za

Kazachstan tworzy nowe regulacje dotyczące miningu

2022-12-11
MiningRegulacje

Kazachstan może już nie być centrum kopania bitcoinów, czym był jeszcze stosunkowo niedawno. Wszystko przez nowe przepisy dot. miningu.

Kazachstan uderzy w kryptowalutowych górników

Posłowie przegłosowali ustawę „O zasobach cyfrowych Republiki Kazachstanu” oraz inne przepisy, które dot. kopania kryptowalut.

Przypomnijmy, że po tym, jak Chiny zakazały miningu, Kazachstan stał się jednym z centrów kopania BTC w regionie. Wszystko ze względu na tanią energię elektryczną. Tyle że teraz może się to zmienić.

Didar Bekbauov, współzałożyciel Xive, platformy z rynku kopania kryptowalut, zauważa, że łącznie pięć ustaw, jakie przegłosowano, wprowadza nowy schemat zakupu energii elektrycznej dla górników, a także zaktualizowane systemy licencjonowania i opodatkowania.

Górnicy BTC będą mogli kupować tylko nadwyżki energii elektrycznej z sieci publicznej. Zakup prądu za pośrednictwem Kazachskiej Giełdy Operatora Rynku Energii może być również przez nich realizowany, ale nie każdy będzie mógł dokonać tego typu zakupu, ponieważ energia elektryczna sprzedawana będzie w formie aukcji.

Koncesja na mining zostaje podzielona na dwie podkategorie. Pierwsza dotyczyć będzie cyfrowych górników, którzy dysponują odpowiednią infrastrukturą – własnymi centrami przetwarzania danych. Druga ma dotyczyć właścicieli sprzętu, którzy wynajmują miejsca w centrach przetwarzania danych.

Komentując projekt ustawy, członkini Komitetu ds. Reform Gospodarczych i Rozwoju Regionalnego parlamentu, Ekaterina Smyshlyaeva, powiedziała:

Ustawa, oprócz obowiązkowej akredytacji, wprowadza odrębne wymagania dla pooli (…) w Kazachstanie oraz przestrzegania zasad bezpieczeństwa informacji.

Do powyższego dojdą nowe podatki od kryptowalut, prowizję od pooli, podatek od wartości dodanej oraz podatek od giełd kryptowalut jako podmiotów gospodarczych.

Po zatwierdzeniu nowych przepisów zarówno pojedynczy górnicy, jak i całe grupy wydobywcze zostaną obciążone podatkiem dochodowym od osób prawnych. Do tego ma dojść całkowity zakaz reklamowania transakcji kryptowalutowych.

Ponadto osoby przeprowadzające transakcje w kryptowalutach zostaną również obciążone podatkiem od wartości dodanej wraz z podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Jak widać, Kazachstan wybrał drogę może nie zakazu kryptowalut (tak jak zrobiło to wspomniane Państwo Środka), ale uderzenia w ten rynek.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności