za
2020

2020 r. – jak wydarzenia gospodarcze i polityczne wpłyną na kryptowaluty

2019-12-27
Bitcoin
Konferencja Kryptoraport

Kryptowaluty – mimo pozorów czy oczekiwań niektórych fanów blockchaina – nie są samotnymi wyspami. Stąd na ich funkcjonowanie może mieć wpływ wiele zjawisk natury politycznej czy ekonomicznej. Jakie zaś z tych czynników najmocniej wpłyną na Bitcoina i jego pochodne?

Niektórzy uważają, że warunki ekonomiczne – a zwłaszcza niskie stopy procentowe – mogą sprawić, że start-upy w branży kryptowalut i blockchaina będą wydawać się atrakcyjną inwestycją, podczas gdy wielu ekonomistów nadal przewiduje globalną recesję, która będzie miała miejsce już w przyszłym roku i która to może podnieść status kryptowalut jako „bezpiecznych przystani”.

Jest jeszcze jeden element układanki. Jednocześnie przecież widać powolne próby podążania rządów w kierunku własnych walut cyfrowych banku centralnego (CBDC). To z kolei może negatywnie odbić się na zdecentralizowanych kryptowalutach, w które będą uderzały coraz to bardziej rygorystyczne regulacje.

2019: obraz mieszany

bitcoin kryptowalutyRok 2019 miał stać się przełomem. Wielu uważało, że borykająca się z trudnościami globalna gospodarka, Brexit i inne problemy współczesnego świata pomogą zwiększyć zainteresowanie kryptowalutami.

Jak trafna była ta prognoza? Po pierwsze, rynki akcji odzyskały znaczną część utraconej wartości. To tradycyjne aktywa stały się więc ponownie atrakcyjne. W porządku, Bitcoin też miał swoje 5 minut, a nawet mini-bańkę, ale o szale z 2017 r. nie mogło być nawet mowy.

W tle zaczęło się jednak dziać coś realnie groźnego i niepokojącego. Globalna gospodarka ucierpiała w wyniku względnego spowolnienia w 2019 r. To efekt napięć handlowych, jakie miały miejsce między USA i Chinami. Możliwe, że to właśnie przez to kryptowaluty jednak wzmocniły się względem 2018 r.

Brexit – wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej tak naprawdę nie nastąpiło jeszcze w 2019 r. Zaczekamy na nie do 2020 r. Z jakim efektem dla BTC? Dotąd kryptowaluty zyskiwały w tak krytycznych momentach. Tyle że saga Brexitu i związany z tym dramatyzm chyba przestały już działać na inwestorów.

Podsumowując, mieszany obraz 2019 r. i tak sprawił, że Bitcoin wzrósł o 91% między 1 stycznia (3770 USD) a 20 grudnia (7 201 USD). Zaledwie lekko niestabilna gospodarka światowa podwoiła jego wartość. Co będzie dalej?

2020 r., kryptowaluty i ekonomia

No właśnie, co czeka nas w 2020 r.? Stopy procentowe prawdopodobnie pozostaną niskie w 2020 r., co oznacza, że ​​inwestorzy będą nadal poszukiwać możliwości wyższych zysków, poza lokatami. Jak zauważa Glen Goodman, autor „The Crypto Trader”, oznacza to, że mogą podążyć w kierunku kryptowalut.

„Podczas gdy ceny kryptowalut są niskie, a Bitcoin nie trafia na czołówki portali, cicho w tle firmy z rynku blockchaina nadal rozwijają swoją infrastrukturę i usługi (…). Przy globalnych stopach procentowych wciąż tak niskich, inwestorzy stale szukają zysku, a to pomoże zachęcić ich do skorzystania z projektów kryptograficznych”

– uważa.

dług publicznyRok 2020 może nie być określany jedynie przez pryzmat niskich stóp procentowych, ponieważ recesja największej gospodarki świata, USA, wciąż jest możliwa. Jednak według Eugenio Alemana, ekonomisty z Wells Fargo Bank:

„Panel jest podzielony co do tego, kiedy rozpocznie się kolejna recesja. (…) Respondenci uważają, że szanse na to, że wzrost PKB spadnie do połowy 2020 r., wynoszą mniej więcej jedną piątą, ale wskazują, że istnieje jedna trzecia szansy, że pogorszenie koniunktury rozpocznie się dopiero w drugiej połowie 2021 r. lub później”.

W połączeniu z niedawnym ostrzeżeniem ONZ dot. globalnej recesji, która może nastąpić w przyszłym roku, ta wiadomość może sugerować, że istnieje realna możliwość spowolnienia gospodarczego. Mimo to, choć niektórzy oczekują, że dzięki temu niektóre kryptowaluty staną się bardziej atrakcyjne jako bezpieczne schronienie na ten okres, niektórzy eksperci zauważają, że zyskają tylko zwykle stabilne aktywa jak złoto.

2020 i polityka

kryptowalutyBrexit bez porozumienia pozostaje realną możliwością w 2020 r. Trzeba brać pod uwagę to, że brytyjski premier Boris Johnson gra dość ostro i nie do końca wiadomo, jak historia udziału UK w UE się skończy. Ostateczny Brexit bez porozumienia uderzy w światową gospodarkę i będzie pierwszym tak silnym wstrząsem dla unijnej wspólnoty od czasu kryzysu greckiego sprzed wielu lat.

Wojny handlowe i napięcia militarne będą kolejnym wielkim problemem w przyszłym roku. W szczególności mowa o napięciach między Stanami Zjednoczonymi a niektórymi innymi krajami (Iranem, Koreą Północną). Mogą one przybliżyć nam widmo wojny i chociaż faktyczny konflikt zbrojny jest nadal mało prawdopodobny, ciągła niepewność może popchnąć więcej inwestorów w stronę kryptowalut.

„Gdy inwestorzy denerwują się konfliktami politycznymi lub wojskowymi, następuje ucieczka w bezpieczne przystanie, co zwykle oznacza sprzedaż ryzykownych aktywów i wkładanie pieniędzy w to, co się liczy”

– wyjaśnia Glen Goodman.

„Teraz, gdy duże, ugruntowane instytucje, takie jak Fidelity Investments, oferują bezpieczne przechowywanie aktywów kryptograficznych, jesteśmy na dobrej drodze do [wizji] przyszłości, w której inwestorzy postrzegają Bitcoina jako bezpieczną walutę”

– dodał.

Waluty XXI w.

Wzrasta również atrakcyjność rządowych cyfrowych walut banków centralnych (CBDC). Chiny planują uruchomienie własnej CBDC właśnie w 2020 r. Francja i Turcja będą testować swoje waluty cyfrowe też w przyszłym roku, podczas gdy banki centralne USA i UE rozważają również możliwość wprowadzenia własnych e-monet w dalszej przyszłości.

Na tym etapie trudno jest ocenić, w jaki sposób emitowanie krajowych CBDC wpłynie na kryptowaluty. Z jednej strony rozwój kryptowalut i łańcuchów bloków może skłonić rządy do stworzenia przepisów i warunków sprzyjających wzrostowi wszystkich kryptowalut w ogóle.

Z drugiej strony, tworzenie „oficjalnych” walut może sprawić, że rządy będą bardziej wrogo nastawione do autentycznie zdecentralizowanych kryptowalut, które mogą w coraz większym stopniu być postrzegane jako zagrożenia dla obecnych systemów monetarnych.

„Wojna na waluty cyfrowe jest teraz gorąca” – mówi Glen Goodman. „Niestety, ponieważ ta wojna polega na przejmowaniu władzy, nie oznacza to, że supermocarstwa staną się bardziej otwarte w zakresie zdecentralizowanych kryptowalut, takich jak Bitcoin. Ich plan dotyczy kontrolowanych, scentralizowanych walut cyfrowych i nie zamierzają zezwalać na walutę zewnętrzną, taką jak Bitcoin, a nawet Libra Facebooka, aby [pozwolić takim projektom] zdominować światowy handel.”

Nieprzewidywalna dekada

Czeka nas naprawdę ekscytująca (ale zapewne też przerażająca) dekada. Zmian, jakie zachodzą w gospodarkach i polityce, nigdy nie da się do końca przewidzieć (polecamy lekturę innych tego typu prognoz, by się o tym przekonać). Myślenie zaś w kategoriach dekad… To już zadanie niemal skazane na porażkę. Kto dziesięć lat temu przewidziałby wyjście UK z UE? Lub zwycięstwo kogoś takiego jak Donald Trumpa w wyborach prezydenckich? To jednak tylko pierwsze z brzegu przykłady.

Jednak zakładając, że w ciągu następnej dekady nastąpi więcej kryzysów gospodarczych, które osłabią waluty fiducjarne (szczególnie pod względem inflacji), uzasadnione jest oczekiwanie, że kryptowaluty mogą wzrosnąć równolegle do upadku tych pierwszych. Chociaż miejmy nadzieję, że nie potrzebują one aż takich katastrof, aby zyskać szersze zastosowanie.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności