za
Konstantin Ordov

Rosja testuje własne stablecoiny

2019-12-27
Kryptowaluty

Rosja: okazuje się, że bank centralny prowadzi obecnie testy związane ze stablecoinami. Wszystko odbywa się w ramach piaskownicy regulacyjnej. Wiadomość potwierdziła Elvira Nabiullina, która stoi na czele instytucji.

Rosja Bank RosjiNabiullina już niejednokrotnie wypowiadała się nt. krytowalut. Nierzadko były to dość cierpkie słowa. Teraz powiedziała:

„Testujemy monety typu stablecoin w naszej piaskownicy regulacyjnej. Widzimy firmy chętne do emitowania tokenów przypisanych do niektórych rzeczywistych aktywów. W naszej piaskownicy regulacyjnej uczymy się potencjalnych zastosowań stablecoinów, ale nie zakładamy, że będą one funkcjonować jako środek płatniczy i staną się surogatem pieniędzy.”

Dodała, że Rosja obserwuje też to, co dzieje się na rynku kryptowalut, stablecoinów i cyfrowych walut banku centralnego w skali świata. W taki też sposób kraj szuka pewnych inspiracji do działania.

Rosja przeciwna kryptowalutom

Powyższy obraz wydaje się jednak zbyt piękny,  by był prawdziwy. I tak też jest. Nabiullina jasno pokreśliła też teraz, że władze jej kraju nie popierają prywatnych kryptowalut.

“Jesteśmy przeciwko prywatnym pieniądzom. Gdyby niektóre waluty cyfrowe miały zastąpić publiczne pieniądze, nie moglibyśmy tego wspierać”

– dodała.

Kraj czekają też ostateczne kwestie regulacyjne dot. kryptowalut. Na razie w prawodawstwie pojawiło się pojęcie „praw cyfrowych”, które ostało włączone do rosyjskiego prawa dokładnie w październiku, kiedy weszła w życie ustawa „O prawach cyfrowych”. Ustanowiono prawną definicję dot. “przestrzeni cyfrowej” określającą status kryptowalut zgodny z rosyjskim prawem dotyczącym praw obywatelskich. Inny projekt ustawy dotyczący emisji tokenów, ustawa „O przyciąganiu inwestycji za pomocą platform inwestycyjnych”, został przyjęty w sierpniu. „Ustawa o finansowaniu społecznościowym” wejdzie zaś w życie 1 stycznia 2020 r.

Stablecoiny banków centralnych na świecie

Dziś z własnej cyfrowej waluty korzysta już – z raczej nikłym powodzeniem – Wenezuela. Petro okazało się bowiem niezbyt udanym eksperymentem. Do tego nad swoją cyfrową walutą pracuje Ludowy Bank Chin. Efekty mamy poznać w 2020 r., choć zaawansowane testy mogą wystartować jeszcze w tym roku. Ponadto Francja pracuje nad zdigitalizowanym euro. Rok 2020 może być rokiem stablecoinów.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności