Rosja będzie wydobywać najwięcej złota na świecie

Wiadomości Sbierbank

Rosyjski bank centralny przestał kupować złoto, ale jednocześnie Rosja nadal rozwija swój potencjał wydobywczy. Według prognoz Fitch Solutions do 2029 […]

bitbay zonda

Rosyjski bank centralny przestał kupować złoto, ale jednocześnie Rosja nadal rozwija swój potencjał wydobywczy. Według prognoz Fitch Solutions do 2029 r. ma wydobywać najwięcej kruszcu na świecie.

Rosja a złoto

rosja złotoJak wynika z raportu Fitch Solutions, do 2029 r. produkcja złota w Rosji ma skoczyć do aż 15,5 miliona uncji trojańskich (482,1 tony). Z kolei w tym roku ma sięgnąć  poziomu 11,3 mln uncji (351 ton). W praktyce oznaczałoby to, że mocarstwo odpowiadałaby za 11,6 proc. globalnej produkcji „żółtego metalu”. Dziś jest za 10,6 proc.

Eksperci Fitch zauważają, że nowa polityka Rosji została sprowokowana niejako przez sankcje USA. Tłumaczą, że „ryzyko odcięcia rosyjskich banków od dolarowych aktywów oraz trudne relacje z USA skłaniają bank centralny do zwiększania rezerw złota, co przełoży się na silny popyt krajowy”.

Nie chodzi jednak tylko o rywalizację z USA, a także wyścig z Chinami. Państwo Środka obecnie wydobywa 453 tony złota.

„Według obecnych analiz w Państwie Środka „złote moce produkcyjne” będą rosnąć jedynie o 0,2 proc. rocznie – znacznie wolniej niż w poprzedniej dekadzie (3 proc.). Rywalizację z Chinami nawiązać ma też Australia, gdzie prognozowany jest wzrost wydobycia z 363 do 441 ton”

– dodaje bankier.pl.

Nie skupujemy już złota!

Niedawno Centralny Bank Rosji (CBR) postanowił zmienić swoją strategię dot. skupu złota. W kwietniu nie kupił  ani uncji. Tym samym przestał zwiększać swoje rezerwy po raz pierwszy od grudnia 2016 r. Jak wynika z danych World Gold Council, w kwietniu rosyjskie rezerwy spadły wręcz o 400 kg i teraz są na poziomie 2298,7 tony.

– Od 1 kwietnia 2020 r. Centralny Bank Rosji zawiesza zakupy złota na krajowym rynku. Przyszłe decyzje dotyczące zakupów złota będą uzależnione od sytuacji na rynkach finansowym – ogłosił bank w swoim komunikacie, który został opublikowany na stronie internetowej instytucji.

To o tyle ciekawe, że przecież w ostatnich latach to CBR był jednym z największych nabywców na rynku złota. Bank centralny masowe zakupy zaczął po kryzysie lat 2008-2009. Proces trwał dekadę. Efektem było podniesienie stanu rosyjskich rezerw złota z poziomu 500 do blisko 2300 ton.

Tagi
Rosja złoto rosja złoto wydobycie

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.