za
Brad Garlinghouse

Ripple Labs ukarane przez FinCEN grzywną w wysokości 700 tysięcy dolarów

Konferencja Kryptoraport

 

Amerykański FinCEN, we współpracy z biurem prokuratora okręgowego Północnej Kalifornii, ukarał firmę Ripple Labs, twórcę alternatywnego dla Bitcoina protokołu płatności cyfrowych, grzywną 700 000 dolarów za nie zarejestrowanie swojej działalności do rejestru FinCEN.

 

FinCEN to urząd podległy pod Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych, zajmujący się gromadzeniem i analizą danych dotyczących transakcji finansowych w celu przeciwdziałania: praniu pieniędzy, finansowaniu terroryzmu i innego rodzaju przestępstw finansowych.

 

Kryptowaluta opracowana w pracowniach firmy Ripple Labs (wcześniej OpenCoin Inc.) – elektroniczne żetony określane skrótem XPR – zajmuje obecnie drugie, po Bitcoinie, miejsce na świecie pod względem kapitalizacji rynkowej. Za pomocą wspomnianych żetonów, Ripple jest w stanie dokonywać transferów walut narodowych (dolarów, yenów itp.), walut cyfrowych (bitcoin’a, litecoin’a itp.), a także innego rodzaju cyfrowej reprezentacji wartości (np. doładowań komórkowych).

 

Co również warte uwagi, publiczna księga Ripple, oprócz standardowych informacji zawierających między innymi bilanse poszczególnych kont, jest też w stanie przechowywać dane o ofertach zakupu lub sprzedaży walut i cyfrowych aktywów, co daje jej cechy publicznej, zdecentralizowanej giełdy.

 

Ripple Labs celowo pogwałcił kilka wymogów Ustawy o Tajemnicy Bankowej (BSA), poprzez operowanie jako biznes oferujący usługi finansowe (MSB) i prowadzenie sprzedaży waluty cyfrowej, znanej jako XRP, bez dokonania rejestracji w urzędzie FinCEN, a także poprzez niedopełnienie określonych procedur związanych z przepisami ustawy o przeciwdziałaniu procederom prania pieniędzy (AML).” – wyczytujemy z uzasadnienia decyzji opublikowanej na stronie internetowej FinCEN.

 

FinCEN oskarża Ripple Labs również o nie zaraportowanie do właściwych urzędów „kilku podejrzanych transakcji finansowych” dokonanych przez zewnętrzne podmioty z wykorzystaniem waluty XRP.

 

Firmy oferujące usługi wymiany walut cyfrowych zobowiązane są do wnoszenia na rynek produktów, które podporządkowują się naszym przepisom dotyczącym przeciwdziałania procederom prania pieniędzy” – mówi dyrektor FinCEN, Jennifer Shasky Calvery, dodając również:

 

Pochwalamy innowacje, jednakże tylko wtedy gdy bez uzasadnienia nie narażają one naszego systemu finansowego na działanie cyber-przestępców skłonnych do dokonywania nadużyć na najnowszych i najbardziej złożonych produktach.

 

Calvery dała również do zrozumienia, iż sprawa Ripple Labs może nie być ostatnią tego rodzaju – dyrektor FinCEN przyznała bowiem, iż jej urząd „prowadzi obecnie działania kontrolne” wymierzone również w stronę innych firm z sektora walut cyfrowych.

 

W przypadku zidentyfikowania kolejnych problemów tego rodzaju, Calvery zapowiedziała dalsze kary finansowe, jak również działania urzędu zmuszające firmy do podjęcia działań mających na celu podporządkowanie się odpowiednim wymogom prawnym.

 

Na mocy ugody z urzędem FinCEN, osiągniętej za pośrednictwem wspomnianego na wstępie biura prokuratora okręgowego, Ripple Labs zostało w rezultacie zobowiązane do zapłacenia grzywny w wysokości 450 000 dolarów. Zgodnie z zawartą umową, prokurator odstąpił również od wnoszenia sądowego aktu oskarżenia przeciwko Ripple Labs.

 

Firma zobowiązała się jednak do podjęcia stosownych działań mających na celu podporządkowanie się dotychczasowym obowiązkom nakładanym przez FinCEN.

 

Urząd zastrzegł sobie również prawo wglądu w dokumenty dotyczące poprzednich transakcji finansowych przeprowadzanych za pomocą żetonów Ripple, na przestrzeni ostatnich 3 lat, a także prawo do zlecania zewnętrznych, niezależnych audytów, kontrolujących operacje Ripple Labs. Te miałyby następować w dwuletnich odstępach, aż do roku 2020.

 

Przypomnijmy, iż jeszcze w październiku zeszłego roku, FinCEN zajęło oficjalne stanowisko również w odniesieniu do giełd i procesorów płatności bitcoin operujących na terytorium Stanów Zjednoczonych. Jak wynika z dokumentów wystosowanych przez urząd w tej sprawie, również tego rodzaju podmioty biznesowe zobowiązane są do rejestrowania swojej działalności w FinCEN i przestrzegania określonych przepisów i procedur przeciwdziałania procederom prania pieniędzy i finansowania terroryzmu (AML / KYC).

 

Podobna kara zapewne spotkałaby też samego Bitcoina gdyby stała za nim osoba/firma. Jednak w przypadku Bitcoina jest to projekt całkowicie zdecentralizowany i niezależny, nie ma więc podmiotu który można ukarać. Tu wyraźnie widać wyższość walut całkowicie zdecentralizowanych i niezależnych nad scentralizowanymi walutami typu Ripple. Wyższa kara pieniężna lub kara więzienia mogła by w tym przypadku doprowadzić też do całkowitego upadku projektu.

 

Wszelkie kopiowanie, dystrybucja, elektroniczne przetwarzanie oraz przesyłanie zawartości ze stron bitcoin.pl wymaga uprzedniej zgody portalu.

 

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności