musieliby również przestrzegać zasad kontraktów giełdowych w taki sam sposób, w jaki ludzie, którzy handlują dowolną walutą i dokonują transakcji transgranicznych, podlegają tym przepisom.

Zapytany o to, czy bank centralny nie za późno podjął decyzję w sprawą kryptowalut, Naidoo przekonywał, że jego instytucja stosuje takie samo podejście, jak jej odpowiednicy w Australii, Singapurze i Wielkiej Brytanii.

Uważnie ich obserwujemy i nie wierzę, że jesteśmy w tyle w temacie kryptowalut. Większość banków centralnych koncentruje się na dwóch rzeczach: regulowaniu szerokiego środowiska kryptowalut, a po drugie, uczeniu się na jego podstawie, aby zobaczyć, jak może wykorzystać niektóre z tych lekcji

– dodał Naidoo.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności