za
blockchain

Komisja Europejska stworzy piaskownicę regulacyjną ds. blockchaina

2020-09-24
Wiadomości
1,5% dla maluszka

Stało się! Komisja Europejska uruchomi piaskownicę regulacyjną ds. blockchaina. Najpóźniej ma mieć to miejsce w 2022 r.

Komisja Europejska chce rozwijać blockchaina

komisja europejskaKomisja Europejska we współpracy z sojuszem obejmującym 30 krajów o nazwie European Blockchain Partnership (EBP) planuje uruchomienie ogólnoeuropejskiej piaskownicy regulacyjnej ds. blockchaina. Projekt ma wystartować najpóźniej w 2022 roku.

Zgodnie z informacją z oficjalnej strony internetowej zespołu Komisji ds. Innowacji Cyfrowych i Technologii Blockchain z 23 września, Komisja Europejska będzie współpracować z EBP nad piaskownicą regulacyjną. Celem jest przetestowanie przypadków użycia technologii łańcucha bloków i zasobów cyfrowych w europejskiej infrastrukturze usług blockchaina, czyli EBSI. EBSI to wspólna inicjatywa Komisji Europejskiej i EBP, której celem jest świadczenie transgranicznych, cyfrowych usług publicznych na terenie całej UE przy użyciu technologii blockchain.

Poza EBSI, piaskownica testowałaby również przypadki użycia, takie jak transfer danych, inteligentne kontrakty i tożsamość cyfrowa w sektorach obejmujących zdrowie, środowisko, mobilność i energię.

Zespół Digital Innovation and Blockchain wspomniał również, że komisja zwróciła szczególną uwagę na opracowanie ram regulacyjnych, które będą wspierać cyfryzację aktywów poprzez tokenizację, a także inteligentne kontrakty.

Promowanie blockchaina

Dzieje się to zaledwie tydzień po doniesieniach dot. planów Unii Europejskiej, która to chce ustanowienia ram regulacyjnych nowych rynków do 2024 r. Celem jest też promowanie adopcji blockchaina i aktywów cyfrowych w sektorze finansowym.

W dokumencie, do którego dotarli dziennikarze Reutersa, czytamy m.in.:

Do 2024 r. UE powinna wprowadzić kompleksowe ramy umożliwiające wprowadzenie technologii rozproszonej księgi (DLT) i aktywów kryptowalutowych w sektorze finansowym […]. Powinna również zająć się ryzykiem związanym z tymi technologiami”.

Nowa prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde stwierdziła zaś niedawno, że zarządzana przez nią instytucja przyspieszy prace nad cyfrowym euro.

– Pandemia służyła jako katalizator, przyspieszając przejście do nowej, cyfrowej normalności. Zdecydowana większość konsumentów oczekuje, że będzie nadal korzystać z usług cyfrowych tak często, jak obecnie, a nawet częściej – powiedziała podczas niedawnej konferencji. – Pieniądz cyfrowy nie jest nowy, ponieważ banki od dziesięcioleci mają dostęp do pieniądza banku centralnego. Jednak nowa technologia może zostać wykorzystana do usprawnienia rozliczania transakcji finansowych. Otwiera ona również możliwość stworzenia detalicznego CBDC, który byłby bardzo innowacyjny, ponieważ byłby dostępny dla szerokiego grona odbiorców (…) Europa pozostaje jednak w tyle w tej dziedzinie – mówiła.

Z kolei w marcu tego roku francuski regulator rynku, Autorité des Marchés Financiers (AMF), poinformował, że rozważa wprowadzenie na rynek piaskownicy regulacyjnej dla Unii Europejskiej w celu zbadania wpływu tokenów na rynki.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności