Wiadomości

PSB ostrzega: uważajcie na tzw. platformy inwestycyjne

Polskie Stowarzyszenie Bitcoin (PSB) ostrzega przed tzw. platformami inwestycyjnymi. Ponoć proceder stał się popularny w naszym kraju. Oszuści po raz […]

Data publikacji: 20 sierpnia 2020

bitbay

Polskie Stowarzyszenie Bitcoin (PSB) ostrzega przed tzw. platformami inwestycyjnymi. Ponoć proceder stał się popularny w naszym kraju. Oszuści po raz kolejny wykorzystują niewiedzę ludzi nt. kryptowalut.

PSB vs. platformy inwestycyjne

psb platformy edukacyjnePSB tłumaczy na czym polega działalność tego typu platform. Ponoć „oszuści dzwonią do niezorientowanych losowych osób i nakłaniają do inwestycji w kryptowaluty i przesłania środków w bitcoinach na fikcyjne platformy nieistniejących firm.”

„Omamione wizją zysków osoby udostępniają zdalny dostęp do swoich komputerów najczęściej przez oprogramowanie typu AnyDesk. Następnie zdalnie z pomocą ofiary logują się do bankowości elektronicznej i zaciągają kredyty, przy ciągłej asyście ofiary. Następnie środki z zaciągniętego kredytu przelewają na jedną z faktycznie działających giełd, gdzie uprzednio nadal w asyście ofiary weryfikują konta zgodnie z procedurami AML/KYC i następnie kupują kryptowaluty, które przelewają na kontrolowane przez siebie adresy. Ofierze następnie dają dostęp do spreparowanej strony gdzie może śledzić swoje „inwestycje”

– opisuje dalej organizacja.

Co dzieje się potem? Niestety większość osób daje się w pełni oszukać, a o tym fakcie przekonuje się dopiero, gdy chce wypłacić pieniądze z platformy.

„Problem oczywiście się pojawia kiedy chcą upłynnić swoje inwestycje i wypłacić środki, wtedy oszuści domagają się kolejnych opłat np. z tytułu podatku o transakcji itp. Do czasu chęci wypłacenia środków oszuści wielokrotnie namawiają do kolejnych wpłat na co ofiary się zgadzają, bo wydaje im się że ich inwestycja jest realna i przynosi duże zyski.

Dochodzą do nas sygnały, że skala problemu robi się zatrważająca, a oszuści dokonują tego typu wyłudzeń już na masową skalę. Mimo podejrzeń co do dokonywanych transakcji zakupu i ostrzegania klientów przez pracowników giełd kryptowalut, ofiary z premedytacją chcą dokonywać powyższych transakcji i wszelkie próby ostrzeżeń nie przynoszą rezultatu”

– dodaje PSB.

To wina braku edukacji?

Zdaniem PSB „sytuacja ta pokazuje jak ważna jest edukacja społeczeństwa w zakresie inwestycji w kryptowaluty. Jest to relatywnie nowa technologia i społeczeństwo nadal ma nikłą wiedzę na czym faktycznie polega ich zakup i kontrola nad zakupionymi bitcoinami.”

„Apelujemy, aby zanim ktokolwiek zdecyduje się na tego typu inwestycje i nie miał wcześniej do czynienia z kryptowalutami, aby zasięgnął opinii PSB lub powstrzymał się całkowicie od tego typu inwestycji dopóki nie zdobędzie stosownej edukacji w tym zakresie”

– czytamy dalej.

Polskie Stowarzyszenie Bitcoin ostrzega przed nowym rodzajem wyłudzeń na tzw. platformy inwestycyjne.Oszuści dzwonią…

Opublikowany przez Polskie Stowarzyszenie Bitcoin Środa, 19 sierpnia 2020

coinquista rejestracja na gieldzie

Satsback bitcoin cashback

Black Friday Promotion