za

Rosyjska agencja wywiadu finansowego nie chce całkowitego zakazu kryptowalut

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Rosfinmonitoring, rosyjska agencja wywiadu finansowego, twierdzi, że rosyjscy obywatele i firmy już posiadają kryptowaluty, dlatego całkowity zakaz tego typu aktywów przyniósłby efekt przeciwny do zamierzonego. Jednocześnie regulator popiera zakaz płatności cyfrowymi coinami i ich promowania.

Rosfinmonitoring popiera rządową strategię ścisłej regulacji kryptowalut w Rosji

Federalna Służba Monitorowania Rynku Finansowego Federacji Rosyjskiej (Rosfinmonitoring) popiera przyjęcie surowych zasad dotyczących kryptowalut, zgodnie z koncepcją regulacyjną zatwierdzoną przez rząd, powiedział zastępca dyrektora agencji Herman Neglyad w wywiadzie dla Izwiestii. Jednak urzędnik wskazał również na to, że całkowity zakaz cyfrowych aktywów jest mało prawdopodobny.

– Rozumiemy, że obywatele i osoby prawne już posiadają cyfrowe waluty i w takich warunkach wprowadzenie całkowitego zakazu obrotu kryptowalutami przyniosłoby efekt przeciwny do zamierzonego – wyjaśnił.

Neglyad dodał też, że rosyjski organ nadzoru finansowego opowiada się za propozycjami zakazu rozliczeń w kryptowalutach i ich promowania, jak przewidziano w projekcie ustawy przedłożonej w izbie niższej rosyjskiego parlamentu w listopadzie. Uznaje również potrzebę podnoszenia świadomości obywateli na temat natury blockchainowych walut jako aktywów wysokiego ryzyka.

Uważamy, że wirtualne aktywa lub waluty cyfrowe powinny być prawnie utożsamiane z własnością, co pociąga za sobą uznanie ich za przedmiot przestępstw – powiedział również dyrektor wykonawczy agencji.

Dodał, że Rosfinmonitoring odnotowuje coraz częstsze wykorzystywanie kryptowalut zarówno do płatności w celach niezgodnych z prawem, jak i do ukrywania lub prania dochodów pochodzących z przestępstw.

Agencja wywiadu finansowego rozwija specjalną usługę dot. analizy blockchainów o nazwie „Transparent Blockchain”. Pozwala ona władzom śledzić transfery kryptowalut i identyfikować właścicieli portfeli. Rosyjski resort spraw wewnętrznych już korzysta z takiego narzędzia, jak ujawnił w tym tygodniu szef resortu bezpieczeństwa gospodarczego.

Herman Neglyad podkreślił również, że działalność platform świadczących usługi wymiany, transferu i przechowywania wirtualnych aktywów powinna być kontrolowana przez władze kraju poprzez rejestrację, licencjonowanie i nadzór. Uważa, że te podmioty powinny być odpowiedzialne za “identyfikację klientów i beneficjentów rzeczywistych, przechowywanie danych i zgłaszanie podejrzanych transakcji” do Rosfinmonitoring.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności