za
kanada-senat

Raport kanadyjskiego Senatu na temat technologii kryptowalut

Binance Launchpool

Prowadzone już od marca zeszłego roku dochodzenie komisji kanadyjskiego senatu ds. bankowości i handlu, mające na celu zgłębienie zagadnień technologii kryptowalut, w tym Bitcoina, dało w końcu efekt w postaci kilkudziesięciostronicowego raportu zatytułowanego „Digital Currency: You Can’t Flip This Coin!

 

 

 

Prowadzone już od marca zeszłego roku dochodzenie komisji kanadyjskiego senatu ds. bankowości i handlu, mające na celu zgłębienie zagadnień technologii kryptowalut, w tym Bitcoina, dało w końcu efekt w postaci kilkudziesięciostronicowego raportu zatytułowanego „Digital Currency: You Can’t Flip This Coin!

 

Wspomniany raport jest owocem miesięcy dyskusji i debat – pod wieloma względami podobnych do brytyjskiego „Call for Information” – prowadzonych na temat tej technologii, w tym jej potencjału i płynących z niej korzyści, między innymi dla gospodarki, ale także związanych z nią zagrożeń i związanych z tym konieczności regulacyjnych. W tym czasie swoje zdanie przed komisją wyraziło również kilku ekspertów na co dzień związanych z kryptowalutami, w tym przez wielu uważany za swego rodzaju guru w tej dziedzinie, programista Fundacji Bitcoin, Andreas Antonopoulos.

 

{youtube}v=xUNGFZDO8mM{/youtube}

 

Oprócz niego swój głos w dyskusji zabrały również takie autorytety instytucjonalne, zarówno ze strony polityki jak i biznesu jak, między innymi: The Royal Bank of Canada, kanadyjski Departament Finansów, Master Card oraz Visa, ale również: kanadyjska Fundacja Bitcoin, Bitcoin Alliance, Bitcoin Strategy Group czy też Ripple Labs, a także Fundacja Billa i Melindy Gatesów.

 

Jakie wrażenie można odnieść po zapoznaniu się z lekturą kanadyjskiego raportu, spoglądając nań z perspektywy bitcoinowego ekosystemu czy też branż w których wykorzystuje się tego typu technologie? Naszym zdaniem, pozytywne – dokument nie skąpi od pochwał i wyliczeń zalet skierowanych nie tylko w stronę samej technologii łańcucha bloków, ale także właściwych kryptowalut.

 

Do czego innego przyzwyczaja nas niestety coraz więcej markowych i poważanych instytucji, w dużej mierze z sektora bankowego, które, o ile coraz częściej potwierdzają wyższość technologii łańcucha bloków, np. nad tradycyjnym systemem płatności, o tyle w tym samym czasie z im tylko znanych powodów, stronią od wypowiadania się na temat właściwych walut cyfrowych.

 

Względem samej technologii kryptowalut jak i biznesów ją wykorzystujących, raport senackiej komisji zaleca jak wyczytujemy „delikatne podejście regulacyjne” – rozwijając tę myśl za pomocą ciekawej frazy:

 

…podejścia prawie bezingerencyjnego. Innymi słowy – nie koniecznie regulacja, ale regulowanie gdzie to konieczne.”

 

Zalety technologii kryptowalut jakie odnajdziemy w omawianym raporcie to, między innymi: możliwość udostępniania usług finansowych dla populacji posiadających ograniczony lub też zerowy dostęp do tradycyjnych usług bankowych w tzw. ‘krajach rozwijających się’ (tu niemałą rolę odegrało również zdanie jakie wyraziła na ten temat wspomniana już Fundacja Billa i Melindy Gatesów); ponadto:

 

Większy stopień anonimowości transakcji kryptowalutowych, a co za tym idzie wyższe bezpieczeństwo naszych danych osobowych, które zobowiązani jesteśmy przecież bez przerwy zamieszczać, korzystając z tradycyjnych systemów płatności elektronicznych.

 

Wady i ryzyka związane z tą samą technologią na jakie wskazuje kanadyjski raport to: anonimowość transakcji kryptowalutowych – ta sama o której wspominaliśmy w poprzednim akapicie – jednakże tym razem wykorzystywana w procederach niezgodnych z prawem, takich jak – transakcje z udziałem nielegalnych produktów i usług, dokonywanych w tzw. ‘ukrytej sieci’; ponadto:

 

Możliwości jakie oferuje wykorzystanie kryptowalut w procederach finansowania terroryzmu, prania brudnych pieniędzy lub też unikania odpowiedzialności podatkowej.

 

I to głównie te ostatnie aspekty, w odniesieniu do branży kryptowalutowej powinny podlegać określonego typu regulacjom, odnajdujemy w raporcie. „Do jakiego jednak stopnia?” pyta jego autor. Odpowiedź na to pytanie odnajdujemy w innej części dokumentu, a dokładnie na liście rekomendacji, co do kolejnych kroków jakie, według senackiej komisji, powinny w tym względzie podjąć kanadyjskie władze. Czytamy tam:

 

Rząd federalny, rozważając jakiekolwiek legislacje, regulacje czy politykę, powinien tworzyć środowisko, które pielęgnować będzie innowację w odniesieniu do walut cyfrowych i związanych z nimi technologii. W tym znaczeniu, rząd powinien stosować podejście znikomego ingerowania, które zminimalizowałoby działania, które mogłyby tłumić rozwój tychże nowych technologii.”

 

Pozostałe rekomendacje komisji zawarte w raporcie to, między innymi: propozycja skierowana w kierunku samego rządu Kanady, aby i ten rozważył możliwość wykorzystania technologii łańcucha bloków, zarówno do użytku wewnętrznego – administracyjnego, jak i dla zwiększenia stopnia bezpieczeństwa informacji prywatnych, którymi zarządza; ponadto:

 

Autorzy raportu proponują również objąć pewnymi wymogami regulacyjnymi operatorów giełd wymiany kryptowalut. Wymogi te miałby odnosić się do omawianego już szeroko pojętego przeciwdziałania procederom prania pieniędzy, finansowania terroryzmu, czy też unikania obowiązków podatkowych. Wyjątek od tego typu regulacji mieliby stanowić operatorzy serwisów udostępniających wyłącznie usługi portfeli kryptowalut.

 

Pozostałe propozycje raportu to również: sugestia dla kanadyjskiego rządu, aby ten na polu regulacyjnym, „aktywnie i regularnie” współpracował z rządami innych krajów, a także na bieżąco monitorował rozwój samej technologii i konsultował się w tym względzie z przedstawicielami sektora tradycyjnych finansów, między innymi z bankami; jak również na bieżąco informował, zarówno zainteresowane branże jak i szeroko pojętą opinię publiczną, na temat wszelkich zmian regulacyjnych, jakich dokonał lub też zamierza dokonać w tym zakresie.

 

Ze względu na, jak zostało to ujęte, „ewoluującą naturę walut cyfrowych” autorzy raportu proponują przeprowadzenie ponownego badania tego typu w przeciągu najbliższych trzech lat.

 

Fotografia na licencji Creative Commons: Flickr.com

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności