za
2021 rok

Najwięksi wygrani i przegrani 2021 roku

2021-12-27
Kryptowaluty
1,5% dla maluszka

Rok 2021 stał pod znakiem hossy. Licząc od jego początku, całkowita kapitalizacja rynku kryptowalut wzrosła o 190% z nieco poniżej 800 mln USD do ponad 2,3 bilionów USD dzisiaj. Na początku listopada wartość ta wynosiła aż 3 biliony dolarów. Jakie projekty radziły sobie najlepiej, a które najgorzej?

Najwięksi wygrani

Dogecoin (DOGE)

Dogecoin w tym roku poszybował w górę, napędzany głównie przez posty w mediach społecznościowych Elona Muska. Na początku stycznia DOGE kosztował zaledwie 0,004 USD. Wiosną było to już aż 0,731 USD.

Musk wychwalał przy okazji zalety DOGE jako sieci innowacyjnych płatności, a o tej memowej kryptowalucie słyszał już chyba niemal każdy.

Solana (SOL)

Natywny token dla korporacyjnego blockchaina Solana również odnotował w tym roku rekordowy skok ceny. Na początku 2021 r. cena SOL wynosiła zaledwie 1,52 USD, w momencie pisania tego artykułu to ponad 150 USD.

SOL osiągnął rekordowy poziom 260 USD na początku listopada. Solana określa siebie jako „zabójca Ethereum”. W czerwcu Solana Labs zebrało dzięki temu aż 314 milionów dolarów na swój rozwój.

Terra (LUNA)

Natywny token dla zdecentralizowanej sieci płatności finansowych Terra znalazł się również na krótko w pierwszej dziesiątce największych kryptowalut pod kątem kapitalizacji. LUNA początkowo kosztowała 0,65 USD. Cena zaczęła rosnąć wiosną. Obecnie wynosi ok. 100 USD.

Inne kryptowaluty

Warto wspomnieć o kilku innych aktywach, które także odnotowały imponujące wzrosty w tym roku. To np. AVAX Avalanche, który wzrósł o 2330% w ciągu roku, MATIC Polygon, który zdrożał o ponad 12 000%, oraz Binance Coin (BNB), który w tym roku osiągnął poziom 1271%.wzrostu.

2021 rok

Trzech największych przegranych

Internet Computer Dfinity (ICP)

Internet Computer Dfinity obiecywał istną rewolucję w sieci. Miał zastąpić przestarzałą branżę internetową i informatyczną, umożliwiając programistom instalowanie ich kodu bezpośrednio w „publicznym Internecie” bez konieczności polegania na zewnętrznych firmach hostingowych.

Spekulanci inwestowali w tle w tokeny ICP. Pojedynczy ICP kosztował w połowie maja ok. 700 USD. Od tego czasu cena tokenu spadła do 24,29 USD. To spadek o 96% w porównaniu ze szczytem.

EOS (EOS)

Niegdyś była to kryptowaluta, która miała pokonać na wykresie ether, a jej technologia wprawić w kompleksy twórców Ethereum. EOS już jednak w styczniu wypadł z pierwszej dziesiątki projektów o największej kapitalizacji rynkowej. Cena EOS zyskała zaledwie marne 15% w ciągu roku.

Wcześniej token Block.one był promowany jako potencjalny hit inwestycyjny. Obecnie jest o 86% tańszy niż był wiosną 2018 r.

Monero (XMR)

Skoncentrowana na prywatności kryptowaluta monero również mocno spadła w tym roku na wykresach kapitalizacji rynkowej. Stało się tak, ponieważ wiele głównych giełd wycofało z obrotu aktywa cyfrowe, które oferują anonimowość.

Cena XMR wzrosła w tym roku zaledwie o 17% i nie zbliżyła się nawet do najwyższego w historii poziomu ze stycznia 2018 r. Kurs XMR spadł o 66%, licząc od tego szczytu.

Aby spojrzeć na te zyski i straty z odpowiedniej perspektywy, warto dodać, że bitcoin wzrósł o 67,5% od początku roku, podczas gdy Ethereum zyskało 440%.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności