przestępca

Przestępcy nie chcą kryptowalut, wolą gotówkę!

Nowy raport Homeland Security Investigations (HSI) obala pewien mit. Okazuje się, że przestępcy wcale nie są fanami kryptowalut - wolą gotówkę.

Przestępcy wolą gotówkę

Nowy raport opublikowany przez Roberta Whitakera, agenta specjalnego HSI, wskazuje na bardzo ciekawe zjawisko. Okazuje się, że regulowane platformy kryptowalut są dziś ważnym wsparciem dla organów ścigania. Dzięki przejrzystości, jaką gwarantuje blockchain, pomagają tym ostatnim tropić służbom przestępców.

Złoczyńcy wiedzą już o powyższym i - mimo pewnego mitu - wcale nie sięgają chętnie po kryptowaluty. Według raportu tylko 0,61% transakcji w USDT, jakie zawarto między lipcem 2021 a czerwcem 2024 r., zostało oznaczonych jako potencjalnie nielegalne. Jeszcze lepiej sprawa ta wygląda na poletku USDC - jedynie 0,22% transakcji uznano za nielegalne, a mniej niż 0,005% powiązane z podmiotami objętymi sankcjami.

To nie zresztą jedyne badanie, które podważa wspomniany mit o szkodliwości kryptowalut. Raport Chainalysis wskazał, że jedynie 0,34% wszystkich transakcji, jakie zarejestrowano w łańcuchach bloków w 2023 r., było powiązanych z przestępczością (w porównaniu z 0,42% w 2022 r.).

Powodem powyższego nie jest jednak tylko przejrzystość blockchaina, ale też to, że rynek kryptowalut jest już regulowany.

KYT - nowa forma walki z przestępcami

W raporcie agenta Whitakera wskazano też na to, że możliwość śledzenia transakcji zapisanych w blockchainie zmienia zasady gry dla organów ścigania i organów regulacyjnych - oferuje możliwość „śledzenia pieniędzy” w czasie rzeczywistym. Odbywa się to za pomocą procesu „Know Your Transaction” (KYT).

Podczas gdy tradycyjne finanse opierają się na procesach Know-Your-Customer (KYC), KYT wykorzystuje przejrzystość blockchaina, aby zapewnić wgląd w transakcje w czasie rzeczywistym. Umożliwia to firmom i agencjom kryptowalutowym ciągłą ocenę ryzyka i dodaje nową warstwę bezpieczeństwa, której nie gwarantują tradycyjne systemy, zapewniając bezpieczniejszą platformę dla użytkowników.

Integracja KYT z tradycyjnymi narzędziami do walki z cyberprzestępcami może potencjalnie pomóc w stworzeniu bardziej solidnych ram oceny ryzyka, stale aktualizowanych na podstawie nowych danych z blockchaina, aby wyprzedzać pojawiające się zagrożenia.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności