Rosja proponuje kary za niezadeklarowanie kryptowalutowych transakcji

Wiadomości

Rosyjskie Ministerstwo Finansów w dalszym ciągu forsuje regulacje dla branży kryptowalut, proponując nowe wymogi podatkowe. Tym razem ministerstwo chce wprowadzić […]

Rosyjskie Ministerstwo Finansów w dalszym ciągu forsuje regulacje dla branży kryptowalut, proponując nowe wymogi podatkowe. Tym razem ministerstwo chce wprowadzić odpowiedzialność karną za niezadeklarowanie kryptowalutowych transakcji.

Poprawki w ustawie o kryptowalutach

Według raportu lokalnych mediów Kommersant z dnia 24 września, ministerstwo wprowadziło poprawki do ustawy o kryptowalutach. Osoby, które nie zgłoszą kryptowalutowych transakcji opiewających na kwotę ponad 1 mln rubli rosyjskich (13 tys. dolarów) rocznie, będą mogły trafić za kratki nawet na 3 lata.

Ministerstwo zaproponowało również wysokie grzywny za mniejsze, niezgłoszone kwoty. W związku z tym, każdy podmiot w Rosji musiałaby zgłaszać swój roczny dochód z działalności kryptowalutowej, jeśli jego kwota przekraczałaby 100 000 rubli (1300 dolarów). Jak wynika z raportu, niezgłoszenie takich transakcji podlegałoby karze w wysokości 30% całkowitej kwoty posiadanych cyfrowych aktywów, jednak nie mniej niż 50 000 rubli (650 dolarów).

Władze wpadły również na pomysł, aby lokalne giełdy kryptowalut, raz na kwartał zgłaszały do urzędu skarbowego wszelkie kryptowalutowe transakcje.

Według Kommersant, nowe propozycje odnoszą się zarówno do nowej rosyjskiej ustawy kryptograficznej „O aktywach cyfrowych”, jak i do nadchodzącego projektu ustawy „O walucie cyfrowej”. W obecnej wersji ustawy „O aktywach cyfrowych” nie ustalono ani stawek podatkowych dla transakcji, ani ogólnych zasad ich deklarowania.

Nie jest jasne, jakie transakcje chce opodatkować ministerstwo. Organ uznaje tylko kilka sposobów na stanie się posiadaczem kryptowalut. Na początku września ministerstwo zaproponowało całkowity zakaz wszelkich kryptowalutowych transakcji. Wyjątkiem jest uzyskanie ich na trzy sposoby: poprzez dziedziczenie, upadłość i postępowanie egzekucyjne.

Kryptowaluty w Rosji

W połowie sierpnia dowiedzieliśmy się, że Rosyjska Federalna Służba Monitoringu Finansowego, federalna służba zajmująca się zwalczaniem prania brudnych pieniędzy i finansowania terroryzmu, planuje zbudować nową platformę analityczną do śledzenia prywatnych kryptowalut, takich jak Dash i Monero.

Pod koniec sierpnia, Rosyjska Federalna Służba Nadzoru nad Komunikacją, Technologią Informacyjną i Środkami Masowego Przekazu (Roskomnadzor) po raz trzeci zablokowała popularny rosyjski serwis monitoringu giełd kryptowalutowych – Bestchange.ru. Bestchange.ru nie został jednak zamknięty, ponieważ zarząd zdecydował się odwołać od decyzji sądu. Sprawa została przełożona do sądu wyższej instancji w dniu 27 sierpnia.

Tagi
kryptowaluty prawo regulacje Rosja

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.