Programista wykorzystał Commodore 64 do kopania BTC

Kopanie kryptowalut

Pewien programista napisał kod, który pozwala wydobywać Bitcoina na Commodore 64, jednym z najwcześniejszych komputerów masowego użytku. Kod jest dostępny […]

Pewien programista napisał kod, który pozwala wydobywać Bitcoina na Commodore 64, jednym z najwcześniejszych komputerów masowego użytku. Kod jest dostępny na platformie GitHub.

Commodore 64

Commodore 64, wprowadzony na rynek w 1982 roku, był 8-bitowym komputerem osobistym, który odniósł ogromny sukces. Skupiał się on na grach i tworzeniu muzyki. Pierwszy egzemplarz został sprzedany w 1982 roku i zawładnął rynkiem komputerów klasy ekonomicznej. Posiadał on w sumie 64 kibibajty (jedna tysięczna megabajta) pamięci RAM. Dla porównania, dzisiejsze komputery mają zazwyczaj od 4 do 32 gigabajtów pamięci RAM.

Wydobywanie Bitcoinów polega na wykonywaniu skomplikowanych obliczeń w nadziei na znalezienie odpowiedniej odpowiedzi, zanim zrobi to inny górnik. Skuteczny górnik jest nagradzany Bitcoinami. Praktycznie każdy komputer jest w stanie uruchomić proces wydobywania. Dzisiejsi górnicy jednak prawie zawsze używają dedykowanego sprzętu do wydobywania – ASIC (application-specific integrated circuit). Zapewnia on bowiem niezbędną moc obliczeniową, do wydobycia bloku.

commodore

Twórca kodu wydobywającego w Commodore 64 to Polak – Maciej Witkowiak. Jego zdaniem prędkość hashowania na tym zabytkowym komputerze wynosiła 0,2 hasha na sekundę. Dla porównania, współczesny ASIC, taki jak Antminer T19, przetwarza hasze w tempie 84 terahashy na sekundę, czyli jeden bilion haszów na sekundę. Jest więc mało prawdopodobne, że koparka z Commodore 64 miałaby szansę kiedykolwiek wydobyć blok Bitcoina.

Old-schoolowi górnicy

Jest to raczej projekt hobbystyczny. Ponieważ każdy komputer może uruchomić proces wydobywania Bitcoina, programiści zaczęli ostatnio eksperymentować z różnymi zabytkowymi sprzętami. W zeszłym miesiącu YouTuber zamienił Game Boy’a z 1989 roku – pierwszą dużą przenośną konsolę do gier firmy nintendo – w koparkę Bitcoin (w rzeczywistości kod C64 na Githubie jest rozwidlony z kodu Game Boy’a).

Z szybkością haszowania około 0,8 haszów na sekundę, jego twórca oszacował, że wydobycie Bitcoina przy pomocy zmodyfikowanego Game Boya zajęłoby „kilka kwadrylionów lat”.

To bez wątpienia najwolniejsza koparka, o jakiej kiedykolwiek słyszałem. Ale słyszałeś o nim!

Zastanawiając się nad tym, dlaczego koparka jest tak wolna, Witkowiak zwrócił uwagę, że nie radzi sobie ona zbyt wydajnie z obliczeniami 32-bitowymi. Są one potrzebne podczas wykonywania funkcji haszujących. Jest jednak też plus takiej koparki. Jeśli nie zadziała, zawsze można użyć jej do gry w Pac-Mana.

Tagi
bitcoin btc Commodore Commodorre 64 Konsola kopanie Polska

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.