za

Revolut padł ofiarą hakerów. Skradziono dane osobowe ponad 50 tys. użytkowników

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Revolut padł ofiarą ataku hakerskiego, w którego wyniku ukradziono dane osobowe aż ponad 50 tys. użytkowników.

Revolut celem hakerów

Hakerom udało się przejąć dane ponad 50 tys. klientów. Z tej grupy ok. 21 tys. stanowiły rekordy użytkowników z Unii Europejskiej. Do ataku doszło 11 września 2022 r.

Wiadomość potwierdził Litewski Inspektorat Ochrony Danych. Dowiedzieliśmy się przy okazji, jakiego typu dane wykradli z bazy Revoluta przestępcy. Chodzi o imiona, nazwiska, adresy pocztowe, adresy e-mail, numery telefonów, dane kont i niektóre dane kart płatniczych. Jak doszło do ataku? Ponoć ten zaczął się od phisingu skierowanego w kierunku pracowników firmy. W ten sposób hakerom udało się złamać systemy bezpieczeństwa Revoluta. Najpewniej zawiódł więc ponownie człowiek.

Od razu jednak uspokajamy: jak podaje spółka, przestępcy nie mieli dostępu do środków klientów. Te były i pozostają więc bezpieczne. Także tak istotne dane jak numery PIN, numery kart płatniczych czy hasła nie zostały skradzione. Do tego atak nie miał dużej skali (mimo liczb podanych na początku tego tekstu). Dotknął tylko 0,16 proc. klientów, którzy zostali już poinformowani o tym, że ich dane zostały przejęte. Firma wysyłała do tej grupy maile. Jeżeli więc ktoś z naszych czytelników jest użytkownikiem Revoluta i nie otrzymał takiego maila, może spać spokojnie.

Warto dodać, że 11 września w sieci pojawiły się skargi klientów firmy, którzy podawali, że gdy chcieli skontaktować się z supportem przez chat, otrzymywali w odpowiedzi pełne wulgaryzmów zdania. Wtedy Revolut nie wyjaśnił, o co chodzi. Zapewne była to część ataku hakerskiego, który – jak widać – miał na celu nie tylko przejęcie danych, ale też skompromitowanie spółki.

Twórcy GTA ofiarami przestępców

To jednak nie wszystko. Ofiarami hakerów stała się również firma Rockstar Games, która stoi m.in. za grami z serii Grand Theft Auto (GTA). Hakerzy ukradli kod źródłowy GTA 5 i GTA 6. Do tego doszło kilkadziesiąt klipów pochodzących z projektowanej teraz “Grand Theft Auto VI”, z których część krąży już po sieci.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.